Sivil Hemşire Olabilir Mi, Olsa Nasıl Olur?

0 83

Bu da nerden çıktı dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle arkadaşlar, bizlerin mesleği kapalı alanda hizmet veren, belirli saatler aralığında çalışan ve üniforma zorunluluğu olan bir meslektir.

Çevremizdeki her alanda olduğu gibi mesleğimizdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor olmanın verdiği bir merak ya da getiri söz konusu.

Etrafımızda pek çok sivil polis mevcut, belki her gün yanında geçip fark etmediğimiz simitçi amcalar ya da tezgahtar amcalar sivil polis çıkabiliyor.

Büyük bir şehirde isek özellikle asayiş olaylarının çok olduğu şehirlerde bu ihtiyaç olmakta ve her geçen gün istihdam artmaktadır.

Daha fazla içerik

Peki bizler yolda, sokakta, markette kalp krizi geçirmeyeceğimizi ya da başımıza bir kaza gelmeyeceğini nerden biliyoruz?

Sivil Hemşire uygulaması eğer ki mümkün olursa bu kişiler yine 4 yıllık lisans eğitimi almış ayrıca ilkyardım eğitimi almış kişiler olur ve belirli bir kamu veya özel hastanesi bağlı yine nöbet vardiya sistemi ile sivil hemşirelik yapabilir. Belki çocuğunuz avm de ateşlendi ancak avm de sivil hemşire olduğunu biliyorsunuz ve ona ulaşmanız için ya bir revir olabilir ya da bu kişiler halkın arasında gezen alışveriş yapan kişiler olabilir. Acil bir müdahale anında örneğin silahla yaralanma anında sivil hemşire direk müdahale ederek kan kaybını önler böylelikle ambulans gelene kadar kişiyi hayatta tutabilir. Olay anında direk ‘Ben sivil hemşireyim’ deyip kimliğini gösterip gerekli ilkyardım ve sağlık (hemşirelik) ‘dikkatinizi çekmek istiyorum sadece ilkyardım değil çünkü bir hemşire ilkyardım dan fazlasını yapabilme yetkisine sahiptir’ uygulamalarını yerine getirir ve kişiyi bir ambulans çağırarak kuruma sevkini sağlar.

Güzel olmaz mı?

Bizler kendimizi ülkemizin her yerinde daha huzurlu ve güvenli hissetmez miyiz?

Şu an ne yazık ki böyle bir uygulama hiçbir yerde mevcut değil ancak olması hayatımızı kolaylaştırır ve hemşire mezunlarına yeni istihdam alanı açar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.