Robot Dünyasında Yeni Gelişmeler: İnsansı Tepkiler Veren Ve Üreyebilen Robotlar

0 2.569

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Sağlık Asistanı’na yazı yazdığım süre boyunca daima belli bir tema üzerinde ilerledim. Sağlık alanıyla birlikte diğer bilimsel gelişmeleri harmanlayarak sizler için ufak beyin fırtınaları sunuyorum. Teknolojideki gelişmeler çok heyecan verici ve umarım bir gün bende canlılar için gerçekten yararlı olabilecek bir buluşa imza atabilirim ya da olmasına yardımcı olabilirim. 🙂

Hadi şimdi bu yazımızın konularına başlayalım.

Gelecek hakkında düşündüğümüzde aklımızda çoğu zaman aynı şey canlanır. Uçan arabalar, çeşitli özellikte robotlar, tamamen sanallaşmış bir dünya… Ve tabii ki en sevdiğimiz şeylerden biri insana benzeyen robotlar. Neden insana benzetmeleri gerekiyor diye düşünmüyor değilim elbette.

Peki ya üremelerine ne dersiniz?

Gelin, her iki teknoloji harikası robota yakından bakalım!

ROBOT AMECA

Şimdiki teknolojiyle en gelişmiş robot Ameca yapıldı. Amecanın videosunu izledikten sonra yazının devamını okumanızı tavsiye ederim çünkü izlerken hissettiklerime sizinde şahit olmanızı isterim.

Robot Ameca tamamen insansı tepkiler verirken aynı zamanda vücut fonksiyonlarını değiştirebiliyor. Gözlerini açmadan önce omuzlarını ısıtması gibi özellikleri mevcut olan robot, kendine doğru uzatılan bir parmağı kızgın bir ifadeyle tutup geriye çekebiliyor.

Çok tuhaf değil mi?

Ameca şimdiye kadar jest ve mimiklerimizi en iyi taklit edebilen robot fakat şu an yürüme ve üreme fonksiyonlarına sahip değil. En yakın zamanda yürüyebilen bir Ameca versiyonunu oluşturmak için çalışmalara devam ediliyor.

Kendi Kendilerine Üreyebilen XENOBOTLAR

Bilim insanları bir ilki gerçekleştirerek kendi kendilerini kopyalayabilen robot sürülerini oluşturdular. Bu robotlar büyük metal gövdelerden oluşmuyorlar aksine Afrika Pençeli Kurbağanın hücrelerinden oluşuyorlar. Kurbağa hücrelerinden oluşan bu bilgisayarlı tasarımlı organizmalar bir milimetreden daha kısalar. Kurbağanın hücreleri laboratuvar ortamında takip edildikten sonra yumurta zarından ayrıldıktan sonra yaşayan bir forma dönüştükleri tespit edildi.

Robotik uzmanı Joshua Bongard ‘’ Organizmaların veya canlı sistemlerin içinde daha önce bilinmeyen bir alan olduğunu tespit ettik.’’ diyerek bizlere çok farklı bir bakış açısı sunmaya başlıyorlar. Xenobotların 2.0 sürümü son olarak 3.0’a yükseltildi ve 3.0 sürümünde ‘’üremeye’’ başladılar!

2.0 Özellikleri

  • Serbest bırakıldıklarında kendi etraflarında daireler çizebilirler.
  • Toplu ortamda benzer hareket ediyorlar.
  • Darbe aldıklarında kendi kendilerine onarabilirler.
  • Tecrübe sahibi olurlar ve ne kadar fazla tecrübe sahibi olurlarsa o derece renk değiştirirler.
  • Labirenti çözüp içinde o şekilde hareket ederler.

3.0 Özellikleri

  • Yemeklerine eklenen bir kurbağa hücresi ebeveyn Xenobotlara üremeleri için hammadde verir ve Xeno bebekler ortaya çıkar.
  • Xeno bebekler gelişimlerini tamamladıklarında ebeveynlere dönüşürler ve bu üreme sürekli olarak devam edebilir.

Zekaya sahip olmayan Xenobotlar bu biyo-robotların mükemmel özellikleri sayesinde sağlık sektöründen, doğanın temizlenmesine dek birçok alanda kullanılabilecekleri öne sürülüyor.

Zor geçen 2021 senesinden sonra daha gelişmiş, daha sağlıklı ve mutlu bir 2022 diliyorum hepimize. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlık ile kalın…

https://www.ntv.com.tr/ En gelişmiş insansı robot “Ameca” tanıtıldı. 02.01.2022 tarihli erişim adresi :https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/en-gelismis-insansi-robot-ameca-tanitildi,uTmABupFaEad1_L1deoRjA/ryej95ha_E6Al1f05sk8Aw

https://www.sozcu.com.tr. İnsansı robot Ameca, kişisel alanına giren eli indirdi. 02.01.2022 tarihli erişim adresi: https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/insansi-robot-ameca-kisisel-alanina-giren-eli-indirdi-6848243/

https://www.sozcu.com.tr / İlk canlı, kendi kendine üreyebilen robot geliştirildi. 02.01.2022 tarihli erişim adresi: https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/ilk-canli-kendi-kendine-ureyebilen-robot-gelistirildi-6799522/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

https://www.trthaber.com.Kendi kendine üreyebilen ilk canlı robot: Xenobot. 02.01.2022 tarihli erişim adresi
https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/kendi-kendine-ureyebilen-ilk-canli-robot-xenobot-636073.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.