Türkiye’de Çalışan ve Öğrenci Hemşireler İçin İkinci Kariyer Fırsatı: Tıbbi Yazarlık

0 1.130

Merhabalar,

Bu yazıyı kişisel kariyerim ve hayat deneyimlerim bağlamında ele alıyorum. Eminim Anadolu’nun bir köyünde 18 yaşına kadar yaşamış ve sonrasında ise bir şans eseri üniversiteyi kazanarak sonrasında kişisel hayat mücadelesine başlayan, benim hayatıma benzer yaşantıların olduğunu bilerek, o yaşayışları görerek ve yeri geldiğinde o şekilde yaşayanlar için yazmak istiyorum.

Türkiye’de doğmuş, yaşamış ve hala yaşayan biri olan hayatın ne kadar zorlayıcı olduğunu biliyorum. İsminizi tamamlayan afili bir soyadınız, sizi ileri iten bir dayınız ve hayallerinizi gerçekleştirecek maddiyatınız veya enstrümanlarınız yoksa bu yazı tam bu gruba giren kişiler için…

Öncelikle hemşireler olarak olumsuzluktan kurtulup olumlu bir çerçeve yaratmak, bulunduğunuz ortamdan değer oluşturmak, tükenmişlik yaşadığınız alanları terapi etmek, hayallerinize ulaşmak ve nihayetinde kendinize hak ettiğiniz bir hayat sunmak için yapmanız gereken öncelikle zihinsel süreçlerinizde değişiklik yaratmaktan geçiyor.

Bu mindset denilen düşünce seti, zihin seti sizi ya geri götürüyor ya ileri…

Ben kişisel olarak beni geriye götüren zihin setimde ayarlamalar yaparak hayatımda ilerlemeye çalışan biriyim. Bunun için en fazla yaptığım şey öğrenmek… Öğrenmek bir terapi şekli. Bu sadece hayat boyu öğrenme gibi klasik bir çerçeveye sığan şey değildir. Merak ettiğim her şeyi ama her şeyi araştırarak, anlamasam da defalarca tekrar ederek öğrenmeyi boyuna değil genişliğine ve derinliğine yayan biri olarak hayatıma devam ediyorum.

Bunu en iyi sağladığımı düşündüğüm ve artık bir hayat felsefesi olarak ele aldığım tıbbi yazarlık çerçevesinde yapıyorum.

Tıbbi Yazarlık Süreci

Ben Fizik Mühendisi olmak istersen Gemi İnşaatı bölümü kazanmış fakat deniz astsubaylığı eğitimi almış, hemşire olarak mezun olmuş biriyim. Bu bile hemşirelik bölümüne isteyerek gelmediğimi anlamınızı sağlamıştır.

Lisans eğitimi tamamladıktan sonra sırayla Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi, İstinye Üniversitesi, Fenerbahçe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinde çalıştım. Şu an halen Dokuz Eylül Üniversitesi’de çalışmaktayım. Bu süreçte Koç Üniversitesi Hemşirelik Programında yüksek lisans yaptım. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp Eğitimi Programı’nda doktora yapıyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Bir merakla başladığım bu yolda çok şey öğrendim. Her yıl bir tık daha iyi hale geliyor. Örneğin 2021 yılı içinde Teknofest’te Türkiye 3.sü olduk ve Kasım ayında da kendi şirketimizi kurduk. Ulusal ve uluslararası gerçekten gerçekleşme potansiyeli yüksek ciddi bir girişim kurmaya çalışıyoruz.

Tıbbi yazarlık eğitimini tüm bu birikim ile yapıyorum. Bu süreçte 100’den fazla arkadaşımız bu eğitimi aldı. 2022 yılı içerisinde 1. Ulusal Tıbbi Yazarlık Sempozyumu’nu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Daha fazla içerik

Tıbbi Yazarlık alanı dünyada meslekleşmeye giden bir çerçeveye sahip. Kendine ait dernekleri, yayınları, etkinlikleri bulunuyor. Özellikle Amerika, Avrupa ve Avusturalya’da ciddi bir gelişim gösteriyor.

Biz de Türkiye’de bu alanında öncüsü olmak, Tıbbi yazarlık alanını ortaya çıkarmak ve oradan tüm sağlık profesyonelleri ki özellikle hemşireler için ikinci bir kariyer imkânı olarak ortaya çıkmasını, çalışanlar için ek iş alanı olmasını ve özellikle Türkiye’den yurt dışına iş yapma imkânı sağlamasını bekliyoruz.

Bu yapıyı da Türkiye tarafında Sağlık Asistanı Platformu ile Dünya genelinde ise Health Assistant Platforms ile yapmaya çalışıyoruz.

7.sini hazırladığımız Tıbbi Yazarlık Kursu’nu tüm bu yapıyı anlamak, yeni bakış açıları edinmek ve tablonun bütünün görmek, kendini dijitalleşen dünyada geliştirmek isteyenler için yapılandırdık.

Kursumuz ile ilgili detaylı bilgiye buradaki veya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Ayrıca kurslarımıza katılmış arkadaşlarımızın da kursumuz için yazdığı aşağıdaki blog yazılarını okuyabilirsiniz.

Ayrıca ekibimize katılarak sağlık alanında kendinizi var edebilir ve uluslararası bir kişi olabilirsiniz.

Sizleri kursumuzda görmekten çok mutlu olacağız.

Bize 0541 667 67 91 nolu WhatsApp üzerinden ve saglikasistanitr@gmail.com e-mail adresinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Hemşireler İçin 10. Tıbbi Yazarlık Kursu – 8 Nisan 2023

  1. Bir Sağlık Profesyoneli Olarak İçerik Yazarı ve Blogger Olmanın 10 Faydası
  2. Hemşireler İçin Blog Yazarlığının Önemi
  3. Bir Hemşire Olarak Teknolojiyi Fikrine Alet Et: İçerik Yazarı ve Blogger Ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.