Yönetici Hemşireler İçin Hemşirelerinin Zihinsel Sağlıklarını Desteklemek Amaçlı 5 Öneri

0 150

Bu yazıyı altında en az bir hemşireye karşı sorumlu olan ve sorumluluk hisseden her hemşire için yazdım. Çünkü çoğu zaman sorumlusu olduğumuz yani sorumluluğunu taşıdığımız kişiye yeterince destek olmuyoruz, olamıyoruz.

Hemşirelik yönetiminde çalışırken büyük resme odaklanmak zorunda kalabiliyoruz. Bu durum bazen sorumluluklarımızın daha az belirgin yönlerini görmemizi engelliyor.

Günlük rutinde her şeyin planlandığı gibi gittiğinden emin olmak ve bunu tek sorumluluk olarak ele almak doğru bir yaklaşım değil. Problem yoksa gündeme çıkmayan büyük problemlerin olduğunu bilmemiz gerekir.

Liderlik kendi başınıza neler yaptığınızla değil, birlikte çalıştığınız kişileri güçlendirme yeteneğinizle ilgilidir. Çünkü zincirin en zayıf halkası kadar güçlü olabiliyoruz. Sorumluluğumuzda çalışan hemşirelere karşı güçlendirme, onların hemşirelik becerilerine değer katarken birey olarak da desteklemeyi içerir. Bunu yapmak için onları önemsediğimizi göstermeli ve hedeflerine ulaşmasında başarılı olmalarını istediğimizi hissettirmeliyiz.

Bu konudaki tutumumuz, ekip üyesi ve bizim aramızda mesleki bir iletişim gibi görünebilir ancak olayın özünde kişiyi desteklediğinizi gösteren sosyal bir yaklaşımdır. Hatta kişinin kendini değerli hissetmesi, sorunlarının dinlendiği görüşü vb. olumlu hisleri beraberinde getirir. Unutmamak gerekir ki insanlar var olmak için çalışırlar.

İşten ayrılmalara baktığınızda kişilerin çoğunlukla kurumlarını terk etmediğini yöneticisini terk ettiği ifade etmeleri boşuna değildir.

Bu yazıda bahsedilen olumlu hisleri etkili bir şekilde nasıl kazanabileceğimiz hakkında birkaç öneri bulacaksınız. Üzerinden sorumluluğunu hissettiğiniz bir hemşire dahi olsa bu önerilere göz atmanız ve kendi kurum kültürünüze, çalışma şeklinize nasıl uygulayabileceğinizi düşünerek en büyük adımı gerçekleştirebilirsiniz.

1. Öneri : Eğitilmelerini Sağlayın

Hemşirelere kurumunuzdaki hemşirelik rollerinden hangi düzeyde ve kalitede neler beklenildiği konusunda eğitim vermek, kurumunuzdaki kariyer imkanları ve gerçekleştirme yolları hakkında yönlendirmek onları işe alma sürecinde faydalı olabilir. Buradaki temel amaç belirsizlikleri ortadan kaldırmaktır. Belirsizlik içinde bir kurumda çalışan hemşire, ona daha belirli bir iş ortamı sunulduğunda sizi terk edecektir. Bu para vs. ile ilgili değil. Beynin işleyişi karmaşıklıktan ve belirsizlikten kaçmak üzerinedir.

Hemşire adaylarıyla görüşürken onların hemşirelik becerilerinin ötesine bakmak size, ekibe hatta kuruma sağlayacağı faydalar hakkında bir ipucu verebilir. Kriz anlarını yönetme potansiyellerini değerlendirebilirsiniz. Çünkü okulunu iyi bir notla bitirmiş hemşire adayı klinik bağlamda aynı performansı gösteremeyebilir.

İşe alırken beklentilerinizin neler olduğunu ilettikten sonra, kendi hedeflerinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu hedefleri not edip gelecek konuşmalarınızda rehber olarak kullanabilirsiniz. Çalışanlarla kaliteli iletişiminizi devam ettirebilmek için bu notlar faydalı olabilir. Burada öneri olarak da bir çalışan güncesi tutmak size o kişi hakkında uzun vadede detaylı bir veri sunabilir. Yönetici değişikliklerinden hız kazandırarak sizi de daha güvenlikli aksiyon almaya iter.

Burada eğitim ile ilgili bir paradoks var. Bu paradoksu şöyle açıklayabilirim. Yöneticilerin çalışanlarını eğiterek kendilerini geliştirdiklerinde başka kurumlara geçebileceğini düşünmesi ve bu nedenle eğitimlerine çok değer vermemesi gibi bir davranış ortaya çıkıyor. Bu davranış da vasıfsız bir çalışan ile karşı karşıya kalmasına ve sorunların daha fazla büyümesine neden oluyor. Sonuç olarak günü kurtarmaya çalışan kişi olarak yalnız başına mücadele ederken kendini buluyor. Bu düşüncenin yanlış olduğunu anlatmama gerek yok sanırım.

