Psikiyatri Kliniklerini Anlamak

0 5.484

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Psikiyatri kliniklerinde birçok türden psikolojik rahatsızlığa sahip hastalar bulunuyor. Bu nedenle psikiyatri klinikleri özel bir alana gereksinimi olan bir yerdir. Hastanenin merkezi dışında genellikle kendine has bir yerde konumu ile de bu özel alan gereksinimi karşılanmaya çalışılır. Bu nedenle psikiyatri kliniklerine çok rahat ulaşamayız ve sıklıkla da göremeyiz.

Çoğumuz neredeyse psikiyatri kliniklerini ‘Deli Odaları’ olarak tanımlarız. Gerçekten öyle bir yer olmadığını kendi deneyimlerimden gördüm. Bu yazımda psikiyatri kliniklerini anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum.

Psikiyatri Kliniklerinin Özellikleri

Öncelikle psikiyatri kliniklerinin sahip olması gereken özelliklerine değinmek isterim.

Hastaların öncelikle güvenliğini sağlamak amaçlı uygun ortam koşullarının sağlanmış olması bunun için de kapı ve pencerelerin sağlam olması gerekir.

Ortamda bulunan eşyaların zarar verici, kesici, delici olmamasına dikkat edilmeli. Kırılacak ayna gibi eşyaların ve yanıcı maddelerin olmamasına özen gösterilmelidir.

İntihar riski olan hastalar için korkulukların olması, ilaçların kilitli dolaplarda saklanması gereklidir.

Hastaların kliniğe başvuruları ve kabulleri sırasında eşarp, çakmak, kalem, ayakkabı bağcığı gibi eşyaların içeri alınmaması gerekmektedir.

Ayrıca psikiyatri kliniklerinde hemşire bankolarının hastaların hepsini görebilecek bir konumda olması hemşirelerin hastaları gözlemlemesi açısında önem arz etmektedir.

Hastaların klinikte birlikte oturup sohbet edebilecekleri, birlikte yemek yiyebilecekleri ortak alanlarının olması, birlikte vakit geçirip oyunlar oynayabilecekleri imkanlar yaratmak onların motivasyonunu ve hastalığın seyrini olumlu etkiler mutlu olmalarını sağlar.

Psikiyatri Kliniklerinde Neler Yapılıyor?

Biz klinikte hastalarımızla birlikte sabah toplanıp egzersiz yapıp hastaların katılımını sağlamaya çalışıyoruz. Sonrasında onlarla oturup, konuşup soruları varsa cevaplıyor, hayat hikayelerini, yaşadıklarını, hastalığa karşı tavırlarını, burada vakitlerinin nasıl geçtiğini soruyor ve onları anladığımızı, yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz. Yine onlarla müzik dinleyerek mandala boyama yapıp sohbet ediyoruz.

Biz hemşireler hastalarla sürekli birlikte olduğumuz için tedavi dışında hastalarla konuşup terapötik iletişim tekniklerini de kullanarak durumlarındaki değişimleri gözlemlemek ve girişimde bulunmak, gerekirse bunları planlayıp uyguluyoruz.

Çalışma arkadaşlarımla elimden geldiği kadarıyla öğrendiğimiz bilgileri olması gereken gibi mesleki bilgilerimizi pekiştirerek hastalarla iletişim kurup onlarla ilgilenmeye çalışıyoruz. bu beni mutlu ediyor ve doyuma ulaştırıyordu.

Hastaların bizim ilgimize karşılık vermeleri, iyileşme belirtileri gösterip her hafta daha iyi sonuçlar almamız, etkinliklere katılım göstermeleri, soru sorup bizim verdiğimiz cevaplarla tedaviye bakış açılarının değişmesi bundan olumlu etkilenmeleri, bizi güler yüzle karşılamaları günlerinin verimli ve mutlu geçmesi bizi de mutlu ediyordu.

Bir insanın hayatına dokunabilmek, ona fayda sağlayabilmek tüm yorgunluğumuzu alıyor veya hafifletiyordu.

Psikiyatri kliniklerinde her türden hasta olduğunu yazımın başında söylemiştim. Tabiki her hasta da uyumlu olup hastalığının farkında olmayabiliyor.

Bazı hastaların hastalığından kaynaklanan bilinç kaybı, unutkanlığı ve kafalarında kurdukları şeyler olabiliyor. Bu tür hastaların gözlem altına alınması ve bir süre tek başlarına kalıp sakinleşmeleri için düzenlenmiş tespit odaları bulunuyor.

Hastaların burada güvende olması için kamera ile takip edilip, duvara monte edilen yatak olması, herhangi zarar verici alet veya eşyaların olmaması gerekir hastalar bağlandıkları için on beş dakikada bir kontrol edilip bacak ve ellerinin hareket edilip kan akışının sağlanması gerekir.

Evet. Kısaca size psikiyatri kliniklerinin olması gereken ve klinikte rastladığım şeklini aktarmaya çalıştım.

Psikiyatri kliniklerini ‘Deli Odaları’ olarak görmek yerine kendine özel tedavi ve bakım klinikleri olarak görmemiz gerekiyor.

Umarım faydalı olmuştur.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.