Pakize Durmaz İle İngiltere’de Hemşirelik Hakkında Her Şey – Röportaj

0 2.905

Bugünkü röportajımızı uzun yıllar İngiltere de hemşirelik yapan, şu anda da Wolverhampton Acil Hizmetler Direktörü olarak çalışan ve Instagramda bilgilendirici paylaşımlar yapan PAKİZE DURMAZ ile yapıyoruz.

Pakize Hanım,  Ankara Polatlı Sağlık Meslek Lisesini bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesini kazanıyor. Lisans eğitimine devam ederken aynı zamanda Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesinde hemşirelik mesleğini sürdürüyor. Oradan sonra Balçova Sağlık Ocağında çalışmaya devam ediyor. Lisans eğitimini bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamlıyor. Dokuz Eylül’de araştırma görevlisi iken İngiltere’ye dokuz aylığına gözlemci olarak gidiyor. Türkiye’ye döndükten sonra gözlemlediği yerlerde hemşire olarak çalışabileceğini öğrenen ve gözlemci olarak gittiği sürede dilini geliştiren Pakize Hanım İngiltere’den kendisine gelen iş teklifini kabul ederek İngiltere macerasına başlıyor. Kendisi yaklaşık yirmi yıldır İngiltere’de hemşirelik mesleğini aktif ve başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Fevziye Tahiroğlu: Pakize Hanım merhabalar. Röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Pakize Durmaz: Davetiniz için ben teşekkür ederim.

Fevziye Tahiroğlu: Pakize Hanım sizi tanıttıktan sonra isterseniz sorulara geçelim. İlk olarak İngiltere’deki sağlık sistemini tanıyarak başlayalım.

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere de sağlık sistemi nasıldır?

Pakize Durmaz: İngiltere demek Ulusal Sağlık Sistemi (National Health System) demek. Devlet tarafından karşılanan tamamen ücretsiz bir sistem. Türkiye’ye kıyasla özel sektör çok az.%95 devlet ise %5 özel sektör var diyebiliriz o da genellikle Londra gibi büyük şehirlerde toplanmış durumda.

Fevziye Tahiroğlu: Peki devlette Birinci, ikinci ,üçüncü basamak sağlık hizmetleri olarak ayrım var mı var ise birinci basamak sağlık hizmetlerinde Hemşirelerin yeri nedir?

Pakize Durmaz: Aile sağlığı ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin en gelişmiş olduğu yerlerden birisi İngiltere’dir. Bu yapılar buradaki sağlık sisteminin bel kemiği çünkü burada en önemli şey toplumu korumak, hastanelere yatışları azaltmak. Aile hekimlerinin olduğu yerde toplum sağlığı hemşireleri de var ve ev ziyaretleri yapıyorlar, hemşirelik sistemi, birinci basamakta halk sağlığı hemşireleri açısından İngiltere de gelişmiş durumda.

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere’ deki sağlık sisteminde Hemşirenin yeri ve önemi nedir ve Toplumun mesleğe bakış açısından biraz bahsedebilir miyiz?

Pakize Durmaz: Florence NİGHTİNGALE ‘nin doğduğu ülke olduğundan mıdır artık bilemiyorum ama 🙂 hemşirelerin yeri ve değeri çok önemli bu ülkede. Zaten insan haklarıyla paralel olarak hemşirelik hakları da burada çok güzel bir düzeyde gelişmiş. Burada hemşireye verilen değeri herkesin tatmasını isterim. Bizler İngilizce ‘I AM PROUD TO BE NURSE’ diyoruz yani İngiltere de hemşirelik mesleğini gurur duyarak yapabiliyorsunuz.

Toplum tarafından da değer ve saygı görüyoruz. Tabi bu saygı ve değer Toplum ve Hemşireler olarak karşılıklı olsa da aynı zamanda geçmişten günümüze Florence Nightingale’den gelen toplumun hemşirelere yönelik kültürel bir saygısı da var. İnsan Hakları da burada geçerli olduğu için kimse kimseye istese de kötü davranamaz.

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere de FLORENCE NİGHATALE DEN kalan gelenekselleşmiş uygulamalar hala var mı?

Pakize Durmaz: Evet, çok güzel bir soru. Enfeksiyonlardan korunmada ve savaşmada hala Nightingale kuralları geçerli. İngiltere’de hala Nightingale servisleri, hasta koğuşları var, bir hemşirenin altı hastayı aynı anda görebileceği şekilde tasarlanmış hasta odalarının temelinde Nightingale den kalan ve temelinde insan sevgisiyle gelişen hemşirelik uygulamaları hala var.

Fevziye Tahiroğlu: Peki gelelim en çok merak edilen soruya Türkiye’deki Lisans diploması İngiltere de geçerli mi?

