Yeni Mezun Her Hemşirenin Bilmesi Gereken 8 Şey

6 7.795

Dört yıllık eğitiminiz bitti bitiyor..

Artık çalışma vakti..

Bir hemşire için en heyecan veren dönemler mezun olduğu ve işe başladığı ilk zamanlardır. Bu aslında kariyerinizin başlangıcıdır.

Bu kariyer süresince bir çok iniş çıkışlar ile karşılaşacaksınız. Size bu süreçte destek olmak amaçlı yeni mezun her hemşirenin bilmesi gereken bazı konular hakkında tavsiyeler vereceğiz.

1. İş – Yaşam Dengenizi İyi Kurun

Ülkemizde sağlık bir hizmet sektörüdür. Bu sektör birebir insanların en kötü durumları ile karşı karşıya kalmanızı sağladığı için sizin bu durum karşısında hem bedensel hemde zihinsel olarak güçlü olmanız gereklidir.

Beden sağlığı için düzenli egzersiz, zihin sağlığınız için düzenli okumalar yapmak ve alanınız ile ilgili bilgilerinizi artırmak sizi bu dengede tutmaya yarayabilir.

2. Hatalar Yapacaksınız. Bunu Bilin ve Ders Alın.

Hatalarınızdan ders almayı öğrenmişseniz yolunuza hep yükselen bir kariyer eğrisi ile devam edersiniz. Yapmanız gereken hayati durumlarda hata yapmamanız. Bilmediğiniz veya üzerinde hiç fikir sahibi olmadığınız bir girişimi yapmamak çok önemlidir.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Bilmiyorsanız gidin öğrenin.

3. Görev Devretmeyi Bilin

Her işte uzman değilsiniz ve olamazsınız. Bilmediğiniz veya baş edemediğiniz durumlarda birilerinden yardım isteyin. Yada o işi iyi yapan biri ile görüşün, desteğini alın. Görev devretmek iş stresinizi azaltacaktır.

Bu hastalarınıza daha iyi bir bakım kalitesi ile geri dönecektir.

4. İş Arkadaşlarınızdan ve Hastalarınızdan Öğrenin

İş arkadaşlarınız ve hastalarınız en iyi öğretmenleriniz olacaktır. Her zor durumun sizin için bir gelişim engeli olduğunu bilerek çalışın. Hatta bazı iş arkadaşlarınız size mesleğin inceliklerini öğretecektir.

Yıllardır çalışmanın verdiği deneyimi size aktarması ile kısa sürede iyi bir hemşire olabilirsiniz.

Daha fazla içerik

5. Çalıştığınız Birimde Bulunan Tüm Ekipmanların Nasıl Kullanıldığını Bilin

Örneğin bir hastanızın nakli veya pozisyonu için yardımcı ekipmanlar var ise bunları kullanarak hem kendi sağlığınıza dikkat etmiş hem de hastanın konforunu sağlamış olursunuz. Uygun durumda uygun ekipmanı seçmesini bilin.

Boş zamanlarınızda ekipmanların kullanımları konusunda kendinizi eğitin.

6. Çalıştığınız Yerde Sık Kullanılan İlaçları Bilin

İlaç konusunda lisans eğitiminde çok iyi bir bilgi almamış olabilirsiniz. Bu durumun açığını kapatmanız gerekmektedir.

Her birimin kendine özel ve yoğunlukta kullandığı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar hakkında bilginizi eksiksiz hale getirin. Nasıl verildiğinden tutun, verildikten sonra yan etki takibine kadar tüm süreci bilmelisiniz. Bunu yapmanız sizin ve arkadaşlarınızın hata yapmasını engeller.

7. İşe Alışma Dönemlerini İyi Değerlendirin

Büyük ihtimalle kurumunuzda sizin çalışma durumunuz ile ilgili ilk 2 ay ve ilk 6 ay değerlendirmeleri olacaktır. Aslında bu değerlendirmeler her çalıştığınız an devam etmektedir. Bu süre içinde kendinizin bu meslek için uygun olmadığını düşünebilirsiniz (düşünen bir çok arkadaşım vardı, şimdi severek çalışıyorlar).

Bu kararı ani bir şekilde vermektense uygun olmadığınız nedenleri listeleyip üzerinde yöneticiniz ile konuşmanızın gerekliliğini vurgulamak isterim. Sizin uygun görmediğiniz nedenler çözülebilir nedenler olabilir. Böylece kariyerinize devam edebilir ya da hemşireliğin farklı alanlarına geçebilirsiniz.

Bu konuda kendinize haksızlık etmeyin. Böyle durumlarda sizi mesleği yapmaya motive eden şeyleri düşünün.

8. Daima Pozitif Olun

Hastalar hiç bir zaman kötü zamanlarında yanlarında olumsuz birini görmek istemezler (ben normal hayatta katlanamıyorum, hesap edin). Sizde hastalarınıza karşı olumlu olun. Süreçlerinde destekler olmanız ve olumlu ilişkiler kurmanız ile tedaviden daha etkili olan şeyler yapmış olabilirsiniz. Bunun en basiti bir gülümseme bile olabilir.

Aslında özel sektörde fark ettiğim bir şeydir; hasta ile iletişimin iyi kurulması, tedavi ile verilen hizmetin önüne geçiyor. Yani hasta hastaneden memnun ayrılıyor. Sizde servisinizin dilek ve öneri bölümüne sizin adınıza yazılmış yöneticinize giden bir teşekkür mektubu görebilirsiniz.

Aa dostlar, hemşirelikte kariyer akıllı hamleler ile yapılıyor. Akıllı bir şekilde yapmadığınız her hamle zaman ve para kaybı olarak geri dönecektir.

Mesleğe ilk başlarındaysanız yapmanız gerekenler her şeyden bir şeyler öğrenmek. Sonra ise bir alanda uzmanlaşmaktır. 

Sizinde yeni başlayan hemşirelere önerileriniz var ise yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

6 Yorumlar
 1. Derya diyor

  Güzel bir yazı olmuş, yeni başladığımda deneyimsizlikten kaynaklı kaygılarım vardı. Bu yazı beni biraz rahatlattı. Faydalı yazinizticin teşekkürler 🙂

  1. Sağlık Asistanı diyor

   Merhaba,

   Beğenmenize ve faydalı olmasına çok sevindim. Teşekkür ederiz 🙂

 2. Fatma diyor

  Mezun olma aşamasındayım çok da heyecanlıyım. Umarım kuruntularıma ve kaygılarıma yenik düşmem. Hayal ettiğim hemşire profiline ulaşabilirim.

  1. Sağlık Asistanı diyor

   Merhaba Fatma hanım, bizde sizlere elimizden gelen desteği vermek isteriz 🙂

 3. Halime diyor

  Hocam bu platformun ismi neden sürekli değişiyor, dijital hemşire gayet güzeldi:(

 4. Sağlık Asistanı diyor

  Merhaba Halime,

  Dijital Hemşire değişmiyor, toplumun ihtiyaçlarına yönelik biz evrim geçiriyoruz. Fakat sağlık alanında tüm yapıları bu platforma bağlayıp, sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.