Sağlığın Geleceğini Etkileyecek 10 Yenilik

0 2.764

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Teknolojideki hızlı değişimler sağlığında hızlı değişimini sağlamaktadır. Bu nedenle gelişen yeni teknolojiler sağlık alanında hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanmakta ve iş yapış şekillerimizi değiştirmektedir.

Bu durum aynı zamanda sağlığı algılama biçimimize de ciddi bir etki ederek yeni tanımlamaların yapılmasına olanak tanımaktadır.

Sağlık teknolojisini çok yakından takip eden biri olarak bu alandaki 10 yeniliği sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. İnsan genomunun tamamının okunması

İnsan genomunun tamamının okunması, genetik bozuklukların tanımlanmasına ve kişiye özel tedavi seçeneklerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

2. Kıvılcım terapisi

Kıvılcım terapisi, genetik bozuklukların düzeltilmesi için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, hücrelerin DNA’sına doğrudan müdahale ederek genleri düzenleyebilir.

3. CRISPR Teknolojisi

CRISPR, hücrelerin genetik yapısını doğrudan düzenleyebilen bir teknolojidir. Bu teknoloji, genetik bozuklukların tedavisinde ve hücrelerin özelliklerinin değiştirilmesinde kullanılabilir.

4. Sanal gerçeklik terapisi

Sanal gerçeklik terapisi, fiziksel veya psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler için tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu teknoloji, kişilerin gerçek dünya dışında kontrollü bir ortamda tedavi görmelerini sağlar.

5. Biyonik vücut parçaları

Biyonik vücut parçaları, insan vücudunun yerine geçebilen mekanik parçalardır. Bu teknoloji, vücudun işlevini yitirmiş parçaların yerine geçebilir veya iyileştirilmiş bir işlev sunabilir.

6. Nörolojik uydu

Nörolojik uydu, beyin ve sinir sisteminin işlevini izlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, beyin ve sinir sistemi için non-invaziv bir yol sunar.

7. Akıllı implantlar

Akıllı implantlar, vücudun işlevini yitirmiş parçaların yerine geçebilen veya iyileştirilmiş işlev sunan cihazlardır. Bu teknoloji, vücudun işlevini yitirmiş parçaların yerine geçebilir veya iyileştirilmiş bir işlev sunabilir.

8. Nörobilimsel uygulamalar

Nörobilimsel uygulamalar, beyin ve sinir sistemi için non-invaziv tedavi seçeneklerini sunar. Bu teknolojiler arasında, elektromanyetik tedavi, transkraniyal doğrusal akım tedavisi veya nöronavigasyon gibi seçenekler bulunur.

9. Biyo-yazıcılar

Biyo-yazıcılar, hücre ve dokuları yazdırmak için kullanılan cihazlardır. Bu teknoloji, organ nakli gereksinimini azaltabilir veya yaralanmış dokuların onarımını hızlandırabilir.

10. IoT (Internet of Things) veya Akıllı Sağlık

IoT (Internet of Things) veya Akıllı Sağlık, cihazlar arasındaki bağlantıları kullanarak sağlık verilerini toplamak ve analiz etmek için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, kişisel sağlık verilerini toplamak ve kişiye özel tedavi seçenekleri sunmak için kullanılabilir.http://www.healthassistant.net/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.