Saçlar Neden Dökülür Ve Saç Dökülmesinde Ne Yapılmalı?

0 155

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İşte belki de hepimizin aklına takılan o konu, saç dökülmesi..

Gelin hep birlikte saçlarımızı biraz yakından tanıyalım.

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin saç teli bulunur. Bu saç tellerimiz hayatımızın belirli dönemlerinde yıkama, tarama gibi çeşitli faktörlerle az ya da çok dökülür.

Saçın Ne Kadar Dökülmesi Normaldir?

Saç köklerimiz her an büyümezler.

Saç büyümesinin üç farklı evresi vardır. Büyüme, dinlenme ve dökülme.

Son evre olan dökülme evresinde ortalama 100-150 saç teli yerini yeni köklere bırakmak üzere dökülür ve böylece döngü tekrar eder. Şimdi bu evreleri biraz inceleyelim.

Saçın Büyüme Evresi: Bu evre kıl kökünün saç ürettiği evredir. Cildin içinde bulunan kıl kökü hücreleri aktif bir şekilde saç üretir. Saç evrelerinden en uzun olanı büyüme evresidir ve ortalama 4 ila 6 yıl sürer.

Saçın Dinlenme Evresi: Bu evrede saçlar büyümeyi bırakır ve kıl kökündeki hücreler yeni saç üretene kadar küme halinde beklerler. Bu evre birkaç ay sonra yerini son evreye bırakır.

Saçın Dökülme Evresi: Burada hepimizin çok sevdiği saçları siz bir şey yapsanız da yapmasanız da dökülür ve kıl kökleri yeni saç üretimi için tekrar hazırlığa geçer.

Son evremiz olan dökülme fazını etkileyen faktörler bulunmaktadır. Sizinle bunları sıralayalım:

 • Genetik Faktörler
 • Deri problemleri
 • Beslenme Alışkanlığı
 • B12, Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık gibi Vitamin ve Mineral Eksikliği
 • Mevsimsel Değişiklikler
 • Hormonal Sorunlar
 • Doğum, Kemoterapi Süreci ve Bazı İlaçların Kullanımı
 • Kozmetik Etkenler
 • Stres

Saç Dökülmesi Türleri Nelerdir?

Birkaçına sizlerle göz atalım:

1. Yaygın Saç Dökülmesi (Effluvium)

Hayatımızın belirli dönemlerinde hepimiz aşırı fiziksel ya da psikolojik stresler yaşayabiliriz.

Bunlara sebep doğum, ciddi enfeksiyonlar, geçirilmiş büyük ameliyatlar olabilir. Bunlara bağlı olarak ani ve yaygın saç dökülmeleri görülür.

Yaygın saç dökülmesinin iki etki mekanizması vardır. Bunlardan ilki büyüme evresindeki saçın aniden dinlenme evresine geçmesidir. Buna “telogen efflivum” denir. İkincisi ise büyüme evresindeki saçların dinlenme evresini yaşamadan dökülmesi, ani kaybıdır. Buna “anajen effluvim” denir.

Efflivum genellikle kendini 2-3 ayda gösterir ve sebebin bulunup düzeltilmesiyle tekrar eski saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

2. Androjenik Saç Dökülmesi

Diğer bir ismiyle erkek tipi saç dökülmesidir.

Çoğunlukla alın ve tepe bölgesinde görülüp, şakaklar ve ense bölgesinde görülmez.

Erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte bazı durumlarda kadınlarda da görülebilen bir türdür.

Burada sorumlu olan testosteron hormonu kıl kökü hücrelerine damar yoluyla ulaşır ve etkin hale dönüşür. Kıl kökü hücrelerinde bunları algılayan, olumlu ya da olumsuz yanıt veren hormonlar bulunur. Bu hücrelerin verdiği yanıtta bozukluk olması sebebiyle androjenik saç dökülmesi ortaya çıkar. Erkeklerde bulunan neredeyse her saç dökülmesi buna bağlıdır ve en önemli etken genetik yapıdır.

3. Bölgesel Saç Dökülmesi (Alopesi Areata)

Saçkıran olarak da bilinir.

Sadece saçlarda değil kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylü bölgelerde de görülebilir.