Daha fazla içerik

2. İpucu: Ekibinize Dahil Olun

Bu basit olarak algılanabilir ancak dikey iletişimde zorlanabilirsiniz. Resmi konuşmaların ve hiyerarşinin getirdiği mesafe çalışanların karakterlerinizi tanımanıza engel olabilir. Ekibinizi yakından tanımak için günlük konuşmalarına yaklaşmanın yollarını düşünün. Belki bir sosyal ortam yaratmak, ya da yapılan planlara dahil olmak yardımcı olabilir.

Belki pandemi döneminde bir servise online katılarak öğle arası 15 dk muhabbet etmek değerli hissetmelerini sağlayabilir. Ansızın ve beklenmedik yapılan bu spontan etkileşimler samimiyeti de arttırır.

3. Olumlama Yapılan Ekip Toplantıları

Türkiye’nin genel kültüründe iyide buluşmaktan ziyade kötüde buluşma yaklaşımları daha yaygındır. Çünkü olumlama yapabilme zor gelişen bir beceridir. Bu nedenle ister genel değerlendirme toplantısı ister plansız yapılan bir toplantı,  isterse de vardiya değişikliği toplantısı olsun herhangi bir toplulukta ekip üyelerinin gruptaki başka bir kişi hakkında güzel bir şeyler paylaşmasına teşvik edebilirsiniz. Yapılan değerlendirme konuşmalarının olumsuz durumlara ve şikayetler üzerine kurulu olması iyileştirme çalışmalarına asıl beklenilen yararı vermeyebilir. Ekip üyelerinin birbirlerinin gelişimlerini desteklemeleri olumlu iletişimde var olacaktır.

Bir sorun yaşandığında bile anlık duygulara kapılıp olumsuz geri bildirim vermektense en erken 24 saat sonra geri bildiriminizin daha olumlu olacağı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Çünkü duygularımız düşüncelerimizi ciddi anlamda manipüle edebilir.

4. Hemşirelerin Deneyimleri Hakkında Konuşmaları İçin Açık Alan Sağlayın

Karşılaştıkları sorunları bilmenizin sizin için önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. Örneğin, yerel problemlerle nasıl başa çıktıklarını öğrenmek veya hastanede karşılaştığı sıkıntıları nasıl çözdüğünü bilmek hem kişi hakkında fikir sahibi olmanıza hem de aranızdaki sosyal iletişime katkı sağlayabilir. Bunun için intranet sistemler üzerinden konuşma odaları oluşturabilirsiniz. Bu konuşma odakları günah çıkarma ayinleri gibi reflektif bir gelişim sağlayabilir.

5. Siz de Kendi Deneyimlerinizi Paylaşın

Ekip üyelerinin başa çıkamayacağını düşündüğü problemlerin biri tarafından çözülebildiğini görmek onlara ilham ve güç verebilir. Deneyiminiz onlarınki ile tam olarak aynı olmayabilir. Ancak bu kendi zorluğunuzun üstesinden nasıl geldiğinizi paylaşamayacağınız anlamına gelmez. Demek ki baş edilebiliyor düşüncesi onların gözündeki imkânsız gibi görünen önyargıları yıkabilir. Ancak bunu yaparken ekip üyelerinin mesajı nasıl aldıklarından emin olmalısınız. Mesajı verirken göz teması kurmak ve empatik bir ton kullanmak karşı tarafın niyetinizin iyi olduğunu düşündürür.

Amerikan Hemşireler Birliği (ANA) , hemşirelere zihinsel sağlıkları için hayatlarının her alanında faydalı olabilecek ipucu sorularından birini şu şekilde paylaştı.

  • İlk işinize başladığınızda veya uzmanlık alanınızı değiştirdiğinizde hemşirelik hakkında size yardımcı olabilecek birisinin söylemesini istediğiniz şeyler nelerdir?

Ben bu soruya ek olarak ben aşağıdaki soruyu da sormak istiyorum.

  • İlk işinize başladığınızda veya uzmanlık alanınızı değiştirdiğinizde hemşirelik hakkında size söylenen şeyler nelerdi?

Cevaplarınızı yorumlar bölümüne yazabilirseniz bir paylaşım ortamı oluşturabiliriz. Kimliğinizi gizleyerek de yorum yazabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.