Prostat Kanseri: Belirtileri, Risk Faktörleri, Erken Tanı İçin Tarama Yöntemleri

0 86

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Prostat kanseri, prostat dokularında kanser hücrelerinin oluşması anlamına gelir. Prostat kanseri, diğer kanserlerin çoğuna kıyasla yavaş büyüme eğilimindedir. Hücre değişiklikleri, bir tümör semptomlara neden olacak kadar büyümeden 10, 20 ve hatta 30 yıl önce başlayabilir. Sonunda kanser hücreleri yayılabilir. Belirtiler ortaya çıktığında kanser çoktan ilerlemiş olabilir.

50 yaşına gelindiğinde, çok az erkekte prostat kanseri semptomları vardır, ancak bazı kanser öncesi veya kanser hücreleri mevcut olabilir. Amerikalı erkeklerin yarısından fazlasının 80 yaşına kadar prostat bezlerinde bir miktar kanser vardır. Bu kanserlerin çoğu hiçbir zaman sorun teşkil etmez. Asla semptomlara neden olamazlar veya sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmazlar.

Prostat Kanserinin Belirtileri

  • İdrarı geç yapma sorunu
  • Özellikle geceleri sık idrara çıkma dürtüsü
  • Zayıf veya kesintili idrar akışı
  • İdrar yaparken ağrı veya yanma
  • İdrarda veya menide kan
  • Ağrılı boşalma
  • Sırt, kalça veya pelviste dırdırcı ağrı

Prostat kanseri pelvisin lenf düğümlerine yayılabilir veya vücuda yayılabilir. Kemiklere de yayılma eğilimindedir. Bu nedenle, özellikle sırttaki kemik ağrısı, ilerlemiş prostat kanserinin bir belirtisi olabilir.

Prostat Kanseri İçin Risk Faktörleri

Risk faktörü, bir hastalığa yakalanma şansınızı artırabilecek bir şeydir. Bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olmak prostat kanseri olacağınız anlamına gelmez. Bu sadece hastalık riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yaş

50 yaş ve üstü erkeklerde prostat kanseri riski daha yüksektir.

Etnik Köken

Afrikalı-Amerikalı erkekler en yüksek prostat kanseri riskine sahiptir – hastalık daha genç yaşlarda başlar ve diğer ırkların erkeklerinden daha hızlı büyür. Afrikalı-Amerikalı erkeklerden sonra, prostat kanseri beyaz erkekler arasında en yaygın olanıdır, bunu Hispanik ve Kızılderili erkekler izlemektedir. Asyalı-Amerikalı erkekler en düşük prostat kanseri oranlarına sahiptir.

Aile öyküsü

Babaları veya erkek kardeşleri prostat kanseri olan erkeklerin, ailesinde hastalık öyküsü olmayan erkeklerden 2 ila 3 kat daha fazla prostat kanseri riski vardır . Prostat kanseri olan 3 yakın aile üyesi olan bir erkeğin, ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan bir erkeğe göre yaklaşık 10 kat daha fazla risk vardır. Bir erkeğin akrabaları ne kadar gençse, prostat kanseri olduklarında, hastalığa yakalanma riski o kadar artar.

Prostat kanseri riski, meme kanseri öyküsü olan ailelerin erkeklerinde de biraz daha yüksek görünmektedir .

Diyet

Yüksek yağlı diyetler yiyen erkeklerde prostat kanseri riski daha yüksek olabilir.

Prostat Kanseri Taraması

Tarama, herhangi bir semptomunuz olmadan önce kanseri test etmek anlamına gelir. Tarama testi, kanserin yayılma olasılığının daha düşük olduğu ve tedavisi daha kolay olduğu erken bir aşamada kanseri bulmaya yardımcı olabilir. Belirtiler ortaya çıktığında kanser yayılmaya başlamış olabilir.

En yararlı tarama testleri, bir kişinin kanserden ölme riskini azalttığı kanıtlanmış testlerdir. Doktorlar, prostat kanseri taramasının prostat kanserinden ölme riskini azaltıp azaltmadığını henüz bilmiyorlar. Bu nedenle, prostat kanseri taramasını incelemek için binlerce erkekle yapılan büyük araştırma çalışmaları devam ediyor. Ulusal Kanser Enstitüsü, daha doğru sonuçlar elde etmenin bir yolu olarak PSA testi ve DRE kombinasyonunu inceliyor.

Bazı insanlar, tarama yoluyla bulunan kanserler de dahil olmak üzere bulunan herhangi bir kanseri tedavi etmenin en iyisi olduğunu düşünse de prostat kanseri tedavisi ciddi ve bazen kalıcı yan etkilere neden olabilir. Bazı doktorlar, tarama ile kanseri tespit edilen birçok erkeğin gereksiz yere tedavi edilmesinden ve yan etkilere maruz kalmasından endişe duymaktadır. Doktorunuzla prostat kanseri riskiniz ve tarama testlerine ihtiyacınız hakkında konuşun.

Büyük araştırma çalışmaları prostat kanserinin nasıl önlenebileceğine bakıyor. Çalışmalar, 5-alfa redüktaz inhibitörleri olan finasterid ve dutasteridin prostat kanseri gelişme riskini azaltabildiğini göstermiştir, ancak prostat kanserinden ölme riskini azaltıp azaltamayacakları hala belirsizdir.

Doktorunuzla prostat kanseri riskiniz ve tarama testlerine ihtiyacınız hakkında konuşun.

https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer.html Erişim Tarihi: 09.05.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.