Sağlık Alanında Renkleri Nöropazarlama Çalışmalarında Nasıl Kullanabiliriz?

0 744

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Renkler bir ürünün pazarlaması için en etkili bir araçlardan birisidir.

Tam şu an size kırmızı zemin üzerinde sarı renk ile “M” harfi yazılı olduğunu hayal edin desem, hayal ettiniz mi?

Muhtemelen hepinizin aklında tek bir marka canlanacaktır. İşte pazarlama budur ve nöropazarlama dediğimiz kavramın da tam olarak amacı budur. Nöropazarlama ile ilgili ilk yazımda genel tanımlardan ve kullanım alanlarından bahsetmiştik. Şimdi ise renklerin hayatımızdaki öneminden, sağlık hizmetlerinde nasıl kullanıldığından ve bunların bilimsel olarak kanıtlanmış çalışmalarından bahsedeceğim.

Nasıl Başladı?

İlk olarak Isaac Newton 1666 yılında ışığın fiziksel özelliklerini araştırarak renkli görme ile ilgili veriler elde etmiştir. Bu veriler sonucunda renk teorisi ve renk çarkı ortaya çıkmıştır. Renk tekerleği renk teorisinin temelidir, çünkü bizlere renkler arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Renkler arasındaki ilişki günümüze kadar gelerek artık renklerin insanlar üzerindeki ilişkisi incelenmeye başlanmıştır. Şimdi sizlerle bu konu üzerinde konuşuyor olacağız.

Hangi Renk?

Bir markanın akılda kalıcı olabilmesi için logo tasarımı çok önemlidir. Tabii bunun yanı sıra akılda kalıcı olması için logo rengi de fazlasıyla önem taşımaktadır.

Peki, bu logonun rengi neye göre seçilmelidir?

Yapılan bir araştırmaya göre kırmızı rengi belirli bir zaman sonra kişilere kan, kalp, ölüm vb. kavramlarını çağrıştırdığı tespit edilmiştir. Katılımcıların kırmızı ışığa maruz bırakılarak yapılan fizyolojik araştırmada; kişilerin kan basıncının artığı, daha fazla nefese alıp verdiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kişilerde sinirleri uyararak, vücut ısılarının hafifçe arttığı ve adrenalinin gittikçe daha fazla salgılandığı tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra mavi rengi ise kişide daha çok güven duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Birçok bankanın konsept renginin mavi olması, ülkemizdeki birçok hastane gruplarının, sigorta şirketlerinin mavi logolu olması bizlere birer ip ucu vermektedir aslında.

Büyük hastane gruplarına baktığımızda genel olarak bekleme salonlarının mavi ya da turuncu renklere hâkim olduğunu görebiliriz.

Mavi; soğuk ve berrak bir renktir, düşünmeyi, sakin kalmayı sağlar. Turuncu ise dinamik bir renk olup, sıcaklığı ve yaşama kudretini anlatır. Genellikle mutluluk ve neşe verir. Yapılan araştırmalara göre kas kramplarını ve spazmlarını giderici etkisi olduğu da gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucu renklerin nörolojik ve psikolojik etkilerini fark eden hastane yöneticileri morali bozuk hastalar için, kurum içi dizayn ve dekorasyonlarında; turuncu, pembe ve kırmızı renginin kullanımına yönelmişlerdir. Çok fazla heyecanlı ya da panik atak olan hastaları ise mavi ve yeşilin tonları ile yatıştırmayı denemişlerdir.

Sarı rengi insanı harekete geçiren bir renktir. Kasların içerisinde enerji oluşumuna sebep olur. Ancak sarı renginin çok fazla kullanıldığında ise parlak ve dikkat çekici olmasından dolayı sinir sistemini fazla uyarır ve rahatsızlık verebilmektedir.

Yeşil rengi ise benim de çokça sevdiğim bir renktir. Sizce de insanın tabiat özlemini gidermiyor mu? Size de bir huzur veriyor olmalı?

Yeşil rengi kişinin fiziki yorgunluğunu alır. Tıpkı bir antiseptik gibidir, bedeni, ruhu dinlendirir. Hastalık, yorgunluk ve umutsuzluk duygularından uzaklaştırır fakat baskın kullanımı sonucunda tembelliğe yol açabilmektedir. Koyu yeşil sıkıcı ve tedirgin ortam yaratmaktadır.

Beyaz ve siyah renkler ise nötr dediğimiz renklerdendir. Beyaz; saflık, temizlik ve doğruluğu ifade ederken siyah ise ağırlık, keder, korku gibi kavramları çağrıştırmaktadır.

https://imotions.com/blog/neuromarketing-examples/ Erişim Tarihi: 19.08.2022

https://tr.wikipedia.org/wiki/Renk_teorisi_ve_renk_%C3%A7ark%C4%B1 Erişim Tarihi: 19.08.2022

https://acikerisim.uludag.edu.tr/bitstream/11452/17152/1/13_1_2.pdf Erişim Tarihi: 19.08.2022

Özdemir, A. G. T. (2005). Tasarımda Renk Seçimini Etkileyen Kriterler. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 14(2), 391-401.

Renklerle tedavi – Mary Anderson

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.