Ramazanda Herkes Oruç Tutabilir Mi Ve Oruç Tutmak Kimler İçin Tehlikeli?

0 87

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kahvaltı etmeden evden çıkmayanlar, akşam 17:00′ dan sonra bir şey yemeyenler, gece kalkıp atıştırmalıkları fazla fazla kaçıranlarımız olduğu gibi hepimizin kendi yaşam tarzımıza göre bir beslenme tarzı vardır.

Ramazan ayı boyunca yaklaşık 16 saat aç kalmış oluyoruz. Uzun süre açlık durumunda kan şekerinin saatler boyunca düşmesi birçok olumsuzluklara sebebiyet vermekle birlikte günün verimsiz geçmesine de neden olmaktadır.

Bu durumda herkesin oruç tutması tehlikeli olmaktadır.

Peki, kimler oruç tutamazlar? Oruç tutmak kimlerin sağlığını riske atar?

Gelin biraz da bunu konuşalım.

Şeker hastaları; normal yaşamında zaten şekeri düşen hastaların oruç tutarak uzun süre aç kalmaları hayati tehlikelere sebebiyet vermektedir.

Hamileler; çocuğun büyümesi ve gelişmesi açısından oruç tutmak hamile kadınlar için uygun görülmemektedir.

Emzikliler; hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de anne ne yerse çocukta onu yer. Bebeğin tek besin kaynağı ilk 6 ay boyunca anne sütü olduğunu göz önüne alırsak emziklilerin de oruç tutması önerilmemektedir.

Çok yaşlı ve hasta olan insanlar; hastalık sürecinin uzamaması için kişilerin yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir.

Çocuklar; okul çağında olan çocukların mental sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uzun süre aç kalmaları derslerinden verim alamamasına sebebiyet olabilir.

İbadetlerimizi yerine getirme isteği kadar doğal hiçbir şey yok fakat unutmamalıyız ki sağlığınız kadar da önemli bir şey yok. Ve siz kendinizi, kendi sağlığınızı düşünmezseniz kimse sizin kadar düşünmez.

Oruç tutmak konusunda sert tutumlarınız var ise sağlık durumunuzu kontrol ettirdikten sonra bir sağlık profesyonelinin gözetiminde oruç tutabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.