Regl Diğer Adıyla Adet Kanaması Hakkında Doğru Bilinen 12 Yanlış

1 1.142

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Regl diğer adıyla adet kanaması her kadının ergenliğe girdiğinde doğurganlık süresince her ay başına gelen doğal bir olaydır.

Bu nedenle kadınların ve erkeklerin regl yani adet kanaması hakkında doğru bilgileri bilerek birbirlerine yaklaşması gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için regl yani adet kanaması hakkında doğru bilinen yanlışları ele aldık.

1. Regl Yani Adet Döneminde Duş Almak Regli Keser.

Aksine bu dönemde duş almak genital temizlik açısından çok önemlidir. Temizlenir ve rahat hissedersin.

Ancak dikkat etmen gereken noktalar var; vajinanın içini temizlememek ve küvete oturmamaktır. Çünkü vajina kendi kendini temizler. Vajinayı çok sık yıkamak enfeksiyona sebep olabilir. Küvetlerde zararlı bakteriler olabilir.

2. Regl Yani Adet Döneminde İlaç Almak Regli Keser.

Bu dönemde kullanacağınız ağrı kesici kanamayı azaltabilir fakat vücuda olumsuz etkisi yoktur.

 

3. Regl Yani Adet Döneminde Spor Yapılmaz.

Vücudumuza çok fazla yararı olan sporun regli döneminde de oldukça faydası vardır. Bilinenin aksine bu dönemde ağır sporlar yapmamak kaydıyla mens ağrısını azaltıcı etki gösterir.

Birçok hekim tarafından premenstrual sendromu olanlara önerilir.

4. Regl Yani Adet Döneminde Yüzülmez.

Bu dönemde yüzmenin zararlı olduğuna dair söylemlerin bilimsel bir dayanağı yoktur. Uygun tamponu bulduğunda hoş olmayan görüntülerin önüne geçecektir.

Eğer görüntü açısından senin için bir problem yoksa ped ile de denize girebilirsin. (Denizden çıktıktan sonra pedini ve tamponunu değiştirmelisin.) Tabii senin tercihin.

5. Regl Yani Adet Döneminde Tampon Kullanmak Zararlıdır.

Tampon, âdet kanamasını engellemez. Çünkü tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emerler. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez.

6. Regl Yani Adet Döneminde Pis Kandır.

Regl kesinlikle pis kan değildir.

Regl; beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç kısmında (endemetrium) gerçekleşen olaylardır.

Beyinde salgılanan hormonlar, yumurtalıklardan birini uyarır ve uyarılmayla başlayan bu süreç uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesine neden olur. Bu esnada rahim iç tabakası da kendini olabilecek bir gebeliğe hazırlar.

Döllenme gerçekleşmediğinde serbestleşen bu yumurta hücresinin ömrü biter ve gebelik için oluşan rahim iç tabakasının âdet kanamasıyla dışarıya atılır. Rahim gebelik için uygun şartları sağlayan tamamen bir steril sahadır. O yüzden gelen kanın pis olması mümkün değildir.

Regl olduğu için öğretmeni sınıftan kovdu, öğrenci intihar etti

7. Regl Yani Adet Döneminde Ağrılar için sıcak su torbasının etkisi yoktur.

Sıcak su torbası kan dolaşımını bölgesel olarak hızlandırdığı için rahatlama sağlar. Fakat sıcak su torbasını karnına değil; karnının alt kısmına koymalısın ve o bölgeyi yakmamaya dikkat etmelisin.

8. Regl Yani Adet Döneminde diş dolgusu yapılmaz ve saç boyatılmaz.

Bu dönemde olduğu gibi günlük yaşam aktiviteleri yapmaya devam edebilirsin. Ancak fazla yorucu ve gerilimli aktivitelerden kaçınmalısın.

Ciddi alerjik hastalığı olanlar hekime danışmalıdır.

9. Regl Yani Adet Döneminde ilişkiye girmek kısır yapar.

Burada bilinmesi gereken cinsel aktivitenin bazı enfeksiyonlara sebep olabileceğidir. Bu dönemde bazı hormonal değişiklikler olacağı için yararlı bakterilerin azalmasına ve onların sağladığı asidik ortamı bozmasına sebep olacaktır.

Eğer partnerde bir enfeksiyon varsa bunun yayılım riski artması söz konusudur. Ancak kısır yapmaz. Cinsel ilişki prezervatifli ya da prezervatifsiz gerçekleşebilir.

Fakat kanama olduğu için prezervatifsiz ilişki biraz zor olabilir. Bundan dolayı prezervatif tavsiye edilir. Tabii senin tercihin.

10. Regl Yani Adet Döneminde hamile kalınmaz.

Genellikle yumurtlama zamanı adet tarihinden 14 gün öncedir. Adetin başladığı günü 1. gün olarak kabul edersek 14.-15. günlerde yumurtlama meydana gelir.

Korunmasız bir ilişkide gebe kalma ihtimaliniz çok yüksektir.

Fakat bazı durumlarda adet düzensizliği var ise yumurtlama zamanı belli olmayabilir. Yumurtlama kanama dönemine denk gelebilir ve gebelik ihtimali oluşabilir.

11. Regl Yani Adet Dönemi ağrıları psikolojiktir.

Ağrılar psikolojik değil, fizyolojiktir.

Rahmin kasılmasına neden olan kimyasal maddeler ağrıya neden olur. Eğer ağrılarınız çok fazlaysa bir hekime başvurmanız önerilir. Altında yatan tıbbi bir hastalık olabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri ve Çözümleri | Bahçeci

12. Regl Yani Adet Döneminde Olduğunu Kimseye Söylememelisin.

Regl olmak, utanılması ya da saklanılması gereken bir dönem değildir.

En önemlisi, sağlıklısın, yenileniyorsun, bir yaşam yaratabiliyorsun.

Bunu neden söylemeyelim ki?

Jinekoloji. Yazar: Dr. Kağan Kocatepe. Erişim Adresi: https://www.jinekoloji.net/adet-kanamasi-siklus Erişim Tarihi: 31.05.2020

Eser AKGÜL (2017.04 Mayıs). Sözcü Gazetesi. Erişim Adresi:https://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/regl-ile-ilgili-dogru-bilinen-11-yanlis-1830547/ Erişim Tarihi: 31.05.2020

Letspepapp . Erişim adresi https://letspepapp.com/regl-doneminde-yanlis-bilinen-yapilmamasi-gerekenler-listesi/ Erişim Tarihi: 31.05.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Rabia çetinkaya diyor

    Özlem hanım yazılarınızı oldukça güncel ve başarılı buluyorum.Bir sonraki yazılarınızda pms ve regl sancısıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler yazabilir misiniz ?💕

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.