Rota Virüs Hakkında Bilmeniz Gerekenleri 5 Soruda Öğrenin

0 1.368

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Belki bazılarımızın çok sıklıkla duyduğu belki de bazılarımızın ilk kez gördüğü bu virüsü birlikte kısaca tanıyalım.

1. Rota Virüs Nedir?

Genellikle ishalle hastaneye başvuran çocuklarda akla ilk gelen virüstür. Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığında artış vardır. Rota virüsün kuluçka süresi 1-4 gündür. Rota virüs, özellikle çocuklar arasında kolay ve hızlı bir şekilde bulaşan, yenidoğanlarda ve küçük çocuklarda sıklıkla gastroenterit sebebi olan bir virüstür.

Gastroenterit ise dünyada 5 yaş altı çocuk ölümlerine neden olan hastalıklar arasında ikinci sıradadır.

Akut gastroenterit; 14 günden kısa süren ve bulantı, kusma, sulu ya da kanlı ishal, ani başlayan karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren mide ve ince bağırsaklarda inflamasyona neden olan bir hastalıktır. Akut gastroenteritler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur.

Çocukların büyük bir kısmı hayatlarının ilk 5 yılında en az bir kez rota virüsle enfekte olmaktadır. Rota virüs gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde benzer sıklıkta görülürken gelişmekte olan ülkelerde daha çok ölüme neden olmaktadır. Rota virüs kaynaklı gastroenteritler, dünyada bir yılda yaklaşık 440.000 çocuğun ölümüne sebep olmaktadır ve 2 milyon çocuk da bu hastalık sebebiyle hastaneye yatmaktadır.

2. Rota Virüs Nasıl Bulaşır?

Peki bu virüs çocuklarımıza ve bize nerelerden ulaşabiliyor?

Bu sorunun cevabını aslında “yediğimiz içtiğimiz şeyler” diyerek kısaca verebiliriz. Rota virüsle enfekte olmuş bir kişinin dışkısında bol miktarda rota virüs bulunur. İşte bu virüslerin yiyeceklerimize ve içeceklerimize bulaşması sonucunda biz de bu virüsleri vücudumuza alırız. Bu şekilde bulaşmaya oral-fekal yolla bulaşma denir. Bu bulaşma şekli sebebiyle rota virüs; kreşler, anaokulları ve çocuk hastaneleri gibi yerlerde çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılabilir. Aynı ev içinde yaşayan kişiler arasında da ortak kullanılan eşyalar sebebiyle bulaşabilir.

3. Rota Virüs Belirtileri Nelerdir?

Virüse yakalandıktan sonra karşılaşacağımız belirtiler yukarıda belirttiğimiz akut gastroenterit belirtileri olan karın ağrısı, ishal, bulantı kusma gibi belirtilerdir. Genellikle ishal, kusma ve ateş bulgularıyla hastaneye yatışlara neden olmaktadır. Özellikle ishal sebebiyle çocuklar sıvı ve elektrolit eksikliğiyle karşı karşıya kalırlar, enerjilerini ve iştahlarını kaybederler bunların devamında metabolik sorunlarla karşılaşılabilirler.

4. Rota Virüs Nasıl Tedavi Edilir?

İshal sebebiyle kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması tedavinin temelini oluşturur. Belirtilere yönelik destek tedavisi uygulanır. Hastalığın etkeninin rota virüs olduğunun belirlenmesi gereksiz antibiyotik kullanımını da önlemiş olur.

5. Rota Virüsten Nasıl Korunuruz?

Ellerimizi yıkamak ve el hijyenine dikkat etmek çok önemli olsa da rota virüsler sabun ve dezenfektana karşı dirençlidir. Çocuklarımıza el hijyenini en iyi şekilde öğretmenin yanı sıra rota virüs için var olan aşıları yaptırarak çocuklarımızı rota virüsten koruyabiliriz.

Rota virüs aşısı Amerika’da, Güney Afrika’da, Avustralya’da ve Ortadoğu ve Avrupa’da bazı ülkelerde rutin aşı takviminde bulunmasına rağmen henüz bizim ülkemizde rutin aşı takviminde bulunmamaktadır. Ücretli olan bu aşı ağızdan sıvı olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde iki farklı marka rota virüs aşısı vardır. Bu aşılardan biri bebeğin 2. ve 4. aylarında uygulanır diğeri ise 2., 4. ve 6. aylarında uygulanır. Aynı zamanda rota virüse yakalansa da anne sütüyle beslenen bebeklerde virüsün etkisinin daha hafif olduğu bilinmektedir.

Asena, M., Canan, A., Öztürk, Ü., Öztürk Aydın, P., & Pirinççioğlu, A. G. (2019). Gastroenterit nedeniyle yatırılan pediatrik hastaların rotavirüs/adenovirüs açısından değerlendirilmesi. Dicle Tıp Dergisi, 46(4), 799-806.

Ayyıldız, T., Altıntaş Kulakçı, H., Aydın, C., Minaz, E., & Yörük, T. (2020). 0-5 yaş çocuklarda rotavirüs sıklığı ve anne-babaların rotavirüse yönelik bilgi düzeyleri ve uygulamaları. Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Elektronik Dergisi, 13(3), 124-130.

Çiftçi, N., & Maçin, S. (2021). Adenovirüs ve rotavirüs gastroenterit sıklığının araştırılması. Sağlık Akademisi Kastamonu, 6(1), 43-51.

Demirel, A. İshalli Hastaların Rotavirüs ve Enterik Adenovirüs İnfeksiyonu Yönünden Değerlendirilmesi. Journal of Immunology and Clinical Microbiology, 4(1), 13-20.

Samancı, S., Köşker, M., Çelik, M., & Araç, E. (2018). Akut Gastroenteritli Çocuk Hastalarda Rotavirüs Enfeksiyonu Sıklığı. Van Tıp Dergisi, 25(4), 441-444.

Yavanoğlu Atay, F., Güran, Ö., & Bilgin, L. (2021). Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Rotavirüs Enfeksiyonu Salgını. Forbes Journal of Medicine, 2(3).  

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.