Sağlık Alanında İçerik Hazırlayanlara 5 Tavsiye

0 24.664

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıda okuyacaklarınızı sağlık alanında Instagram, Facebook, Pinterest, Tiktok, Youtube gibi sosyal medyalarda paylaşmak için üreteceğiniz içerikleri hazırlarken kullanabilirsiniz.

Öncelikle unutmamalısınız ki içerik hazırlarken içeriğe verdiğiniz özen ve dikkat emin olun takipçiler, okuyucular tarafından hissedilir. Bu hislerin olumlu olması size takipçi, destek, motivasyon katarken; hislerin olumsuz olması tam tersi takipçi, okuyucu, abone kaybettirip sayfanıza olan güveni azaltabilir.

Bu güveni sağlamak iyi bir içerik, iyi bir tasarım ve dili doğru kullanımdan geçer.  Bu konudaki etkili diğer faktörleri (paylaşım sıklığı, paylaşım saati vb.) şimdilik göz ardı edip fotoğrafa en yakından bakalım.

1. Tasarımınızın Çağdaş ve Dikkat Çekici Olduğundan Emin Olun

İlk bakış her zaman önemlidir. Okuyucuların görmek isteyeceği şey aydınlık ama gözü yormayan, dikkat çekici ama okurken dikkati dağıtmayan, renkli ama aşırı polikromatik yapıdan uzak bir tasarımdır. İkinci beklenilen durum ise okunabilir bir yapı ve içerik hakkında ipucu veren başlıktır.

2. Tasarıma Bağlı Kalın ve Hizalamaya Dikkat Edin

Hiza problemleri veya simetri sorunu sadece takıntısı olan insanları rahatsız etmez. Tasarımınızda evrensel bir kural edindiğinizde örneğin sağdaki metin kutusu içeriği sağa tam yapışık, yazar adı tam ortada olacak gibi planlanan mimaride kurallar devam ettirilmelidir. Başlıktaki hiza problemleri en dikkat çekici bozukluklardan olup ilk bakışta puan kırdıracak önemli unsurlardandır.

3. İçeriğe Uygun Görsellerle İçeriği Destekleyin

Bu mecrada paylaşacağınız içerik öz ve net olmalı. Anlaması kolay olması için mümkünse konuyla ilgili açıklayıcı görsellerle desteklenmeli ve içerik şematize edilmeli. Düz yazı paragraflardaki içerik ilk bakışta okumadan yorumlanmaya bilir ancak tablo ve grafikler bize bu imkânı daha rahat verir.

4. Anlatım ve Yazım Dilini Doğru Kullanın

İçeriğin anlaşılabilir olmasındaki diğer önemli unsur dilin doğru kullanılması. Yapılan yazım hataları, anlatım bozuklukları, imla hataları yanlış anlamaya ya da anlaşılmamaya neden olabilir.  İçeriği bu tür hatalardan dolayı kolayca anlamayan ya da yazım hatalarını fark eden okuyucu, takipçi kaliteniz hakkında olumsuz düşüncelere sahip olabilir. Titizlikle yaklaşılması gereken bir madde. Bu madde için altın öneri emin olmadığınız her kelime grubunu TDK web sitesinde inceleyin.

5. içerik Hazırlarken O Konuda En İyisi Olana Danışın

Her paylaştığınız içeriğin bilmediğiniz ya da bilemediğiniz kadar detayları olabilir. Böyle konularda içerik kürasyonu yaparken içerik hakkında iyi bir araştırma yaptıktan sonra en iyi bilene danışmak, onun fikirlerini ve tecrübelerini almak içeriğinize hem kalite hem de orijinallik katacaktır.

Sağlık alanında içerik üretmek hem yasal hem de toplumsal olarak sorumluluk gerektirir. Bu nedenle sadece yaptım paylaştım yaklaşımı ile değil, gerçekten iyi bir kurgusu olan içerik üretme yaklaşımını benimsemenizi öneririm.

Sağlık Asistanı Platformu’nda sağlık alanında ulusal düzeyde içerik üretmek isterseniz buradan başvuru yapabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.