Klinik Uygulamasına Çıkacak Öğrencilerin Karşılaşacağı 4 Hasta Tipi

0 184

Hastaneye ilk adımınızı atmanız itibariyle birçok hastayla karşılaşacaksınız. Onlara bakım verecek, eğitimler düzenleyecek, ilaç tedavilerini üstleneceksiniz.

İnsanlar, normal hayatlarında nasıl farklıysa hastane içerisinde “hasta” konumuna geldiklerinde de farklılaşıyorlar. Hastayken normal karakterlerinden farklı şeylere gülüyor, sinirleniyor ya da hiç vermeyecekleri tepkileri verebiliyorlar.

Deneyimlerimi, birkaç anımı sizlerle paylaşarak ufakta olsa sizi hasta profillerine hazırlamak ve içinizi rahatlatmak istedim çünkü her şeyin ilkinin zor olduğu gibi, bir mesleğe ilk adımı atmak da çok zordur. Bu yüzden bu yazıyı yazmak istedim.

1. Bana Stajyer Bakmasın Hasta Tipi

Öncelikle arkadaşlar, bu grubu en başa koymamın sebebini tahmin ediyorsunuzdur.

Her ne kadar ‘Bizim üzerimizde uygulamadan nasıl öğreneceksiniz?’ kitlesi olsa bile stajyer fobisi olan insan topluluğu epey fazladır. Kliniğe çıktığınızda yaka kartınızdaki kocaman ‘’stajyer’’ yazısını gören insanlar sizden sanki onu öldürecekmişsiniz gibi bir tepki verirler.

Bu konuda size ufak bir anımı anlatmak isterim.

İlk staj günümdü ve yetişkin cerrahi servisindeydim, pre-op döneminde olan bir hastanın rutin kan basıncını ölçmem gerekiyordu. Odasına girdim, selam verdim ve yanına yaklaştım. En büyük korkum, bana stajyer bakmasın denmesiydi ama inanır mısınız bu olayı hem bu kadar erken beklemiyordum hem de tansiyon ölçerken olacağını tahmin edememiştim. Ne yazık ki o cümleyi duydum. ‘Hemşire çağır o tansiyonumu ölçsün, ben birazdan ameliyata ineceğim.’ Hiçbir şey diyemeden ve kocaman bir hayal kırıklığıyla odadan çıktım.

Şu an diyorum ki kendimi anlatma cesareti gösterebilseydim. Yani diyeceğim o ki siz bir şeyleri öğrenmek için atılgan olun ancak bunu etik kuralları ve hasta haklarını çiğnemeden yapın.

2. Sürekli Teşekkür Eden Hasta Tipi

Emin olabilirsiniz, sadece öğrencilik hayatınızda değil her zaman çok seveceğiniz bir hasta tipidir. Bazen bu hastaların yanaklarını sıkasınız gelir.

Hastanızın odasına girmekten hiç sıkılmazsınız. Teorik bilginizi uygulamaya dökebildiğiniz en iyi alan hastanızın odası olur. Hata yapmaktan korkmazsınız, hata da yapmazsınız çünkü kendinizi rahat hissedersiniz.

Bizim meslek alanımız için özgüven çok önemli, bunu servise çıktığınızda çok iyi anlayacaksınız. Hastanızın tutumu, kelimeleri, yüz ifadesi sizi rahatlatınca kendinizde özgüven hissedersiniz. Yani bu tür hastalarla ilgilenirken malpraktis yapma gibi bir durum olmaz.

Bu tipte olan hastalarımı nedense hiç unutmuyorum. Bilmem ama kaç kere içimden iyi ki bu mesleği seçtim dediğim oldu. Bir gün bir yaşlı hastam vardı. Vital bulgularını ölçme aralıkları çok sıktı ve sürekli odasına girip duruyordum. Kaç kere uykusundan uyandırdım bir bilseniz… Bunlara rağmen “Hoş geldiniz hemşire hanım.” diye beni karşılardı ve “Teşekkür ederim.” diyerek uğurlardı. Bu ufak iki cümle bile sizin mesleğinize olan inancınızı çok pekiştiriyor.

