Hastanızın Ölümüyle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 Yöntem

0 664

Hasta ölümleri kariyerlerinin farklı noktalarında hemşireleri ve sağlık hizmeti veren tüm çalışanları etkiler. Hasta ile kurulmuş manevi bağ sonucunda beklenen veya beklenmeyen bir şekilde gerçekleşen ölüm, bakım veren hemşireler içinse sanılandan daha zorlu bir süreci kapsar.

Çalışılan kliniğin türüne göre beklenen veya beklenmeyen ölüm sayısı değişse de hasta ile birebir temasta bulunan hemşirelerin bu süreci profesyonel olarak yönettiği görülür. Gerçekleşen ölümler sonucunda soğuk kanlılık ile mesleğinin görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getiren hemşireler, duygusal olarak bağ kurdukları tedavi ve bakım hizmetini bir anne şevkati ile sağladığı hastalarının ölümleri karşısında derin bir keder ve yas yaşayabilir.

Durum ne kadar zor olursa olsun hasta kaybı ile başa çıkmanın bazı yolları vardır.

1. İhtiyaçlarınıza Dikkat Edin

Gerçekleşen her hasta ölümü sizi farklı şekilde etkileyecektir.

Kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde durun ve zihninizi dinlendirin. Ölümü kabullenin, kederin getirdiği iştahsızlık, uyuyamama veya uyanamama durumlarının üstesinden gelmek için öz bakımınıza ve yorucu olmayan dikkat dağıtıcı sorumluluklarınıza yönelin. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız önemseyin. Düzenli olarak yemek yemek, uyumak ve egzersiz yapmak gibi temel şeyleri ihmal etmediğinizden emin olun.

2. Ekibiniz ile iletişim kurun

Hasta ölümünün yalnızca sizi etkilemediğini bilin. Hastayla ilgilenen diğer hemşireler ve sağlık personelleri ile iletişim kurun, duygularınızı paylaşın. Onların bu süreçte kullandıkları dayanma veya kabullenme yöntemlerini öğrenin.

Ekibiniz ile iletişim kurmak onların kişisel başa çıkma yöntemleri hakkında size yeni bir bakış açısı sunabilir. Kelimelerin gücü vardır, bu güç en çok empati kurabilen ve anlayabilenlerle konuşmaktan geçer.

Daha fazla içerik

3. Çevrenizden destek alın

Kederinizi çalıştığınız ortamdan çıkarmaktan korkmayın. Elbette ki bunu yaparken hasta mahremiyetine dikkat edin. Duygu durumunuzu arkadaşlarınız, aileniz ve diğer sevdiklerinizle paylaşın.

Neler yaşadığınızı veya hastanızın yaşamınız üzerindeki etkisini anlayamasalar da, sadece nasıl hissettiğinizi bilmelerini sağlamak ve bu konuda açık olmak iyileşme sürecine yardımcı olacaktır.

Sizi rahatsız eden şeyleri duymak istemediklerini düşünebilirsiniz fakat sevdikleriniz sizi desteklemek için oradalar ve sizi dinlemek, ellerinden geldiğince size yardımcı olmak isteyeceklerdir.

4. Suçlu Hissetmeyin

Bir doktorun veya hemşirenin bu kadar çok keder yaşamasının ana nedenlerinden biri, ölümden kendilerini sorumlu hissetmeleridir. Bir hemşire olarak, bir hastaya bakım vermenin içinde ölümünde var olduğunu bilmek alışılmadık bir durum değil.

Bir hasta öldükten sonra kendinizi suçlu hissederseniz, bu imkansız gibi görünse de, hastanıza yardım etmek için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı kendinize hatırlatarak bu suçluluk duygusundan kurtulmaya çalışmak en doğru yol olacaktır.

5. Aileleriyle Konuşun

Hasta yakınları kayıp sonrasında yoğun bir yas yaşayacaktır. Bir hemşire veya sağlık personeli olarak, hastalarınızın sevdiklerini desteklemek de önemlidir ve bunu yapmak kendi içsel yolculuğunuzda size yardımcı olacaktır.

Bu size hemşireliğin yalnızca farmakolojik tedavi sağlamak veya bakım vermenin dışında ne kadar önemli bir meslek olduğunu hatırlatacak, mesleğiniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.