Refleksoloji: Faydaları, Kimler Uygular, Nasıl Uygulanır?

0 5.543

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Refleksoloji 5000 yıldır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yazıma başlamadan önce size bir soru sorarak başlamak istiyorum.

Yukarıdaki ankete verdiğiniz cevabınız bilmiyorum ya da biliyorum ama daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız gelin birlikte bu gizemli Orta doğu tedavi yaklaşımını yakından inceleyelim.

İçeriği aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Günümüzde hastalıkların tedavisinde hastalığın kontrolünü sağlamak için yaygın olarak farmakolojik yöntemler kullanılmaktadır. İlaç tedavisi, çabuk etki göstermesi ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle semptomların giderilmesinde en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Ancak, ilaçlar bilinçsiz ve yoğun bir şekilde kullanıldığında bazı fizyolojik fonksiyonlara olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan olumsuz hayat koşulları, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklarda meydana gelen artışlar sağlık bakımında, fiziksel ve ruhsal iyileşmede, relaksasyonu sağlamada farmakolojik olmayan, tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerin kullanımının giderek artmasına neden olmuştur. Bu yöntemlerden birisi de binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Refleksoloji yöntemidir.

Refleksoloji Nedir?

Tamamlayıcı yaklaşımlar içinde yaygın olarak kullanılan refleksoloji, kulak, el ve ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına, özel el ve parmak teknikleriyle uygulanan basınç, ovma ve gerdirme sayesinde vücutta sinirsel, hormonal ve enerjik yollarla etkiler meydana getiren bir yöntemdir.

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Doğru noktaların uyarılması ile bütün vücuda masaj yapılmış hissi yaşayabilir, şikayetlerinizin azaldığını görebilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Enerji akışının dengelenmesini sağlayan refleksolojinin uyku kalitesini arttırma ve vücudu rahatlatma özelliklerinin yanı sıra çok sayıda faydası olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

Peki refleksolojinin diğer faydaları nelerdir?

Refleksolojinin etkisinin değerlendirildiği çalışmalar incelendiğinde;

  • Romatoid artritli hastalarda ağrı ve yorgunluğu azalttığı;
  • Multipl sklerozlu hastalarda ağrıyı azaltıp, gevşemeyi arttırdığı;
  • Postpartum kadınlarda kortizol düzeylerini azalttığı;
  • Mekanik ventilasyon desteği alan yoğun bakım hastalarında solunum, kalp hızı, kan basıncı ve anksiyeteyi azalttığı;
  • Kanserli hastalarda ağrı ve anksiyeteyi azalttığı bulunmuştur.

Bunların yanında baş, migren, eklem ve bel ağrıları, fibromiyalji, premenstrual sendrom, menopoz, hamilelik semptomları, hormonal düzensizlikler, plazma glukoz seviyesi, periferal nöropati ve yaşam kalitesi üzerinde de etkili olduğu bulunmuştur.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji masajı rahatsızlığı olan kişinin sorunu göz önünde bulundurularak beden haritasına uygun bir şekilde refleks noktalarına belli tekniklerle basınç uygulanması yapılarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama yapılacak kişinin rahat olması yapılan tedavinin etkinliğini arttırması açısından son derece önemlidir.

Refleksoloji Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Refleksoloji tamamlayıcı tedaviler kapsamında yer alması, uygulanacak kişiye etkili bir tedavi sunulabilmesi açısından uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Literatür incelendiğinde tamamlayıcı terapilerin, sağlık profesyonellerinden biri olan hemşirelerin bu girişimi uygulanabileceği görülmektedir. Bu bağlamda tamamlayıcı terapilerin, kuramsal bilgiye ve bilimsel sorun çözme becerisine sahip sağlık profesyonellerinin bağımsız rolleri kapsamında olduğu düşünülebilir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi(NCCAM) TAT yöntemlerini 4 büyük grupta tanımlanmıştır. Bu yöntemler;

  1. Enerji tıbbı: Biyoenerji, akupunktur, reiki, terapötik dokunma, biyoelektromanyetik bazlı tedaviler
  2. Zihin- beden tıbbı: Biyo feedback, hipnoz, gevşeme/meditasyon, müzik, hayal kurma, yoga, vizualizasyon, dans gibi uygulamalar
  3. Manipulatif ve vücut temelli uygulamalar: Karyopraktik manipulasyon, masaj, refleksoloji, hidroterapi gibi yöntemler
  4. Biyolojik temelli uygulamalar: Bitkisel tedaviler, yüksek doz vitaminler, diyet destekleri şeklinde sıralanabilir.

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’nin tanımlamış olduğu geniş tedavi seçeneklerini kapsamaktadır. Bu tedavilerden bazıları temel hemşirelik uygulamalarının doğasında yer almaktadır. Bazıları da uygulamadan önce özel eğitim gerektirir. Refleksoloji de özel eğitim gerektiren tedaviler arasında yer almaktadır. Sağlık profesyonellerinin bu yöntemlere ilişkin bilgi sahibi olması etkin bakım sağlamak ve mesleğin gelişimi açısından son derece önemlidir.

Akın Korhan, E., & Uyar, M. (2014). Ağrı Kontrolünde Kanıt Temelli Yaklaşım: Refleksoloji. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 9-14.

Çevik, K. (2013). Hemşirelikte Tamamlayıcı Ve Alternatif Tedavi: Refleksoloji . Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi, 71-82.

Gürkan, A., & Bilge, A. (2006). Alternatif Terapiler Ve Psikiyatrik Hemşireliği. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Dergisi, 225-232.

Vural Doğru, B., Yıldırım, Y., & Şenuzun Aykar, F. (2017). Kardiyovasküler Hastalıklar Ve Refleksoloji. Kardiyovasküler Hemşirelik Dergisi, 77-85.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.