Kan Ürünü Transfüzyonunda Etki Kontrolü

0 207

Bazen alınan önlemlere rağmen kan nakli sırasında istenmeyen durumlar yaşayabiliyoruz. Bu istenmeyen durumların ortalama olarak %1-3 gibi bir görülme sıklığı mevcut. Fakat bir çoğu hafif problemler olup, her 1-2 milyonda kan nakli uygulamasında 1 vakada olacak kadar düşük sıklıkta ölümle sonuçlanabilir.

Peki, kan nakline bağlı istenmeyen etkileri ne zaman görebiliriz?

Hastaya kan nakli başladıktan itibaren dakikalar içinde görülebileceği gibi; nakil tamamlandıktan sonra saatler, günler, haftalar veya aylar sonra dahi görülebilir. Ancak nakil sırasında görülen istenmeyen etkiler daha ciddi bir tabloya sebep olur.

Eğer yan etkiler ilk 24 saatte görülüyorsa “akut”, daha geç görülüyorsa “geç istenmeyen etki” olarak adlandırılır.

Hangisi daha önemlidir?

Daha fazla içerik

Elbette ki hem akut hem de geç istenmeyen etkiler oldukça önemlidir. Ancak akut istenmeyen etkilerde hastanın klinik tablosu ciddi olabilir, bu sebeple çok hızlı bir şekilde müdahalede bulunmak gerekir.

Akut istenmeyen durumlarda hastadan duyabileceğimiz şikayetler nelerdir?

Ateş, titreme, üşüme hissi, ciltte kızarık döküntüler, bulantı, kusma, dudaklarda şişme, öksürük, nefes darlığı, çarpıntı, bel ağrısı, karın ağrısı, kanın takıldığı damar yolu boyunca ağrı, ölüm korkusu, pembe-kırmızı renkte idrar gibi etkileri hastadan duyabileceğimiz gibi birkaçını gözlemleyebilmemiz de mümkündür.

Dipnot: Transfüzyona başlamadan önce hastaya bu belirtileri hissettiği takdirde hemen ifade etmesi gerektiği konusunda hastanıza ve hasta yakınına bilgi vermeyi unutmayın!

Olası bir yan etki durumunda transfüzyonu hemen durdurulmalı ve doktora haber vermelisiniz. Hastanızın klinik tablosuna göre hekim tarafından uygun tedavi planlanacaktır.

Sarı, İ., & Altuntaş, F. (2007). Transfüzyon ilkeleri ve erken komplikasyonlar. Türk Hematoloji Derneği-Hematolojide Destek Tedavileri ve İnfeksiyonları Kursu, 64-76.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.