Öğrendiğim Bu Bilginin Bana Faydası Ne Olacak?

0 636

Eğitim ve öğretim sürecinde illaki bu ve benzeri cümlelerle karşılaşmışızdır.

Bunun nasıl bir fayda boyutunda olduğunu lisans sürecinde ki öğrencilerinin birinci sınıf da gördüğü daha temel ve uygulamaya yönelik olmayan bazı derslerden tutun da uygulamaya dayanan ama farkında olmadığımız bu bilgilerin bizi nasıl etkileyeceğine bakalım.

Üniversite hayatı psikolojik ve çevresel olarak lisedeki öğrenim hayatından farklı donanım ve becerilerimizin gelişmesini sağlayan ancak öğrenme boyutunda öğrenimin araştırma ve bilgi edinme yükümlüğünün daha çok öğrenci merkezli olduğu eğitim sürecidir, bunun erkenden fark edilmesi lisans sürecindeki öğrenimi kolaylaştıracak ve bilgilerin kalıcılığını sağlayacaktır.

Merak duygusunun bizi tetiklemediği bazı dersler vardır ve bunları verilen kaynaklar çerçevesinde bile zorlanarak yaparız.

İnceleme zamanı

Mikrobiyoloji dersi; birçok etkenin anlatıldığı bu ders hastalıklarla temel girişin kapısı dahi diyebiliriz.

İç hastalıkları ve dahiliye dersi; öğrenilen hastalık etkeninin hastadaki belirti ve bulguları incelediğimiz bir sonraki dersimiz olacaktır.

Bulaşıcı hastalıklar dersinde ise bu iki dersi daha çok harmanlanmış olarak ve bulaşıcı hastalıklar üzerindeki boyutunda devam edeceğimiz diğer bir dersimiz olabilir.

Zincir yöntemi

Bilgi çok gelişti yani bilişim teknolojisinin hayatımıza getirdikleri bilgiye hızlı ve kolay ulaşmamızı sağlamaktadır.

Peki doğru ve kalıcı bilgi sahibi olabiliyor muyuz?

Zincir yönteminde söylemek istediğim daha çok derslerin birbiri ile olan bağlantısıdır. Zincir küçük halkalardan oluşur ve siz bu halkları birbirine ne kadar iyi bağlarsanız zinciriniz o kadar güçlü olacaktır.

Daha fazla içerik

Bilginin kalıcı olmasını nasıl sağlayabiliriz?

“Süreklilik” ne kadar sürekliyiz çalışmalarımızda bu bize en büyük yol gösterici olacaktır.

“Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.”

Klinik bilginin teorik uygulaması mesleğimiz için oldukça önemlidir.

Peki, bu teorik bilgilerin ne kadarını kullanıyoruz?

Öğrendiğimiz bilgileri hayatımıza aktarışımız bilginin gücünden faydalanmamızı sağlar. Bu gücü kullanmak bizim seçimimizdir.

Dört yıllık bir lisans eğitiminden sonra “Nasılsa işe başlayınca öğrenirim” dememek için başlamak gerekir.

Çorap söküğü gibi…

Zincir yönteminde birbirine kenetlediğiniz halkalar size çalışmanın sonrasında işlerin akışla devam etiğini gösterdiğinde “çorap söküğü” gibi diyeceksiniz. Başladığınız için devamı gelecek ve bu akış sizin seçimlerinizle olduğu için aynı zamanda mutlu olacaksınız.

Bilginin gücünü görmek değil hissetmek, yaşama kapılmak değil zamanı istediğiniz gibi yönetmek sizin elinizde, yeter ki doğru zamanda sizin için en doğru kararları alın ve sürekliliğinizden vazgeçmeyin.

Düşüncelerinizi , davranışlarınızı , inançlarınızı ve eylemlerinizi değiştirmenin bir değişim yaratacağına güvenmiyorsanız, o zaman hayatınızdaki hiçbir şey değişmeyecektir.

Dr. Joe Dispenza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.