Saç Bakımını ve Hijyenimi Nasıl Sağlarım?

0 470

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Saçlarımızın ahenkle dans edip, ışıl ışıl parlamasını hangimiz istemeyiz?

Saçlarımız dış görünüşümüzü güzelleştiren ve tamamlayan en güçlü unsurlar arasında sayabiliriz. Bu sebeple saçlarımızın güzel ve sağlıklı görünmesi için ne gerekliymiş bir bakalım.

Baş saçlı deride kıl köklerinde bulunan bezlerden salınan maddeler yaşa ve cinsiyete göre farklılık oluştursa da yağlı bir özellik taşımaktadır. Saçların düzenli bir biçimde yıkanması ile bu yağlar ve kirler uzaklaştırılmaktadır.

Aynı zamanda saçların fırçalanması ya da taranması ile de kir ve tozlar ve yine doğal yağ birikintileri kısmen uzaklaştırılabilmektedir.

Saçlarımızı Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Normal olarak saçlar hafta da en az bir ya da iki kere yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra saçlar, bol su ile durulanmalıdır. Çünkü iyi durulanmayan saç köklerinde tıkanmalar oluşur. Bu tıkanmalar saç tellerinin yeterince beslenememesine yol açar. Etkili bir durulama işlemi ise saça parlaklığını ve canlılığını yeniden kazandırır.
  • Saçlar, düzenli taranmış ve uygun bir biçimde kesilmiş olmalıdır. Saç temizliğinde kullanılan taraklar kişisel olmalı ve sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalıdır.
  • Aşırı sıcak su hem saç telleri hem de saç derisi üzerinde olumsuz bir etki yaratır ve saçları kurutur. Çok soğuk su kullanımı da sinüzit gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle suyun ılık olması ve saça hasar vermemesi çok önemli.
  • Saçlar yalnızca duş sonrası değil duş öncesinde de nazik hareketlerle taranmalıdır. Bu sayede duştaki temizleme işlemi daha kolay sağlanır. Saç üzerindeki toz ve kir kalıntıları fırçalama ile uzaklaştırılır. Duş sonrası yine geniş tarakla saçları uçtan açarak diplere doğru ilerlemek de önemlidir.
  • Saç yıkama işleminde saç kremi kullanımı önemli bir yer tutar. Ancak saç kremi diplere değil sadece saç uçlarına da sürülmelidir. Bu sayede saç telleri ihtiyaç duyduğu nem dengesine kavuşur. Saç diplerine sürülen kremse saç dökülmesine neden olabilir.
  • Saç yıkama konusunda son aşama havlu ile kurulamak önemli. Bunun için yumuşak, suyu iyice emen ve fazla ağır olmayan bir havlu seçmek yeterli. Başı öne eğdikten sonra havluyla nazikçe sarmak ve suyu emmesi için biraz beklemek saçların daha iyi görünmesi için oldukça önemli bir işlem. Havluyu hareket ettirerek kurutma çabası ise saçın hızlıca kırılmasına ya da uçların çatallanmasına yol açar. Saçı doğal ahengi içinde kurumaya bırakmak, nem kazanmasını da sağlayacağı için çok daha etkili olacaktır.
  • Haftada bir kez kafa derinize peeling uygulamak, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza ve kirlerin giderilmesine, daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.
  • Saçlarınızın daha sık kirlenmesinin sebeplerinden bir tanesi de, uzun bir süre aynı yastık kılıfını kullanmaktır. Yastık kılıfı saçlarınız için kullandığınız yağları ve kremleri emer bunun sonucunda bakterilerle dolu olabilir, kirlenebilir. Bu sebepten yastık kılıfınızı haftada en az bir kez değiştirmelisiniz.
  • Kepeklenme kirli ve yağlı ölü saç hücreleridir. İyi saç bakımı ile önlenmezse hekime danışmak gerekir.
  • Saçların yıkanmasında kullanılan sabun ve şampuanların içerisinde bulunan bazı maddeler saçlı deride tahrişe, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Gözün parlak bölümünde matlaşmaya da neden olabilir. Bu nedenle sabun ve şampuan seçiminde niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır.

Saçlı deride ve vücutta bit, uyuz gibi bir takım paraziter hastalıklar oluşabilir. Saçlarda en önemli sorunlardan birisi bitlenmedir.

Saçların Bitlenmesi

Saç bitinin bulaşması; anaokulu, okullar ve yurtlar gibi kalabalık yerlerde yaşanması ile doğrudan doğruya ilişkilidir.

Şapka, tarak, havlu, saç tokası, kulaklık gibi eşyaların paylaşımı sonucu veya toplu taşım araçlarında başın yaslandığı yerlerden bulaşabilir.

Bu nedenle öğrencilerimizin kişisel eşyalarını (saç fırçası, saç tokası, kulaklık vb.) diğer öğrencilerle paylaşmaması konusunda mutlaka bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Bir bireyin saç derisini sık sık kaşıması saç bitini akla getirmelidir. Kesin tanıya; ışıkta hızlı olarak kaçan bitlerin kendisini görmek yerine yukarıda belirtilen saç bölümlerinde sirkelerin aranıp bulunması ile ulaşılır.

Sirke diye adlandırılan yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır. Sirkeler saç teline yapışmış küçük beyazımsı oval yumurtalardır. Sirkeler genellikle saçın enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasındaki bölümlerinde bulunur. Sirkeler kir veya kepek gibi kolaylıkla saçlardan temizlenmez ve el ile kolaylıkla saçlardan ayrılmaz.

On iki aylıktan küçük bebeklerde, hamile ve emzikli annelerde, kafa derisinde yara bulunan kişilerde mutlaka doktora başvurarak tedavi uygulanmalıdır.

Bit ilacı kullandıktan sonra saçları kurutmayınız ve tedavi sonrasında 1-2 gün içinde saçı tekrar yıkamayınız, ilacın etkinliğini azaltırsınız. Bit ilacının önerilenden daha sıklıkla kullanılmasının bir yararı yoktur. Önerilen bit ilacı dışında haşarat ilacı, eter ve gaz yağı kullanmayın.

Bitli Saçlar İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuklarınızın saçlarını sık sık kontrol edin, özellikle ergenlik çağındaki genç kızlarımız saçları konusunda son derece duyarlıdır, onları sık sık saçlarını kontrol etmesi için ikna edin. Uzun saçı geriye doğru bağlamak veya örmek bit bulaşmasını önlemek bakımından yararlıdır.

Başında bit bulunan çocuklar uygun tedaviye başlanana kadar okula gönderilmemesi gerekmektedir, yumurtalar için bu kural geçerli değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.