Jackson-Pratt Drenaj Nedir, Niçin Kullanılır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 828

Selamlar değerli okur,

Tekrardan merhabalar. Hemovac dreni açıklamışken Jackson-Pratt drenimiz bize küsmesin dedim ve kısa kısa açıklamalarla ‘’Jackson-Pratt Drenaj’’ için önemli olan noktaları senin için derledim.

Drenajların kullanım amacı, cerrahi bölgede sıvı birikmesi riskini azaltmak, vücuttan ne kadar sıvı aktığını izlemek ve cerrahi bölgeyi daha temiz tutmaktır. Jackson-Pratt drenajı da onlardan biri olup, ameliyattan sonra sıvının vücuttan drene olmasını sağlar. Genellikle büyük ameliyatlardan sonra yaygın olarak görülür.

Dipnot: Biz buna sürekli ‘’Jackson-Pratt Drenajı’’ demek yerine ‘’JP Dren’’ ve/veya şekil bakımından el bombasına benzemesinden ötürü ‘’Bomba Dren’’ diye isimlendirme yapmışız. Klinik alanlarda sıklıkla böyle duyacağınızdan ötürü şaşkınlık duymayın. 🙂

Ameliyat sırasında insizyonel bölgeye, sıvıyı toplayabilmesi için bir miktar boru yerleştirilir. Drenajın bu ucu, sıvının tüp içine kolay akmasını sağlamak için genellikle delikli olarak seçilir. Gövdenin dışına doğru uzayan borunun ucu, insizyonel bölgeden yavaşça sıvı ile dolum yapan silikon yapıda bir el bombası görünümlü rezervuar ile kapatılmıştır.

Dipnot: Teknik olarak okuduğunuzda kafanızda canlandırması zor oldu biliyorum ama korkmayın gerçekten basit bir yapı. 🙂

Daha fazla içerik

Mekanizma emme kuvveti sayesinde işler. Düzenli olarak, tüm havayı dışarıya doğru itmek için dren boşaltılır ve tekrar sıkılır, böylece sıvıyı tüpten dışarı çeken bir emme kuvveti oluşturularak insizyonel bölgeden çeker. Sıvı miktarı drenin yarısına gelmeden boşaltılır. Bunun birkaç sebebi vardır. Öncelikle;

  • Dren içerisindeki sıvı miktarı arttıkça dren şişer ve emme gücü düşer. Bu da içeride oluşan sıvının tam olarak çekilememesine sebebiyet verir.
  • Dren içerisindeki sıvı miktarı arttıkça dren ağırlığı da artacağı için dren hattında bir gerilim oluşmaktadır. Bu da beraberinde dren bölgesinde ağrı şikâyetine sebep olmaktadır.
  • Dren içerisindeki sıvı miktarı arttıkça ve bekledikçe enfeksiyona yatkınlık artabilmektedir. Bu sebeple enfeksiyon riskini azaltmak için düzenli olarak temizlenmeli ve boşaltılmalıdır.

Drenden boşaltılan sıvı her seferinde ölçülür ve hastanın 24 saatlik gözlem çizelgesinde belirtilir, daha sonra da dökülür. Sıvının pıhtılaşması, garip bir renk veya kuvvetli bir koku gibi olağandışı bir durum varsa hekime bilgi verilmelidir.

Dipnot: Tam bu noktada bir vaka olgusu vermek istiyorum. Rektum CA ile opere olmuş hastamızın Jackson-Pratt dreninden gaita kokulu, koyu kahverengi bir sıvı gelmeye başlamıştı.  Hekim, tarafımızca bilgilendirildikten sonra tedavi içeriğinde birkaç değişiklik yaptı.  O zaman öğrendim ki bu duruma tıpta ‘’Anastomoz Kaçağı’’ deniliyormuş. Tabi yeni mezunsanız bir bilgiyi öğrenmek için önce yaşamak gerekebiliyor. J Anastomoz, sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde problem olan bölgenin çıkarılmasından sonra sistemin devamlılığını sağlamak için yapılan birleştirilme işlemi. Örneğin kalın bağırsak tümör hastalığında tümörlü bağırsak bölgesinin temiz sınırlar ile çıkarılmasından sonra kalan bağırsak uçlarının dikilerek birleştirilmesi bir anastomozdur. Bizim hastamızda olduğu gibi. Drene gelen gaita nitelikli sıvı ise bu birleşme hattındaki kaçağın habercisi. Yani habercisiymiş. J Bu da önemli bir dipnot olsun çünkü fark edilmeseydi ölümcül bir tabloydu.

Bir hasta bir Jackson-Pratt ile taburcu ediliyorsa, dren eğitimi verilir. Jackson-Pratt drenin bakımı genel olarak basittir. Hasta ve/veya hasta yakını silikon ampulün kapağını açmadan önce ellerini yıkamalı, içeriği bir ölçüm cihazına sıkmalı, ampulü düzleştirmeli (iki eli ile ortadan sıkıp kapağı kapatmak) ve yeniden takması gereklidir. Boşaltılan toplam sıvı miktarı kaydedilip sıvı atılmalıdır.

Dren bölgesinde gerginlik hisseden hasta cerrahi alanı korumak adına steril gaz kompres ile dren çevresini kapatabilir böylelikle sabitleme sağlayabilir. Ayrıca bunun için uygun bandajlarda kullanabilir. Dren hattının ve/veya insizyon alanının enfeksiyon belirti ve bulguları açısından değerlendirilmesi gerektiği hasta ve/veya hasta yakınına anlatılmalı, enfeksiyon bulgularının görülmesi dahilinde hastaneye başvurulması gerektiği konusunda bildirilmelidir.

İyi çalışmalar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.