Sağlık Hukuku Dersi: Sağlıkta Şiddet

0 383

Şiddet sadece fiziksel olarak değil, psikolojik ve ihmal den dolayı da ortaya çıkabilir.

Araştırmalara göre, şiddetin en çok sağlık alanında olduğu ortaya çıkmış. Belki de bunların önüne geçememe sebebimiz; sağlık çalışanına yapılan şiddetin az oranda bildirildiği, bunun nedeni olarak da sadece yaralanma gibi ciddi olayların şiddet olarak algılandığı, diğerlerinin önemsenmediği ya da çalışırken saldırıya uğramanın mesleğin doğasıymış gibi algılandığı nedeniyle sağlık çalışanlarına olan şiddet gündeme gelmiyor ve unutuluyor. Bu nedenle şiddet daha da artıyor.

Sağlıkta şiddet daha çok acil servis gibi nabzın yüksek olduğu yerlerde oluyor. Bu nedenle acil servislerde risk değerlendirmesi ve güvenlik tedbirleri sıkı bir şekilde alınmalıdır. Acil servisin girişine sağlıkta şiddetin ne gibi kayıplara neden olacağı ile ilgili broşürler asılması kişide bir uyaran oluşturabilir.

Daha fazla içerik

Tabi ki bu şiddetin ortaya çıkma sebepleri birden çok; iletişim eksikliği ve öfke kontrolünün kaybı en önemlisi diyebiliriz. Bu sadece hastada değil sağlık çalışanın da bazen yoğun iş temposu nedeniyle oluşabiliyor. Önemli olan bu öfkeyi doğru kontrol etmek, ancak bu kontrol sağlanmazsa durum şiddete meyledebiliyor. Bu nedenle hasta ve yakınları ve sağlık çalışanlarına sağlıklı iletişim ve öfke kontrolü ile ilgili seminerler verilmelidir.

Çalışana uygulanan şiddet hangi türde olursa olsun hemen kayıt altına alınmalı ve gerekli mercilere ulaştırılmalı ve bu konu hakkında ciddi yaptırımlar olmalıdır. Para ve hapis yaptırımlarının işe yaramadığını, sağlıkta şiddete engel teşkil etmediğini görüyoruz.

Benim fikrimce bunu şiddeti uygulayan kişi biz sağlık çalışanlarını anlaması gerekiyor. Bu nedenle o kişiye bir süreliğine hastanede izlem cezası verilmeli ki hastanede gün içindeki ne tür sıkıntılar var biz çalışanlar olarak nelerle karşılaşıyoruz bunları anlayabilirse hatasının belki farkına varabilir diye düşünüyorum.  Temennim sağlıkta şiddetin bir an önce son bulmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.