Türk Hemşireler Derneği’nin Başhekimin Hemşirelere Yönelik WhatsApp Yazışmasına İlişkin Tepkisi

0 88

İzmir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin iş yerinde çalışma barışını korumak ve çalışanlara huzurlu bir çalışma ortamı sunmaktan sorumlu yöneticisi, Başhekim Uzm. Dr. Doğan Yıldırım, WhatsApp grubundan hastane doktorlarını ‘’siz doktorlar hemşirelerin KOMUTANISINIZ, arkadaşı değil, EMREDECEKSİNİZ VE YAPACAKLAR’’ ifadeleri ile adeta hemşirelere karşı kışkırtmış, meslektaşlarımıza yönelik olarak ‘’Bu ne yaa, şefkat desen hiiiiiççç yok zaten, Öküz gibi tavırlar…’’ şeklindeki hakarete varan sözler sarf etmiştir. Profesyonellikten uzak eleştirilerini, kurumdaki meslektaşlarımız ise sosyal medyada ve basında yer alan WhatsApp konuşmalarının ekran görüntülerinden öğrenmiştir. Doğan Yıldırım’ın ‘’BAŞHEKİM’’ vasfı ile bulunduğu kurum WhatsApp grubunda dile getirdiği, yönetim zafiyetini ve yönetimdeki başarısızlığını kanıtlar nitelikteki ‘’hastaların battaniyesi eksik, çarşaf yırtık, yastığı yok’’ ifadelerinde yer alan sorunları, ‘’ hemşirelik bakımı sıfır’’ diyerek meslektaşlarımıza yüklemesini, insanı ve hemşirelik mesleğini değersizleştirmeye yönelik ithamlarını kabul etmiyoruz. Doğan Yıldırım’ın aynı grupta bir hastane çalışanına yönelik hakaretlerinin yer aldığı, hastane çalışanının çalışma yerini hekimlerin oylamasına sunduğunu, Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına sağlanan konaklama imkanını hekimler lehine manipüle ettiğine dair kanıtların yer aldığı yazışma kayıtları da elimizde mevcuttur. Doğan Yıldırım’ı bir başhekime, bir hekime, bu ülkenin üniversite mezunu vatandaşına yakışmayacak ifadelerini ve yaklaşımını kınıyoruz.

Daha fazla içerik

COVID-19 ile mücadele sürecini sırtlayan biz hemşireler, hayata tutunmak ve de hayatta kalabilmek adına ne zaman biteceğini bilmediğimiz, bu pandemi sürecinde oldukça zorlu ve yıpratıcı bir mücadele verirken bir taraftan da yönetim baskısı altında eziliyoruz. Kötü yönetimden kaynaklanan sorunların çözümünden ziyade, çalışanlara mobbing uygulanıp yaşanan sorunların örtülmesine çalışılırken; sağlık hizmetlerinin bel kemiği olan ve gece gündüz adeta soluksuz çalışarak toplumumuzun hak ettiği kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetini sunmaya ant içmiş biz hemşireler; her geçen gün artan ve sistematik hale gelen etik ilkelerden uzak, profesyonellik dışı uygulamalarla şiddete maruz kalıyoruz.

Yönetici şiddetinin benzer üzücü örneklerinin daha önce de yaşandığı bu süreçte; görünen o ki aynı anlayış ile benzer olaylar yaşanmaya devam edecektir. THD olarak gerekli girişimlerde bulunduğumuzu, hiçbir hukuksal mücadeleden kaçınmayacağımızı bildiriyor, tüm meslektaşlarımıza bu ve bu gibi olayların olayın takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.