Hemşireler Olarak ‘Ben Salağım, Görev Yerimi Terk Ettim’ Olayından Ne Öğrenebiliriz?

0 450

Merhabalar,

Aslında bu yazı daha önce yazmayı planladığım bir yazıydı. Olay çok yeni olduğundan biraz erteledim. Bizler de haklı olarak çok öfkeliydik. Öfke duygumuz yoğun olduğu zamanlarda bir olayı bütüncül ve tarafsız değerlendirmek pek mümkün olmaz. Bu nedenle biraz zaman geçmesini beklemeye karar verdim.

Konuya gelecek olursak, geçtiğimiz aralık aynın ortalarında Kumluca Devlet Hastanesinde meydana gelen olay da başhekim Ayşegül Alkan görev yerini terk ettiği iddia edilen 2 hemşireden, A4 kağıdına 500 defa ‘Ben salağım görev yerimi terk ettim’ yazmasını istemişti. Olayın sosyal medya da büyük yankı bulması üzerine Antalya İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlatarak başhekimin görevine son vermişti.

Öncelikle belirtmeliyim ki bu talebin resmi disiplin yönetmeliğinde yeri yoktur. Bu davranış kesinlikle kabul edilemez ama biz bu yaşanan olaydan ne ders çıkarabiliriz, biraz da ona odaklanalım.

Ben  ‘iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır’ atasözüne bayılırım. Bu olay da çuvaldız işi tamam da gelelim iğneye. Yapılan iddiaların doğru olduğunu varsayalım ve biraz da bunun üzerine konuşalım.

Hürriyet’in internet sitesinden yaptığı habere göre yaşanan olay da pandemi kliniğinde görevli 2 hemşirenin aynı anda servisi terk ettiği başhekim tarafından tespit edilmiş ve buna gerekçe olarak hemşire arkadaşlar da bir alt katta gerçekleşen hasta düşmesi olayına müdahale etmeye gittiklerini söylemişlerdir.

Öncelikle iş ahlakı gereği çalıştığınız birimi uzun süreli terk etmeniz gerekirse idari amirinize bu durumu bildirmekle yükümlüsünüz. Hastanelerin kesintisiz ve ertelenemez hizmet veren birimlerinde (yataklı servisler, yoğun bakımlar, acil servis vs.) yerine bakacak kimse olmaksızın görev yerini terk edemezsiniz.

Daha fazla içerik

Hemşire olarak çalıştığınız bir klinikte, bu hikâyede hasta düşmesi olsun, bu durumla baş edemediğinizi düşündüğünüz bir kriz hali meydana gelirse ve yardıma ihtiyaç duyarsanız öncelikle sizden sorumlu idari amirinizden yardım istemelisiniz.

Başka bir servis hemşiresinden yardım istemek ilk tercihiniz olmamalı.

İdari amirinize ulaşamadığınız zaman başka bir servis çalışanından bireysel yardım talep edebilirsiniz. Bunlar karşılıklı olarak ortaya atılan iddialar üzerinden yapılabilecek birtakım öneriler ancak beni bu yazıyı özellikle yazmaya iten şey Başhekim Ayşegül Alkan’ın savunmasında yer verdiği “hastanemizde 13.12.2020 tarihli hasta düşmesine bağlı olay bildirimi yapılmadığı tarafımca tespit edilmiştir ‘’ ibaresini kullanmış olması.

Bu savunma doğru kayıt ve doğru olay bildiriminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere göstermiş oldu. Değerli meslektaşlarım yaptığınız her uygulamayı doğru ve zamanında kaydetmek, yaşanan olayların prosedüre uygun şekilde bildirimini yapmak en çok bizleri korur.

Kaydedilmemiş olayı yaşanmış sayamazsınız, kaydedilmemiş bakımı ve tedaviyi uyguladığınızı kanıtlayamazsınız. Bunu A4 kağıdına değil ama zihnimizin bir köşesine yazarsak kendimize büyük bir iyilik yapmış oluruz.

Ve son olarak doğru kayıt tutmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilmemiz için; ilerleyen süreçte uygulandığı iddia edilen ama kaydı tutulmamış bir bakımdan dolayı hemşirenin ihmal ederek zarar verme suçundan ceza aldığı bir malpraktis olgusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sizler de tanık olduğunuz malpraktis olgularını zuhalcandan@gmail.com adresinden benimle paylaşabilirsiniz.

Hoşça kalın.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-bashekim-dr-aysegul-alkanin-hemsirelere-ben-salagim-yazdirdigi-iddia-edilmisti-kendini-boyle-savundu-41691311 Erişim Tarihi: 07.02.2021

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.