Pakize Durmaz: Lisans mezunuysanız ve İngiltere’ye gelmek istiyorsanız diplomanız evet geçerli. Türkiye’de verilen hemşirelik eğitimi o kadar güzel ki dünyanın her yerinde hemşirelik yapabiliyorsunuz.

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere’ de Hemşire olmak için lisans diploması dışındaki gerekli şartlar nelerdir?

Pakize Durmaz: İlk ve en önemli kural İngilizce sınavı.

Birincisi İngilizce= occupational english test (OET) sınavının b2 düzeyi nde olması gerekiyor      ya da

ILTS denilen akademik İngilizce sınavından ortalama 7 puan almanız gerekiyor.

Bize 3 aydır gelen Afrikalı hemşireler OET nin bana daha kolay olduğunu söylediler ben de onu tavsiye ediyorum latince kelimeler olduğu için çalışması kolay olabilir.

Ondan sonra Cbt =computerbased testing (CBT)  dediğimiz  online çoktan seçmeli mesleki bir sınav var. Bu korkulacak bir sınav olmamalı çünkü kitabı var kitaba çalışıyorsunuz ve kitapta ne yazıyorsa onlarla ilgili sorular çıkıyor. 100 soruluk bu sınav aslında İngiltere sağlık sistemini tanımanızı sağlıyor.

Şimdi bu iki aşamayı geçerseniz İngiltere’de Nursing and Midwifery Council (NMC) (İngiltere Hemşireler, Ebelerler Birliği) başvuruyorsunuz. NMC de başvuru süreciniz başlamış bulunurken aynı zamanda işe başvuruyorsunuz ve buradaki hastaneler size sponsorluk veriyorlar o sponsorlukla Türkiye’ den buraya vizenizi alıyorlar, masraflarınızı karşılıyorlar ve İngiltere’ye geliyorsunuz. İlk geldiğinizde hemşire olmadan bir önceki aşama olan intörnlük gibi başlıyorsunuz, bizler bu yurtdışından gelenleri 6 haftalık hızlandırılmış eğitim kursuna alıyoruz ve sonra tekrar klinik uygulamalı sınava giriliyorlar OSCE denilen bu klinik sınavı da geçilince NMC den pin numarası alarak kaydoluyorsunuz. Pin numarası alıp NMC ye kaydolunca artık İngiltere’nin her yerinde hemşirelik yapabiliyorsunuz.

Fevziye Tahiroğlu: Peki diyelim ki bir arkadaşımız gerekli tüm kriterleri sağladı ve tüm sınavlardan geçti İngiltere’de bir kuruma kabul edildikten sonra onu nasıl bir süreç bekliyor?

Pakize Durmaz: Şimdi kuruma kabul edildikten sonra öncelikle biz kişilerin geçmiş deneyimlerine de bakıyoruz. Hiç deneyimi olmamış da olabilir ya da deneyimi olan hemşire de olabilir. Mesela bir hemşire kardiyoloji ya da ameliyathanede çalışmışsa tabiki de onları   deneyimi olduğu bölümlere vermeye çalışıyoruz .Sonuçta bildikleri bir alan. O bölümlere verildikten sonra 3-6 ay boyunca onlara destek veriliyor. Bir nevi oryantasyon süreci ,yanlarında mentör dediğimiz birileri hep oluyor. Biz buna süpervision diyoruz. Bu 3-6 aylık oryantasyon sürecinde maaşlarını da alıyorlar. İngiltere’deki sistemi, ilaç vermeyi vs. öğrenince ve kendilerini hazır hissettiklerinde tek başlarına 6-7 tane hasta bakmaya ve hasta yönetimi yapmaya başlıyorlar.

Fevziye Tahiroğlu: Kurumun konaklama desteği var mı?

Pakize Durmaz: Hastaneler yurtdışından gelenler için ilk dört-altı hafta konaklamak için bazen kendi lojmanlarında veya yakınlarda yer sağlıyorlar fakat bu geçici çünkü artık maaş almaya başlıyorsunuz ve kendinizin ev bulması bekleniyor. Benim genelde yurtdışından gelen hemşirelerde gördüğüm hastaneye yakın bir yerden üç dört kişi birleşip ev tutuyorlar.

Fevziye Tahiroğlu: Yeri gelmişken soralım İngiltere’de sosyo-ekonomik durumu orta olan bir hemşire geçinebilir mi   ve maaşlar nasıl?

Pakize Durmaz: İngiltere çok ucuz bir ülke değil ama bir hemşire maaşıyla da rahat bir şekilde yaşayabilir. Bir hemşirenin başlangıç maaşı net 1500 pound ile başlıyor ama hafta sonu ve gece nöbetiyle bu ücret 1800 poundlara veya 2000 poundlara kadar ulaşıyor.  Normalde başlangıç hemşirenin normal saatlik ücreti 12 pound, eğer gece veya hafta sonu çalışmışsa saatlik 15 pound .