Saçlı deride bir veya birden fazla tüysüz bölge oluşmasıyla kendini gösterir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte otoimmün rahatsızlıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Otoimmün rahatsızlık, vücudun kendi hücrelerini yabancı olarak tanıması ve sonucunda bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırmasıyla ortaya çıkar.

Bölgesel saç dökülmesinde de hücreler kıl köklerine saldırır ve uzamasını durdurarak dökülmesine yol açar. Bir diğer etken de genetik faktördür.

Ailesi saçkıran olan bir çocukta bu hastalığın görülmesi diğerlerinde 2-6 kat daha fazladır. Genellikle genç nüfusta görülür ve kadınlara oranla erkeklerde daha yaygındır. Ne kadar tipik olsa da doğru bir teşhis ve tedavi için cilt hastalıkları uzmanına görünmek gerekir.

Bu kadar bilgiden sonra içinize bir nebze su serpecek birkaç doğal yöntemden bahsetmek istiyorum.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

ALOE VERA: Cilde iyi geldiği söylenen bu bitkinin içerisinde birçok vitamin, mineral, enzim, aminoasit, doğal şeker gibi saç gelişimini olumlu yönde etkileyen içeriği bulunur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Bildiğimiz gibi Hindistan cevizi yağı çok güzel bir nemlendiricidir. Bunun yanında içinde saç için gerekli olan temel proteini içerir. Böylelikle saçlarımızı hem yumuşatıp hem de ihtiyacı olan proteini sağlar.

ZEYTİNYAĞI: Burada bahsettiğimiz zeytinyağı saf zeytinyağıdır. Düzenli olarak uygulandığında saç dökülmesini önler, saç derimizde bulunan hasarı onarır, güçlendirir ve parlak bir görünüm kazandırır.

Bunların yanında veya bunlardan haricen saç şekilendirmek, jöle kullanmak gibi aktiviteleri fazla yapıyorsanız azaltmalısınız.

 • Saçlarımız ıslakken daha fazla kırıldığı için yıkadıktan sonra nazikçe taranmalıdır.
 • Parmak uçlarınızla günlük ortalama 5 dakika saç diplerinize masaj yapabilirsiniz.
 • Saçlarımızı çok sıkı bağlamaktan kaçınmalıyız.
 • Doğum sonrası hormonal değişimlere bağlı saç dökülmesi yaşanabilir.
 • Sigara ve alkol kullanımını alışkanlık haline getirmemelisiniz.

Beslenmemize dikkat etmeli ve protein bakımından zengin yiyecekleri tercih etmeliyiz. Bunun yanında vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketebilir ve doktor tavsiyesiyle vitamin takviyesi yapabiliriz.

Saç Çekme Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Çekme testi saç dökülmesinin yerini ve şiddetini anlamamız için bize ön bilgi verir.

Testi yapmadan önce saçlarımız yıkanmamış ve taranmamış olmalıdır. Çünkü bu durumlarda saçlarımızın dökülme evresinde olan kökler dökülmüş olur ve testimiz başarısız tamamlanabilir.

Ortalama 50 ila 60 saç teli başparmak, orta parmak ve işaret parmağı yardımıyla tutulup çekilir. Bu eylemi gerçekleştirdiğimizde dökülme fazındaki saçlar elimize gelecektir. 5 ila 10 saç telinin dökülmesi durumunda saçlarınız sizden bakım istiyor, sağlıklı beslenmenizi bekliyor demektir.

Sevgili okuyucular, yaş ilerledikçe hem kadınlarda hem erkeklerde olmak üzere saçlarımızda kırılma, incelme ve seyrelme meydana gelebilir. Bunların çoğunluğunda etken genetik sebepler olmakla birlikte yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı gelişebilir.

Doğru çözüm ve tedavi için doktorunuza başvurmanızı, her şeye rağmen güzel olduğunuzu bilmenizi isterim.

Sağlıkla kalın.

Şenel. F. (Doç. Dr. ). (2013, Mayıs). Bilim ve Teknik.  Erişim Adresi: https://bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/biltek_arsiv/S-546-80.pdf

Karabacak, E., & Doğan, B. (2014). Saç bakım ve tedavisinde doğal ürünler. Archives of the Turkish Dermatology & Venerology/Turkderm, 48.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.