Hastalar İçin Taburculuk Eğitimi Ama Nasıl?

3 5.113

Birçok hasta taburcu olur olmasına ama aklında bir sürü soru işareti, karmaşa ve ilaç torbaları ile evinin yolunu tutar.

Ve tekrar tekrar poliklinikler, acil servisler henüz evine taburcu edilmiş ama taburcu olurken etkin bilgi alamamış hastalar ile dolup taşar..

Taburculuk Eğitimi Hastaneye Tekrar Başvurularını Azaltır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; taburcu olurken yeterli düzeyde eğitim alan hastaların, yeniden hastaneye başvurma oranlarında düşüş, tedaviye uyum sağlamalarında da başarı sağlanıyor. Ancak tüm bu güzel dönüşlere rağmen, taburculuk eğitimleri ne yazık ki ülkemizde istenilen düzeyde sağlanamıyor.

Taburculuk Eğitiminin Önündeki Engeller

Özellikle kamu kurumlarında; evraksal yoğunluklar, fazla iş yükü, hızlı sirkülasyon, hemşire sayılarında yetersizlikler gibi sebeplerden dolayı atlanan bir konu olarak önümüze taburculuk eğitimi çıkıyor .

Hasta / hasta yakınlarının ihtiyaçlarına ancak sordukları konu kadar alelacele cevaplar veriliyor. İşin başka bir boyutunda tam olarak taburculuk eğitim planlamalarının nasıl yapılacağının halen bilinmiyor olması. Standartlaşmış belli başlı birkaç form ile genelde bu işlem tamamlanmış oluyor.

Neden Taburculuk Eğitime Gereksimi Var?

Aslında taburculuk hastaya özel, onun ihtiyaçlarını kapsayan, sorunlarını birden fazla açıdan ele almayı gerektiren bir konudur.

 • Taburcu edilen hastanın eğer var ise eve verilen tedavisini uygulayabilmesi,
 • Kendi bakımını yapabilmesi,
 • Geçirmiş olduğu hastalığa ve tedavilere bağlı herhangi bir komplikasyon gelişimini önleyebilmesi,
 • Gelişebilecek komplikasyonları erken dönemde saptayabilmesi için iyi bir taburculuk eğitimine gereksinimi olmaktadır.

İyi Bir Taburculuk Eğitimi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle hastamızın sosyo-ekonomik durumu, beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanım durumu, egzersiz yapıp yapmadığı gibi konularda sorular yönelterek yaşam tarzı hakkında bilgi edinmeliyiz. Bu bilgiler doğrultusunda taburculuk eğitimimizi planlamaya başlamalıyız.
 • Hasta / hasta yakınını takip ve bakım süreci ile ilgili bilgilendirmeliyiz. Örneğin, randevularına gelmesinin önemi , randevularının nerde/ne zaman olacağı, tıbbi yardım gerekirse kimi, nereden, nasıl çağıracağı gibi konulardaki bilgi ihtiyaçlarını karşılamalıyız.
 • Taburculuk sonrası hastamızın genel olarak ihtiyaç duyacağı konu başlıklarını belirleyip bunlar üzerinde eğitim planı oluşturmalıyız. Bunlar;

– İlaçlar,

– Araç gereç kullanımı,

– Rehabilitasyon,

– Tedavi planı,

– Beslenme ve ilaç-besin etkileşimleri,

Daha fazla içerik

– Kişisel bakım ve temizlik,

– Cinsel yaşam,

– Taburculuk sonrası bakım,

– Ağrı yönetimi gibi belirlenebilir.

 • Eğitimlerimizi planlarken, hasta/hasta yakınını nasıl eğiteceğimizi planladığımız gibi nasıl öğrenebileceklerini de planlamalıyız. Hasta/hasta yakınına bir uygulamamızı öğretmeyi planlarken şu basamakları takip edebiliriz;

YAP

GÖSTER

YAPTIR

TEKRARLAT

Bu şekilde daha etkin bir eğitim sunusu gerçekleştirmiş olabiliriz. Eğitimlerimizi planlarken yardımcı olacak unsurları kullanmalıyız. Oda ve fiziki mekanlarında olabildiğince öğrenmeye uygun halde olmasına dikkat etmeliyiz.

 • Planladığımız eğitimin istediğimiz davranış değişikliğine ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için soru sorarak ve gözlem yaparak değişiklikleri gözlemlemeliyiz. Etkin bir eğitim oluşmadıysa, eğitim planını gözden geçirerek öğretimi yeniden planlayarak uygulamalıyız. Yazılı ve görsel olarak hazırlanan rehberleri de hasta/hasta yakınına vermeliyiz.
 • Son olarak tüm dünya ve bizler için de yeni bir durum olan covid-19 pandemi sürecinde, karantina koşulları, uygun maske kullanımı ve yeterli düzeyde hijyen ortamı oluşturma konusunda da hasta/hasta yakınını yeterli düzeyde bilgilendirerek toplum sağlığına da katkı sunmalıyız.

Unutmamız gereken en önemli konulardan biri her hasta ve her hastalığın kendine özgü değerlendirilmesi gerektiği ve gerekli hallere göre planlayacağımız taburculuk eğitimlerimizin güncellenmesidir. Hemşirelik mesleğinin en güçlü yanlarından biri eğiticilik rolüdür. Taburculuk eğitimleri de bu anlamda uygulanması gereken en önemli görev ve sorumluluklarımızdan birini oluşturmaktadır.

Hastalarımızı taburcu ederken sorunları ve soruları ile evlerine göndermek yerine , eğitimleri tamamlanmış ve uygun rehberler ile uğurlamamız temennisi ile…


Sağlık Asistanı ve Dijital Hemşire platformu ile sizlere ihtiyacınız olan eğitimi daha kaliteli ulaştırmak adına aşağıdaki anketimizi oluşturduk. Anket 12 kısa sorudan oluşmakta ve yaklaşık 45 – 60 saniye sürmektedir. 

Hemşirelik mesleğine ve bizlere katkı sağlamak için burada ve aşağıda bulunan anketimizi doldurmanızı rica ederiz.

Ankete Buradan Ulaşabilirsiniz.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hemşirelik Kitabı Hastanın Kabul Ve Taburcu Edilmesi Ankara, 2012

Prof. Dr. Hatice Bostanoğlu (Fesci) (Kanser Hastasında Bakımın Devamlılığı/Sürekliliğinin Sağlanması sunumundan), Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2010

3 Yorumlar
 1. Pınar diyor

  Paylalımınız için çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

 2. Meral Akbıyık diyor

  Yazılarınızı severek okuyoruz. Çok faydalı yazılar. Teşekkür ederiz.

 3. Mehtap bolat diyor

  Bu şekilde geri bildirimler, bu yazıların iyiki yazıldığı konusunda bir teşvik oluyor . Çok teşekkür ederim… ıçerik üretmeye fikirleri ve bilgileri paylaşmaya devam o zaman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.