RİA’ya (Rahim İçi Araç) Sahipken Seks Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Konu

0 1.877

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Seks hayatın değişebilir…

Daha iyi yönde!

Rahim içi araçlar hakkında neleri sevmiyorsun?

Küçük T şeklinde bir implant rahminin içinde ve sonunda hapını almadığından ya da kondomun yırtılmasından endişe etmiyorsun.

Ama… bu küçük araç seks hayatına etki edebilir mi?

Örneğin partnerin onu hissedecek mi?

1. RİA yüksek ihtimalle cinsel dürtülerini etkilemez.

2 tip rahim içi araç bulunmaktadır. Birincisi hormonlu ikincisi de hormonsuzdur. Her ikiside seks sırasında hissedeceklerini etkilemeyecektir.’’ diyor Colorado üreme sağlığı merkezinde uzman olan Dr. Jaime Knopman.

SEKS SIRASINDA RAHİM İÇİ ARACI HİSSETMEMELİSİNİZ!

Dürüst olmak gerekirse, siz aracın orada olduğunu dahi bilmeyeceksiniz çünkü araç rahim boşluğuna yerleştirilir ve onu göremez ya da hissetmezsiniz. Yani sizin seks hayatınıza hiçbir negatif etki yaratmaz.

2. Hormonlu rahim içi araçlar adet döngünüzü iyi yönde etkileyebilir.

Jinekolog Alyssa Dweck ‘’Ağır kanamalı ve ağrılı geçiren kadınlar implanttaki progesteron hormonu sayesinde daha hafif bir adet dönemi geçirmeye başlayabilirler.’’ diyor. Hormonlu araçlar adet dönemi boyunca krampları ve kanamayı azaltabilir hatta tamamen yok olmasına sebep olabilir.

Bu ayrıca ağır kanamalı ve ağrılı adet dönemi geçirenlerin -kadınların ortalama yüzde 20 kadarı- günlük aktivitelerini daha rahat yapmalarını sağlar.

3. Anlık gelişen sekse tamamen açık olabilirsin.

Seks bazen doğum kontrol hapını almadığın bir dönemde spontan olarak gelişebilir. Tabii ki bu noktada dikkat etmelisin! Partnerin veya sen tek eşli değilseniz ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem için kondom kullanmalısınız!

4. Partnerin belki rahim içi araçların tellerini hissedebilir.

Dr. Dweck bunun pek olası olmadığını söylüyor. İmplant düzgün yerleştirilirse, süper ince ve zar zor fark edileceğine emin olabilirsiniz. Eğer rahim içi aracınızın yerinden endişe ediyorsanız jinekoloğa kontrol ettirebilirsiniz.

5. Seks sonrası bir miktar kanama fark edebilirsiniz.

Bazı kadınlar, yaygın olmasa da bir RİA ile – özellikle hormonal RİA’larla – seks sırasında kanama yaşarlar. California’daki Keck Tıp Okulu’nda klinik obstetrik ve jinekoloji profesörü olan Sara Twogood, “Hormonal RİA’lar, her ay bir süre içinde dökülen uterusun iç kısmı olan endometriyal astarı inceltir” diyor. “Astar çok inceyse, seks sırasında biraz dökülebilir ve bu da kanamaya neden olur.”

Özellikle acı çekiyorsanız, seks sonrası kanamanızın kesin nedenini belirlemek için her zaman doktorunuzla temasa geçmelisiniz. RİA’nızın yerinde olmadığına dair bir işaret olabilir ve bu da sizi korumasız bırakır.

6. Hamile kalma olasılığınız çok düşük.

Planned Parenthood’a göre hem hormonal hem de hormonal olmayan RİA’lar hamileliği önlemede yüzde 99’dan fazla etkilidir. Fena değil, ha?

7. Hiçbir pozisyon sınır dışı değildir.

Twogood, “Her vücut farklıdır, ancak RİA rahimde uygun konumdaysa, RİA’nızı seks sırasında hiç hissetmemelisiniz” diyor. O’Reilly, “Çoğu kadın cinsel yaşamlarının ve en sevdikleri pozisyonların etkilenmediğini söylüyor.”

8. Sert seks onu yerinden oynatmaz.

Evet, RİA’nızın kayması mümkündür (araştırmalar buna sınır dışı etme diyor), ancak bu nadirdir. Twogood, “RİA aldıktan sonraki ilk yılda, sınır dışı etme oranı kabaca yüzde 5’tir” diyor. “Fakat seks yapmak bu riski artırmaz veya azaltmaz.”

https://www.womenshealthmag.com/ 8 Things You Need To Know About Sex When You Have An IUD 27.11.2022 tarihli erişim adresi: https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19969416/sex-with-an-iud/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.