Santral Venöz Kateter (CVP) İçin Birkaç İpucu

0 311

Bugün birkaç notla CVP’den bahsetmeyi istiyorum. [CVP= Santral Venöz Kateter]

Santral Venöz Kateter 3 ayrı bölgeden açılabilir. Bunlar; subklavyen ven, juguler ven, femoral ven. Subklavyen ven, içlerinde en yaygın olarak kullanılandır. CVP birkaç gün kalacak ise tünelsiz olanı tercih edilir. Bu işlem hasta odasında gerçekleştirilebilir. Eğer CVP haftalarca kalacaksa ya da kalıcı olacaksa tünelli olanı veya port cihazı takılır. Bu işlem ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. (Hastadan aydınlatılmış onam alınır)

CVP’den kan örneği alacaksanız, 5-10 cc kanı 10 cclik enjektörle çekip bunu atın. Daha sonra bir başka 10 cclik enjektörle ihtiyaç duyduğunuz miktarı çekip kullanabilirsiniz.

Dipnot: Neden 10 cclik enjektörle? Ben olsam kesin sorardım. Küçük enjektör daha az bir negatif basınç sağlar. İyi de ne alaka? CVP’den kan alacağınız zaman ne kadar güçlükle çekildiğini anlarsınız diyelim.

Daha fazla içerik
  • Tıkanıklık olmaması adına kan aldıktan sonra SF ile yıkama sağlayın. [SF: %0,9 İzotonik Sodyum Klorür]
  • Çok lümenli CVP’lerde bir lümen belirleyip yalnızca oradan kan alımını sağlamanız çoğu kaynakta doğru bir uygulama olarak belirtilmektedir. Özellikle bu olacak diye bir zorunluluk belirtilmemekle beraber seçtiğiniz o lümenden tedavi uygulamamanız uygun görülmektedir.
  • Çok lümenli CVP’lerde genellikle kan örneği almak için proksimal lümen tercih edilir.

Eeee, nerden bileyim ben, alnında mı yazıyor?

Evet güzel meslektaşım, üzerinde yazıyor.

  • CVP kateterden kan kültürü almak için distal uç uygun olarak seçilmiştir. Kültür için 20-30 cclik bir kana ihtiyaç vardır. İlk alınan kan atılmadan kan kültürü için kullanılabilir.

CVP’den kan alma üzerine sevdiğim bir video çalışmasını da hemen buraya ekliyorum: https://www.youtube.com/watch?v=1FNTthYcPBw

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.