Daha fazla içerik

Ev kirası da 400-500 pounda rahatlıkla ev bulabilirsiniz. İki kişi ev tutmuşsanız 250-300 pounda kirayı paylaşabilirsiniz. Başlangıç için geçinilebilir.

Burada araba ucuz. Bir hemşire iki aylık maaşıyla kendine ikinci el güzel bir araba alabilir. Petrol Türkiye’ ye göre biraz daha ucuz.

Fevziye Tahiroğlu: Haftalık çalışma saati nedir?

Pakize Durmaz: Haftalık çalışma saati 37,5 saat çalışılıyor. 12,5 saatlik nöbetlerde üç gün çalışıyorsunuz dört gün boşsunuz. O boş günlerde bir nöbet tutarsanız 200 pound. Yani ekstra para kazanma şansı da var bu arada.

Fevziye Tahiroğlu: Peki sonuçta çok aşırı uzak olmasa da farklı bir ülke farklı bir kültür siz hiç Kültürel şok yaşadınız mı?                                                                                                                                     

Pakize Durmaz: Evet kültürel şok önemli bir durum. En belirgin verebileceğim örnek İngilizce de ‘YOU’ kelimesi hem   sen hem siz anlamlarında kullanılıyor. Türkçedeki gibi bir ayrım olmadığı için iletişimde PLEASE,THANK YOU kelimelerini kullanmak gerekiyor. Bu please, thank you kullanımına iletişimde dikkat etmezseniz sizi kaba bulabiliyorlar. İlk başlarda ben de böyle bir durum yaşamıştım artık tabiki de çok dikkat ediyorum çünkü bu dilin kültürü, buranın kültürü bunu gerektiriyor.

Fevziye Tahiroğlu: Dil konusunu nasıl hallettiniz? Tavsiyeleriniz neler?

Pakize Durmaz: Ben o zaman İngiliz bir ailenin yanında au pair (çocuk bakıcısı) olarak gelmiştim. Hem dilimi öğrendim hem gözlemcilik yapmıştım. Şu an bunlar var mı bakmak lazım ama artık İngilizce öğrenmek çok kolay   kurslar olsun internet olsun, radyo televizyon dinlerken İngilizceye yönelik hayatınızı adapte etmeniz lazım. Bu arada BBC’nin English Learning kanalı var ücretsiz ve online yararlanabilirler. Öğrenmek istedikten sonra yol açık.

Fevziye Tahiroğlu: İngilizce seviyesi hangi düzeyde olmalı? Bu İngilizce düzeyinin yüksek olması neden önemlidir?

Pakize Durmaz: Eğer İngiltere’ ye hemşire olarak gelmek istiyorsanız ona göre bir çalışma vizeniz olacak onun için öncelikle o vizeyi alabilmeniz ILTS ve diğer İngilizce sınavlarınızı geçmenizle mümkün. Bu sınavlar da en az B2 düzeyinde olup çalışarak geçilebilecek sınavlar .  Neden önemli? Sonuçta bu dili konuşan insanlarla çalışacağız ve mesleğimiz kanıta dayalı bir meslek dokümantasyonda biz İngilizcenin writing (yazma ) kısmını kullanacağız. Ya da doktor size şu hastaya şu ilacı verelim dedi ve anlamadınız yanlış ilaç verdiniz ya da hastayla, ekiple iletişim kuracaksınız dil bilmeden nasıl kendinizi ifade edeceksiniz. Hasta güvenliği açısından da İngilizce seviyesinin belli bir düzeyde olması isteniyor.

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere’de hemşirelerin emeklilik yaşı nedir?

Pakize Durmaz: İsteğe bağlı 55 yaşında erken emeklilik , devlette ise 67 yaş

Fevziye Tahiroğlu: İngiltere de mobbing ve sağlıkta şiddet var mı?

Pakize Durmaz: Elbette mobbing ve sağlıkta şiddet dünyanın her yerinde vardır. Burada da var fakat onu önlemek için bir sürü önlemler var. Burada  ‘ZERO TOLERANS‘ dediğimiz bir protokol var. Güvenlik görevlilerimiz 24 saat serviste kalabiliyorlar. Sağlık çalışanına şiddet sıfır tolerans olarak kabul edilir ve yaptırımları da çok ağırdır. Yani Türkiye ye kıyasla daha az diyebiliriz.

Fevziye Tahiroğlu: Tesettürlü olanlar İngiltere de hemşirelik yapabilir mi? Dini vecibelerini yerine getirebilir mi?

