Yaptığınız İşte Her Daim Personel Kaynaklı Hatalar Dile Getirilir Peki Ya Kurumsal Hatalar?

0 288

Kemik iliği nakil ünitesi…

Öncelikle bu ünite hakkında biraz bilgi vereyim. Bu üniteler nakil ünitesi olduğu bakımından oldukça önemli bir alandır. Burada baktığımız hastalar Nötropenik’dir. Nötropenik enfeksiyona açık olduğunu ifade eden bir kavramdır. Hastanın enfeksiyona açıklığını ifade eder. Bu da hastanın daha özel bakımla dikkatli şartlarda bakılması gerektiğini anlatır.

Çift kapılı odalar, tekli refakat, hepafiltre sistemle havalandırma gibi dış çevre ile teması en aza indirdiğimiz bir alan oluşturulur. Maske ve eldivensiz hastaya temas edilmez. Hasta odalarına girişlerde steriliteye önem verilir. Çift forma kullanılmalı yani hemşire eğer ünite dışına çıkacaksa ünitede giydiği formasını çıkarmalı dışarda başka forma giymelidir. Terlik ya da ayakkabısı da buna dahildir. Geri döndüğünde eller yıkanmalıdır. Üst değişimi yapılmalıdır. Ki bunun içinde bu nakil ünitelerinin hemşire soyunma odaları ünite girişinde bir alanda olmalıdır ki giriş çıkışlarda üst değişimi kuralına uygun şekilde yapılabilsin.

Üniteye dışardan girmek isteyen hastane personeli de dahil ayaklarına galoş bone önlük vs giyerek girmelidir. Bu durum Nötropenik hastaların sağlığı için önemlidir. Ki hastaların yemekleri dahil buna uygun hazırlanır. Hasta sırf bu bakım için yemek istediği birçok şeyden mahrum kalır.

Peki, bunca emeğin verildiği bir hasta bakımında olması gerekenin dışında davranan kurumlarda çalıştığınız oldu mu?

Benim çok iyi örneklerini gördüğüm kurum da oldu çok kötüde de.

Yaptığım işin hastaya ulaşan kısmından dolayı bu yanlışlığın içinde var olmak hiçbir zaman istemedim. Ve düzelecek bir şeyler yapabilmek adına hee zaman mücadele verdim.

Örneğin, kemik iliği nakil ünitesinde ayaktan hasta bakıldığı bir özel hastane olabilir mi?

Ya da çift kapılı sisteme rağmen içeri giriş çıkışların hasta ve yakınına çok ciddi dikkat göstermesi gerektiği anlatıldığı ancak ne acıdır ki, katta çalışanların mola için ya da aşağı kafeye inerken forma ve terlik değişiminin olmadığı bir ünite.

Bunu sorguladığımda aldığım cevap; doktorları ve hastane yönetimi dahi biliyor buna yapacak bir şey yok‘! Oluyor.

Peki, işimizi yaparken doğruyu yapmak doğru doz kadar önemli değil mi?

Hastaya ihanet değil midir bu?

Daha fazla içerik

Ya kurumun onca hastadan aldığı para?

Peki şimdi de bunca eksikliğin üzerine kovid nedeniyle personel sıkıntısı çeken kurumların pozitif hemşireyi katta çalıştırması.

Neden?

Geçenlerde pozitif olan bir arkadaşım karantina süresini tamamladı ve tekrar testi pozitif geldi. Ama ertesi gün iş başı demişler. Ve işe başladı.

Peki, diyorum arkadaşıma belirtin var mı?

‘Var’ diyor. ‘İyi hissetmiyorum, kötüleşirsem eve gönderirler herhalde’ diyor.

‘Muayene olmalısın’ diyorum ‘Onca hastaya bulaştırma riskin var’ diyorum. ‘Bunu hastane düşünmüyorsa ben neden düşüneyim’ diyor.!

Tamam bunca eksikliği anlayabilirim. Çünkü dünyada şu dönemde ne doğru ki!

Ancak umutla, iyileşme nedeniyle üniteye yatmış onca kanser / nötropenik hastanın tedavisinde zarar verebiliyor olman ihtimalini kendin kişisel olarak ne kadar doğru buluyorsun.

Şu dönemde alacağımız kararlar hemşirelik adına mesleğin gereklilikleri adına çok önemli. Bir insan birçok şeyi değiştirebilir. Eğer işimizi doğru şekilde yapmak istersek bunu kimse önleyemez.

Düzene uyup gitmek de var, düzen kurup gitmek de.

Dileğim doğru yaklaşımla hasta hayatını riske atmadan bize dayatılan baskıcı düzenin içinde kaybolup gitmeden mesleğimiz icra edebilmemiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.