Psikiyatrik Pandeminin Farkında Mıyız?

0 86

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hepimizin hayat düzeninin değiştiği şu günlerde sürece alışma çabamız oldukça fazla.

Çoğu insan işinden ayrıldı.

Çoğu insan yakınını kaybetti.

Çoğu insan hasta oldu ve tüm rutini değişti.

Bunun sadece fizyolojik yönünü ele almamak gerektiğini düşünüyorum.

İnsanlar stresle baş etme konusunda eksikliklerinin farkına hata yaparak varabiliyorlar. Bunun sonucunda telafi olmayan hatalar yapabiliyorlar. Her gün haberlerde kadın cinayetleri, evini ateşe veren insanlar ve intihar edenleri görüyoruz. Bunun bir sebebi de kronik ruh sağlığı hastalığı olan bireylerin yeterli sağlık hizmetine ulaşamaması. Ruh sağlığı bozukluğu olup, bilinmeyen insanlarında bu durumlarının tetiklenmesi.

OKB tanısı almayan ama COVID-19 nedeniyle günde 50 kez elini yıkayan bireylerin türemesi, ölüm anksiyetesi yaşayarak evinden çıkmak istemeyen bireylerin ortaya çıkması, sürecin stresini kaldıramayarak ikili ilişkilerinde tartışmaya yer veren bireylerin fark edilmesi bize ruh sağlığının ve koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin önemini bir kez daha vurgulamakta.

Ruh sağlığımızı korumak, psikiyatrik pandemiden en az zararla çıkmak için stresle baş etme yöntemlerini en iyi şekilde öğrenip, kullanarak süreci yönetmeliyiz.

Müzik terapi, sanat terapi ve prograsive gevşeme teknikleri gibi yöntemleri kullandığımız hem beden hem ruhen rahatlama sağlanacak ve stres seviyemiz optimal düzeyde olacaktır. Açık havada kısa yürüyüşler yapmak, toprakla uğraşmak, gün içinde hiç olmaz 30 dakika aktivitede bulunmak bizlerinde deşarj olmasını sağlayacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.