Pakize Durmaz: İngiltere’ de insan hakları geliştiği için kişinin başörtü takmasıyla ilgili sorun yok ama belli kurallar var.  Bu kurallardan bir tanesi de enfeksiyonları önleme kuralı. Kolların bilekten 3-5 santime kadar açık olması gerekiyor bu da hastaları enfeksiyondan korumak için el yıkama vs gibi durumlarında gerekli. Bizim hastanemiz de mescit de var diğer dinler için kilise gibi yerler de var.

Fevziye Tahiroğlu: Hemşirenin multidisipliner ekip ve klinik işleyişteki rolünden bahsedecek olursak neler söyleyebiliriz?

Pakize Durmaz: Bizlerin burada koordine edici rolü çok aktif.  Örneğin acilden hasta teslim alındı bir hemşireden beklediğimiz hastanın vitallari alması değerlendirmesi, ateşi var kültür alınacak ise flebitomistleri kan almaları için araması, fizyoterapi gerekiyorsa fizyoterapist ile iletişime geçmesi gibi. Hemşire hasta için gerekli tüm birimlerle iletişime geçen koordinatör, takımın ortasında olan kişi diyebiliriz.

Burada Türkiye’den farklı olarak refakatçiler yok, hasta bakıcılar var hemşireyle beraber hastanın bakımını planlıyorlar.

Fevziye Tahiroğlu: Multidisipliner ekip içerisinde kimler var?

Pakize Durmaz: Hekim, hasta bakıcılar (health care workers), taşıma(portör),gündüz eczacılar serviste duruyorlar ve ihtiyaç olan ilacı da eczacılar merkez eczaneden getiriyorlar. Bu ilaç temin etme kısmı eczacılara ait.

Fevziye Tahiroğlu: Peki bu Multidisipliner Ekip içi iletişim nasıl sağlanıyor? 

Pakize Durmaz: Sabah akşam 15 dakikalık kritik hastaların tartışıldığı bir toplantı yapılıyor fakat bizim asıl toplantımız öğlen 12 de yaptığımız toplantı. Herkesin bir temsilcisi geliyor doktor, hemşire, eczacı, fizyoterapist, sosyal hizmetler hastaların kısaca durumları tartışılıyor. Bu toplantı multidisipliner yaklaşım için olan toplantı.

Fevziye Tahiroğlu: Türkiye’ de en çok yapılan ilaç hatalarının sebeplerine bakıldığı zaman hemşirenin dikkatinin dağıtılması, şift değişikliği, iş yükünün fazla olması gibi sebepler karşımıza çıkıyor Instagram paylaşımlarınıza baktığımız zaman İngiltere’de bu gibi durumların ekarte etmek için hemşirenin kırmızı bir önlük giydiğini görüyoruz. İngiltere’deki güvenli ilaç uygulamalarıyla ilgili başka neler söylemek istersiniz?

Pakize Durmaz: Burada da hemşirelere sorduğumuzda dikkatin dağıtılmasını önlemek için böyle bir çözüm bulmuşlar. Biz de kendi kliniğimizde bu kırmızı önlüğün kullanılmasını teşvik ediyoruz. Kırmızı önlük üzerinde rahatsız etmeyin ilaç uyguluyorum yazısını görünce hemşireye soracağınız bir şey önemli değilse daha sonra soruyorsunuz ve hemşirenin dikkatini dağıtmaktan kaçınmış oluyorsunuz.

İkinci olarak da tüm intravenöz ilaçları iki hemşire hazırlamak zorunda.

Fevziye Tahiroğlu: PEKİ SON OLARAK MESLEKTAŞLARIMIZA ve ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZA VERECEĞİNİZ TAVSİYELER NELERDİR?

Pakize Durmaz: Öncelikle ben hemşirelik mesleğini seçen herkese teşekkür ediyorum, hemşirelik güzel bir meslek ve her zaman hatırlayın ki bir insanın hayatına dokunarak hayatını değiştiriyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu. Tek isteğimiz hemşirelerin değer görmesi, hak ettikleri yere gelmesi bu da hep beraber çabalamamızla mümkün. Sürekli kendimizi geliştirelim ve öğrenelim , biz hemşirelere ufuk o kadar açık ki evrensel ve denizaşırı bir mesleğe sahibiz o yüzden İngilizceyi öğrenelim. Ne kadar çok dünya insanı olursak hem kendimize hem de insanlığa faydalı oluruz. Ben buradan hemşireliğe gönül veren herkesi çok seviyorum, hepsine çok saygı duyuyorum ve hepsini alkışlıyorum.

Fevziye Tahiroğlu: Pakize Hanım, biz de bizlerle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için ve bizlere vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Pakize Durmaz: Ben teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

Pakize Durmaz’ı Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.