Okul Sağlığı Hemşireliği Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge Yayınlandı

0 140

Millî Eğitim Bakanlığı, okullarda görevli okul sağlığı hemşirelerince sunulan sağlık hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönerge hazırladı ve yayınladı.

Buna yönergeye, çoğu okul pansiyonlarında bulunan 500 okul sağlığı hemşiresi;

Acil durumda öğrencilere müdahale edebilecek,

  • Yılda en az bir kez tüm öğrencilerin fiziki muayenesini yaparak okullarda içme sularını, tuvalet alanlarını değerlendirerek sağlık eğitimi verebilecek.
  • Hazırlanan yönerge ile okul sağlığı hemşiresi ve okul yönetimlerinin bu alandaki görev, sorumluluk ve hizmet sunum esasları belirlendi.
Daha fazla içerik

Yönerge hükümlerine göre okul sağlığı hemşiresi;

  • Okuldaki tüm öğrencilerin yılda en az bir kez,
  • Özel sağlık gereksinimi olan öğrencilerin ise ihtiyacına uygun sıklıkta hemşirelik kapsamında fiziki Muayenesini “Çocuk ve Ergen İzlemleri Özet Tablosu”na uygun olarak yapacak ve kaydedecek.

Okuldaki tüm öğrenciler için “Öğrenci Sağlık Tanıma Formu” dolduracak; diyabet, çölyak, astım gibi kronik hastalığı olan öğrenciler için okulda yapılması gereken hemşirelik ve bakım hizmetlerini planlayıp uygulayacak, değerlendirmesini yapacak, öğrencinin ailesi ve öğretmenine sağlık danışmanlığı hizmeti sunmakla birlikte aile eğitimleri de düzenleyecek.

Yönergeye göre okul sağlığı hemşiresi; okul ve pansiyonda hastalanan veya acil müdahale gereken öğrenci ve okul çalışanının ilk müdahalesini yapacak, gerekli durumda acil sağlık merkezine haber vererek sağlık kuruluşuna sevki gereken öğrenci ve okul çalışanı için gerekli önlemleri alacak, sağlık kuruluşundan dönen öğrenci ile ilgili olarak hekim istemi doğrultusunda hemşirelik hizmetlerini planlayıp uygulayacağı belirtildi.

Okul Sağlığı Hemşireliği Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönergeye buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.