Her hasta kendine göre karakteri barındırsa da umarım bir gün tüm hastalar bizlerin de onların iyiliğini gerçekten düşündüğümüzü anlayabilir.

Daha fazla içerik

3. Her Şey İçin Evham Yapan Hasta Tipi

Bu hasta tipi hakkında ne yazsam bilemiyorum.

Evhamlı hastalarla ilgilenirken çok yorulursunuz.

Sürekli kendinizi “Ben nerede hata yapıyorum?” “Bende bir sorun mu var?” diye sorgularken staj gününüzün sonuna gelirsiniz.

Evhamlı hasta tipinin içerisinde artı olarak bir de “Her Şeyi Bilen” hastalar da mevcuttur. Siz bir şeyleri odasına girip anlatmadan önce, kendisi çoktan internette araştırma yapmış olarak sizi odasında bekliyor olacaktır. Yüzlerce soru sorarlar (Soru sormak hastaların en büyük hakkıdır.) ancak sizin hiçbir cevabınızdan tatmin olmazlar. Bu sayede kendileri bir evham çukuruna düşer ve sizi de yanında götürürler.

Bu hasta tipiyle karşılaştığınızda yapmanız gereken kendinizden emin olduğunuzu göstermektir. İşte o zaman tam bir başarıya imza atmasanız da en azından kendinizi daha az yormuş olursunuz. Genelde bu hasta (hasta yakını) tipleriyle pediatri servisinde çok karşılaşacaksınız. Bu alanda staja başlamadan önce hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Son olarak evhamlı hastalarla ilgilenirken asla kendinizi yetersiz hissetmeyin. Siz hemşirelik bölümü öğrencileri olarak kendinizi yetiştirdiğiniz sürece en iyisini yapabileceğinize inanın. Şunu unutmayın; Hasta profilleri her zaman istediğiniz gibi olmayacaktır.

4. Desteğini Esirgemeyen Hasta Tipi

Desteğini esirgemeyen hasta tipi yazıma bir anımla giriş yapmak isterim.

Bir staj günüydü. O gün serviste çok fazla taburcu olacak hasta vardı. Stajyerlerin yegâne görevlerinden birisi de taburcu olan hastanın IV kateterini çıkarmaktır. Bu doğrultuda yine her zamanki gibi odaya girdim, hastadan onayı aldım ve tam çıkartırken… Bir anda her yer kan oldu. İlk defa başıma böyle bir şey geliyordu. O kadar korkmuştum ki, bir taraftan kendimi toparlamaya çalışıyordum diğer taraftan da durumu düzeltmek için çabalıyordum. Hastanın tepkisinden de içten içe korkuyordum ama düşündüğüm gibi olmadı.

Bana dedi ki: “Hiç sorun değil. Ben de stajyerken hatalar yapardım. Sen korkma, canım yanmıyor.”

Düşünüyorum da keşke her hasta böyle olsa, biz sağlık çalışanı adaylarının orada öğrenmek için olduğunu görebilse…

Desteğini her daim esirgemeyen hastalarla da çok karşılaşacaksınız. Hatta karşılaştığınızda çok mutlu olacaksınız. Bu hastalar nasıl desem gizli süper kahramanlar gibilerdir. Kendilerini pek göstermeyi sevmezler, ihtiyacınız olduğu anda ortaya çıkarlar.

Tüm staj hayatınız boyunca bir şeyleri başarabildiğinizi görmek isteyeceksiniz. Hastadan aldığınız ufacık bir olumlu dönüt bile sizin tüm gününüzü güzelleştirecektir. Ne diyeyim hepimizin karşısına umarım gizli süper kahramanlar çıkar.

Bu yazdığım hasta tipleri dışında daha çok fazla hastalarla karşılaşacaksınız. Bazen yorulacaksınız, bazen mutlu olacaksınız ama her yeni bir başarınızda sıkı sıkı mesleğinize tutunacaksınız. Unutmayın, şimdi stajyer olarak çalıştığınız servislerde bir gün kendi eğitimini tümüyle tamamlamış bir hemşire olarak görev yapacaksınız.

Bu yazıyı yazarken hem bilgilendirmek hem de bir nebze olsun sizleri gülümsetmek istedim. Umarım başarmışımdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.