Yeni Mezun Hemşirelerin İlk Nöbetlerinden Önce Bilmesi Gereken 9 Madde

0 1.732

Artık zamanı geldi.

Hemşirelik lisansınızı almak için gereken her şeyi tamamladınız ve lisanslı bir hemşire olarak ilk işinize kabul edildiniz. İşteki ilk gününüz hızla yaklaşıyor.

Şu an ne yapıyor ne düşünüyorsunuz?

İlk mesainize hazırlanmanın bir yolu var mı?

Üniversiteye başladığınız ilk günde olduğu gibi ilk nöbetiniz içinde heyecanlanıyor olabilirsiniz. Mesleğiniz uğruna çokça emek harcamış biri olarak ilk vardiyanız için hatırlamanız ve aklınızda tutmanız gereken bazı şeyler var.

1. Hata Yapabilirsiniz

Bir işte veya kariyer alanında çalışmaya yeni başlayan herkes gibi, siz de hatalar yapacaksınız. Bu hatalar, hastalara yanlış ilaç vermek kadar ciddi veya bir değerlendirme yapmanız gerektiğinde stetoskobunuzu unutmak kadar küçük olabilir. Ancak çoğumuz için her hata büyük bir başarısızlık gibi görünüyor.

Ancak bu hataların sizi aşağı çekmesine izin vermeyin. Evet, bazen ciddi olacaklar ama her gün birçok zor karar vermek zorundasınız, hata yapabilirsiniz. Zamanla daha çok şey öğreneceksiniz ve yaptığınız hataların sayısı yavaş yavaş azalacak.

Başarısızlık hissinin veya geçmiş hatalarınızın neşenizi ve motivasyonunuzu engellemesine izin vermeyin.

2. Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenebilirsiniz

Her gün yeni bir hasta, yeni bir aile üyesi kliniğinize geliyor. Her nöbette daha önce görmediğiniz bir durum veya beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan bir olay görme ihtimaliniz yüksektir. Veya her gün aynı kişilerle aynı ünitede aşağı yukarı aynı hastalarla çalışabilirsiniz. Ancak o zaman bile ister bir hastayla empati yapmak, isterse deneyimli bir meslektaştan bilgelik olsun, her gün öğrenebileceğiniz yeni bir şeyler var.

Bu fırsatları kovalayın. Her fırsatta onlardan yararlanın. Okulda nasıl hemşire olunacağının temellerini öğrenirsiniz, ancak hemşire olarak çalışana kadar hemşire olamazsınız.

3. Gününüz Biranda Değişebilir

Kliniğiniz çok sessiz sakin ve tüm hastalar dinleniyor olabilir. Sonra bir anda, kendinizi odadan odaya koşarken, çağrı ışıklarına ayak uydurmaya, rutin ilaçları vermeye çalışırken bulabilirsiniz. Hazırlıklı olun. Başka bir gece, sağlığı giderek kötüleşen hastalarınız olabilir. Sonraki günlerde daha iyi hissetmeye başlayan ve en sonunda hastaneden tamamen iyileşerek taburcu olan hastalarınız olabilir.

Sağlık alanında her gün her an ne olacağını asla bilemeyiz. Bir fikrimiz olabilir. Hastaların ne zaman ve ne için geleceğine dair planlanmış bir programımız bile olabilir. Bazı şeylerin hızla değişmesine bazen daha iyiye bazen de en kötüsüne hazırlıklı olun.

4. Hemşireliğin Fiziksel, Zihinsel ve Duygusal Olarak Stresli Bir Meslek Olduğunu Unutmayın

Hemşirelerin tükenmişlik yaşamaları olağan bir durumdur. Hemşirelik mesleği çoğu zaman streslidir, bazı durumlar hastalarınız için veya kendiniz için kalıcı sonuçlar doğurabilecek birçok zor karar vermenize neden olabilir. Bu durumlar sonucu kaygı ve stresin normal olduğunu unutmayın.

Daha fazla içerik

Biz hemşireler diğer insanları anlamak ve kendilerine nasıl bakacakları konusunda onları eğitmek hakkında çok konuşmamıza rağmen, anlattıklarımızı uygulamakta oldukça kötüyüz.

Bu nedenle zihinsel ve fiziksel sağlığınızı önemseyin ve kendi refahınızı öncelikli tutun. Sonuçta kendinize iyi bakamıyorsanız diğer insanlara iyi bir bakım hizmeti vermeniz mümkün olmayacaktır.

