Orhan Ocak (Nurse Turkey) İle Acil Hemşireliği Üzerine – Röportaj

0 256

Orhan Ocak, 23 yaşında hemşirelik eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başlamış ve şimdilerde Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi’nde hemşirelik mesleğini severek yapıyor. Genelde erkekler tarafından severek gelinen bir bölüm olmasa da zamanla severek yapan nadir kişilerden birisi kendisi…

Sizlerin Orhan beyi daha yakından tanıması için keyifle okuyabileceğini bir röportaj yaptım.

Orhan beye sorduğum sorularıma geçmek istiyorum.

A. Ahsen Çetin: Orhan Bey, kendinizden bahseder misiniz?

Orhan Ocak: Ben Orhan Ocak. Bir çoğunuz beni Nurse Turkey sayfasından tanıyorsunuz. Bilmeyenler ve merak edenler için tekrar konuşacak olursak ben 23 yaşında üniversiteye başlayan ondan önce eğitim hayatında pek başarılı olmayan bir öğrenciydim. Sınava girip kazanınca sağlık alanına yöneldim. Çevreme ve kendime faydalı olmak. Evet ataması kolay diye seçmedim.

A. Ahsen Çetin: Kaç yıldır acilde çalışıyorsunuz?

Orhan Ocak: 2019 yılında mezun oldum.1 Haziran 2021 de Dokuz Eylül Üniversite hastanesinde işe başladım. Yaklaşık 2 sene acilde çalıştım. Şu an onkoloji servisinde çalışmaktayım. Çok dinamik ve hareketli olması sebebiyle acil servis herkesin görmesi gereken bir alan.

A. Ahsen Çetin: Bir hemşire olarak acil servisi tanımlayabilir misiniz?

Daha fazla içerik

Orhan Ocak: Acil servisi şöyle tanımlayabilirim. Adı acil servis ama başvuruların birçoğu maalesef acil olmuyor 😊 Yani başı ağrıyanda geliyor ciddi kazalarda gelebiliyor. Başvuru alanında yoğunluk ve gereksiz meşguliyet olabiliyor ama bu noktada beklediğimiz bir baş ağrısı da önemli ama durumu yönetmek için bir ön triyajın da gerekli olduğu bir alan.

A. Ahsen Çetin: Acilde yaşadığınız ilginç bir olayı anlatır mısınız?

Orhan Ocak: Yani çok fazla vaka anlatabilirim ama En çok beni etkileyenlerden biri tatile giderken kaza yapan bir aileydi. Kaza etkisiyle vücudunun gördüğü hasara bizzat şahit olduğum için o kısmın etkisini halen o an için üzerimde hissederken ailevi diğer süreçlerin devreye girmesi beni zorlayan noktaydı. Bunları hep görüyoruz ama belli bir süreden sonra normalleşiyoruz. Bir hasta ayağını çapa makinesine kaptırıp gelmişti. Düşünsenize o korkunç manzarayla yüz yüzesiniz ve hemen müdahale ediyorsunuz. Duygularınızı anında bir kenara koyuyorsunuz. Maalesef çok acı verici bir manzaraydı.

A. Ahsen Çetin: Sizi sosyal medya hesaplarınız sayesinde tanıdığımızı söyleyebiliriz. Buna ek olarak kendi fikrimce acil hemşireliğinde isim olarak kodlanmış hemşireler arasında olduğunuzu söyleyebilirim. Bu noktada size Nurse Turkey hesabınızı nasıl açmaya karar verdiğinizi sormak istiyorum. 😊

Orhan Ocak: 2020 yılında işe başlamıştım. Ama ben YouTube üzerinden yemek videoları çekiyordum. Yemek yapmayı, yüzmeyi, motor kullanmayı sevdiğim için YouTube üzerinden insanlara ulaşmayı hedefliyordum. Bir gün intörnlük üzerine video çekmeye karar verdim ve yaz ayında çektiğim o video sayesinde benim için çok fazla bir izlenmeye ulaştım. Bu beni motive etti. 2020 Aralık ayında Nurse Turkey adında İnstagram açtım ve her geçen gün büyüyen kocaman bir aile olduk. Tabi ki bu sayfayı şu an tek yönetmiyorum. Git gide büyüyen bir aile olmamızı diğer ekip arkadaşlarıma da borçluyum.

A. Ahsen Çetin: Röportajımıza son vermeden önce acil hemşireliğine yönelmek isteyen hemşire arkadaşlarımıza neler söylemek istersiniz?

Orhan Ocak: Acil hemşireliğini bence her hemşire yapabilir. Pratiklik, dinamiklik, süreci yönetme ve el becerisi kazanmak konusunda müthiş bir yer.

Bu konuda merak ettikleri her şey içinde bize sosyal medyadan ulaşabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.