Hastanelerde Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

0 606

Kriz hepimizin günlük hayatta sık kullandığı kelimelerden birisi, anlamına hiç de yabancı değiliz ama gelin bir de TDK ne demiş ona bakalım. TDK ya göre krizin birden fazla tanımı var ama ben yazımın içeriğine uygun olduğunu düşündüğüm için ‘bir organda birdenbire ortaya çıkan fizyolojik bozukluk’ tanımını kullanmayı tercih ettim.

Bu tanımdan yola çıkarak başta acil servisler olmak üzere hastanelerin her biriminde süreğen bir kriz hali mevcut desek abartmış olmayız. Bu da demek oluyor krizle bu kadar iç içe olan sağlık profesyonellerinin kriz yönetim becerisinin olması şart. Bu beceriyi geliştirebilmek için istendik olan lisans eğitiminin içeriğinde, oryantasyon programlarında veya hizmet içi eğitimlerde bu konuya yer verilmesi ama kimse size şu ana kadar bu konuda bir eğitim vermediyse şanssız sayılmazsınız; öğrenmenin en kalıcı olanı herhangi bir zorunluluk olmaksızın bireyin o bilgiye ihtiyaç duyarak gerçekleştirdiği öğrenmedir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da kendi eğitmeniniz olabilirsiniz. Şimdi bu konuda kendi eğitmeniniz olmayı nasıl başarırsınız ona bakalım.

Öncelikle klinik oryantasyon veya öğrencilik döneminizde sadece tıbbı müdahaleleri değil; işleyişi, mesleklerin görev tanımlarını da gözlemleyin. Benzer bir durumla karşılaştığınız zaman sizin neler yapmanız gerektiğini zihninizde canlandırın. Oryantasyon döneminizde henüz tek başınıza süreci yönetmek zorunda kalmamışken, süreç içerisinden birtakım sorumluluklar alın. İlgili birimlere haber verilmesi, doğru kaydın tutulması, hastanın devir işlemlerinin organize edilmesi gibi.

Süreç sonlandıktan sonra ise uygun olan ilk fırsatta sürece dair bir değerlendirme yapın. ‘’Neleri iyi yaptık,  neleri daha iyi yapabilirdik, şimdi ne yapmalıyız’’ sorularını cevaplandırın, gerekli görürseniz cevaplarınızı not alın. Çözüm önerileri üzerine düşünün, unutmayın bu aşama da önemli olan sorunu çözebilmekten ziyade çözüm önerisi üretebiliyor olmak.

Daha fazla içerik

Zaman ilerledi ve artık sizden olası bir krizi yönetebiliyor olmanız bekleniyor. Öncelikle ilk ve en önemli kural krizle karşılaşmaktan korkmayın. Kriz esnasında ortaya çıkan sorunları öncelik sırası ile çözümleyin. Hastaneler gibi birden çok meslek grubunun etkileşim halinde çalıştığı yapılanmalarda bütün sürecin tek başınıza yönetmenizin mümkün olmadığı kriz anları ile karşılaştığınız zaman, sürecin ilgili kısmını farklı görevlerdeki kişilere devredin.

Kriz anı sonlandığı anda ekibe geri dönüt verin. Geri dönüt verirken önceliğinizi takdir ettiğiniz şeylere ayırın; ‘çok hızlı hareket ettik, çok erken evrede fark ettik’ vs. gibi. Eleştirmek istediğiniz konuyu davranışa indirgeyip etkileri ile birlikte somut şekilde dile getirin; ‘bu malzemeyi etkin kullanamıyor olman işlerimizi zorlaştırdı’ gibi. Tespit ettiğiniz sorunla ilgili herhangi birisine bir bilgi verme veya beceri kazandırma ihtiyacı hissederseniz kişilerin rutine tam olarak dönebildiği zamana kadar bekleyin. Krizin sonlandığı erken dönemde bilginin öğrenme seviyesinde olması beklenmez. Son olarak süreci nasıl yönettiğinize dair sorular sorup kendinizi geliştirmeniz gereken yönleri belirleyin.

Tebrikler!

İlk deneyiminiz ile başlangıç noktanızı belirlediniz. Karşılaştığınız her krizden sonra kendinizi değerlendirme ve revize etme alışkanlığınız sizin yol almanızı sağlayacaktır. Kişisel becerileriniz ve çevresel etmenler gibi nedenlerden dolayı farklı zamanlarda ama eninde sonunda, kriz yönetimi noktasında istendiğiniz nokta da olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.