5. Mesai Arkadaşlarınız ile Anlaşmazlıklar Olabilir

Yeni bir klinikte işe başlamak ilk etapta size yabancı hissettirebilir bu doğaldır ortama alışmak adına mesai arkadaşlarınız ile sohbet etmek onları tanımanıza yardımcı olacak sorular sormak ortama adaptasyonunuzu arttırırken samimiyet durumunun ilerleyen evreleri bazı durumlarda can sıkıcı olabilir. Mesleğinizin profesyonelliğini kaybetmeden oluşturulan bir çalışma ortamı sizi kişiler arası oluşan anlaşmazlıkların doğurabileceği sonuçlardan korur.

6. Mesai Başlama ve Bitiş Saatleri Değişkenlik Gösterebilir

Elbette sabah 8’den akşam 8’e kadar 12 saatlik bir vardiya için programlanmış olabilirsiniz ama sizi o zaman dilimi için planladıklarında asıl anlatılmak istenen, yarım saat önce gelmeniz ve en az yarım saat geç mesainizi bitirmeniz gerektiğidir. Teslim vermeniz gerektiğini unutmamalı bu zaman dilimini hesaplayarak kliniğe gelmeniz ya da çıkış yapmanız gerekmektedir.

7. Görev ve Sorumluluğunuzda Olmaması Yapmamanız Gerektiği Anlamına Gelmez

Mesleki görev ve sorumluluğunuzun dışında bir durum her zaman başınıza gelebilir. Klinikte sizden alt kademede olduğunu düşündüğünüz yardımcı personelinizin yapması gereken bir durum ile karşılaştığınızda o görevi yapmaktan gocunmamalısınız. Hastanızın o an ihtiyacı olduğunda yanında iseniz yardımcı olmaktan ve o görevi yapmaktan çekinmeyin bu bazen hastanızın sürgüsünü almak bazen yatak çarşafını değiştirmek olabilir. Unutmayın hemşire olarak hastanıza bütüncül bakım ve tedavi hizmeti veriyorsunuz hastanızın refahı önceliğiniz olmalı.

8. Küçük Şeyleri Önemseyin

Pek çok duygu durumuna alışmak, hissizleştiğinizi düşünmek bunlar mesleğin zorlu duygu durumlarının getirdiği belirtiler olabilir. Fakat bir hastanın aile üyesine gülümseme ve selamlama, bir hastanın adını veya hayatındaki bir ayrıntıyı hatırlama, meslektaşına hafta sonunun nasıl geçtiğini sorma bunlar ruhsal sıkıntılarınızı azaltıp çalışma hevesinizi, çalıştığınız bölüme olan aidiyetinizi arttıracak küçük uygulamalardır.

Birçok duyguyu yaşadığınız bu meslek fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da yorucudur, ama bilin ki en iyi hemşireler empati duygusu yapabilenlerdir.

9. Unutmayın, Zor Zamanları Zaten Aştınız. Şimdi Daha Zorlarını Aşacaksınız 🙂

Hemşireler zor durumlara yabancı değildir. Bizler ölüme ya da kaosa yabancı değiliz.

Sizlerin bakımı altında vefat eden hastalar olacak, isimlerini hatırlamayabilirsin ama yüzlerini hatırlayacaksın. İlk tanıştığınız zamanı veya sizinle en son ne zaman konuştuklarını hatırlayacaksın ve çoğu zaman aile üyelerinin ölüm haberi anında umutsuzca ihtiyaç duyduğu güç direği olacak ve bunları aşacaksınız.

Şimdi bilmiyor olsanız da hayatınızda bu noktaya gelmek için birçok zor durumu çoktan aştınız. Bu güç ve kararlılık, gelecek birçok zor şeyin üstesinden gelmenizi sağlayacak. Zor zamanlarda neden hemşire olmaya karar verdiğinizi hatırlayın. Bu size iyi hissettirecektir.

Hemşirelik genellikle zor bir meslektir, ancak ilgi çekici, bilgilendirici ve inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir.

Hemşirelik okulunu bitirdiğiniz ve umut verici uzun ve başarılı bir hemşirelik kariyerinde kendinize ilk işinizi bulduğunuz için tebrikler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.