Sağlık Alanında Yüksek Lisans Mülakatına Girecek Adaylar İçin 5 Öneri

0 351

Ülkemizde üniversite eğitimi veren kurumların sayısı ve kontenjanları her geçen gün artmaktadır. Buna nazaran eğitim seviyesinde düşüş ve lisans mezun sayısında artış gözlenmekte. Çoğu kişi lisans mezunu olup, işsiz ya da kendi işini yapmayan grupta yer almaktadır. Bu yüzden bir alanda uzmanlaşmanın önemi artmakta, bu nedenle yüksek lisansa başvuru sayısı da her geçen gün artış göstermekte ve sadece lisans eğitimi yeterli olmamaktadır.

Lisans alanımız ne olursa olsun yüksek lisans yapıp uzmanlaşmak önem kazanmaktadır. Bu yazımızda sizlere yüksek lisans mülakatında önem arz eden, dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

ALES puanı

Öncelikle alanınız sözel mi sayısal mı ona göre ALES’e girmiş olup, özel üniversite için 55, devlet üniversitesi için en az 70 almanız gerekmektedir ve bu puanın sizin tercih edeceğiniz alanda yapmış olmanız gerekecektir. Sağlık bölümlerinin neredeyse hepsi sayısal alandan puan istemektedir.

YDS veya YÖKDİL

Yabancı dil yeterlilik sınavı şartı her üniversite de aranmamaktadır. Ancak isteniyorsa bu sınava da girilmesi gerekir ve bu sınavdan da en az 70 almanız gerekmektedir. Bu şartları sağladık ve bir kuruma başvuru yaptık sizleri önce yazılı mülakata alacaklar yazılı mülakatta meslek hakkında sorular gelecektir. Bu soruları kurumdaki hocalar belirlemektedir. Bu sınavdan geçer notu da kurum belirlemektedir. Sınavı yapacak kuruldaki hocaların uzmanlık alanı ne ise yüksek ihtimalle sorular o alandan çıkacaktır.

Bunu geçtik şimdi sırada sözlü mülakat var.

Yüksek Lisansa Başvuranların Sözlü Mülakatta Dikkat Etmesi Gerekenler

1. Kılık Kıyafetinize Dikkat Edin

Daha fazla içerik

Dış görünüş mülakatlarda oldukça önem arz etmektedir. Saç sakal içinde ya da kirli tırnaklarla oraya gitmeniz sizin için kötü bir imaj çizecektir. Dolayısıyla kendisine saygısı olmayan birini kurum akademik alanda uzmanlaşmada yeterli bulmayacaktır. Kadın veya erkek fark etmez takım elbise tercihimdir. Ancak bu kıyafetleri giymeyi sevmeyen pek çok insan vardır. Bu yüzden temiz kılık kıyafet, derli toplu saç sizi iyi göstermeye yetecektir.

2. Diksiyonunuza Dikkat Edin

Sözlü mülakatta dikkat edilen bir diğer konu diksiyondur. Saygı da içine girer. Sonuçta karşımızda Prof. Hocalarımız var. Onlar soru sormadan konuşmamalıyız. Otur demeden oturulmamalıdır. Gereksiz laf ile kafa şişirilmemelidir. İzin verildiğinde kendimizi iyi bir şekilde heyecanımıza hâkim olarak anlatmalıyız. Heyecan tabiki de çok normaldir. Ancak hocalarımız da bunun farkında olacaktır.

3. Beden Dilinize Hâkim Olun Ve İyi Kullanın

Beden dili bazen sözlerden daha ön plana geçmektedir. Yüzümüz ve bedenimiz onlara dönük olmalı, eller önde kavuşturulmamalı, bacak bacak üstüne atılmamalı, daima göz teması kurulmalıdır. Konuşurken göze bakmak ciddiyeti, ağza bakmak ise onu ciddiye almadığını gösterir. Hocalarınızla sağlıklı iletişim kurmak için gözlere odaklanın.

4. Laubali ve Fazla Özgüvenli Cevaplardan Kaçının

Özgüven iyidir ancak fazla özgüven sizi bilmiş gibi gösterir ve kötü bir imaj çizer.

5. Mesleğinizle İlgili Sorulara Yapıcı Cevaplar Verin

Bu tarz sorularda hem teorik cevaplar hemde stajlardan, intörnlüğünüzden örnek vererek anlatmak sizi daha donanımlı gösterecektir.

Kendinize güvenin, kendinizi geliştirin ve asla pes etmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.