Hasta ve Hasta Yakınları Sağlık Profesyonellerinden Ne Bekler?

0 161

Bir eğitimci olarak insan ilişkileri konusunda ek bir ilgi alanı olarak daha fazla okuyor ve üzerine çalışıyorum. Bu yazı da bu okumalarımın ve çalışmalarımın bir uzantısı olarak sizlere ulaşıyor.

Geçen hafta Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İletişim Becerileri dersinin açılışına katıldım. Bir eğitimci gözüyle dersleri dinlemek öğrenci olmaktan farklı bakış açıları katıyor. Notlar aldırıyor ve yeni düşüncelerin oluşmasını sağlıyor.

Bu yazımın konusu hasta ve hasta yakınlarının sağlık profesyonellerinin ne beklediğini ele alıyor. Bu konuda düşüncelerinizi değiştirerek hasta ve hasta yakınlarına yaklaşım tarzınızı değiştireceğini düşünüyorum. Çünkü hastadan müşteri kavramına doğru evrilen sağlık sistemi çerçevesinde bu basit önerilere dikkat etmeniz sizin memnuniyet oranınızı ve gelirinizi arttıracaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda hasta ve hasta yakınlarının sağlık profesyonellerinden en fazla beklediği şeyin GÜLER YÜZLÜ olmak olduğunu biliyor musunuz?

Çoğu zaman hasta ve hasta yakınlarının iyileşmek, iyi tedaviye maruz kalmak, hata yapmamak, ucuz olmak vb. gibi beklentilerinin olduğu düşünülür. Yapılan çalışmalar bu tarz beklentilerin aksini gösteriyor.

Peki, güler yüzlü bir sağlık profesyoneli olmak için neler yapabiliriz?

1. İlgili Davranış Sergileyin.

İlgili davranış sergilemek hasta ve hasta yakınlarının size karşı olumlu tavır almasını sağlamasını sağlar. İlgili olmak için ise yüzüne bakmak, sessiz bir şekilde dinlemek, soru sormasına izin vermek, güzel bir espri yapmak, olumlu bir dil kullanmak, bağlamına uygun hitap etmek gibi basit şeyler yapabilirisiniz.

2. Ulaşılabilir Olun.

Daha fazla içerik

Günümüzde hasta ve hasta yakınları hizmet aldıkları tüm kişilere ve organizasyonlara bir sorun olduğunda sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak istemektedirler. Bu hizmeti sağlayıcı yapılardan destek almak önemlidir. Kurum ve kuruluşların bu şekilde hizmet vermelerinin sağlanması gerekmektedir.

10 Şubat’ta çıkan Sağlık Hizmetlerinin Uzaktan Sunumu Hakkında Yönetmelik ile bu sürecin iyi bir optimizasyonu ile memnuniyetinizi arttırarak hasta / hasta yakınlarını tutundurulmasını sağlayarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medyalarınızı kişisel mi yoksa profesyonel olarak mı kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Profesyonel kullanım için ise ciddi bir hizmet almak sizi hem güvence altına alır hem de daha ulaşılabilir kılar.

3. İyi Davranış Sergileyin.

Sağlık profesyonelleri sağlık sisteminin bağlamı içerisinde çoğu zaman iş odaklı çalışmakta ve hasta / hasta yakınlarına iş çerçevesinde yaklaşmaktadır. Onam alırken çoğu zaman iyi anlaşılabilir açıklamalar yapılmamakta ve düşünmeleri için zaman verilmemektedir. Bu durum tedavi ve bakım süreçlerinde de aynı şekilde işlemektedir. Bu hekimin girişimsel bir işlem yaparken, bir hemşirenin de bakım sürecinde işlemin bitmesine odaklanması nedeniyle iyi davranış sergileme durumu göz ardı edilmektedir.

İyi davranış sergilemeyi eleştirel yaklaşabiliriz. Ben işimi yapıyorum. İşimi de olması gerektiği gibi yapıyorum diyebilirsiniz. Bu durumda aynı işlemi yapsanız dahi hasta ve hasta yakınları değişmektedir. Bu durum bağlamı da değiştirmektedir. Nötr davranmaktan ziyade iyi davranış sergilemek sizi hasta / hasta yakınları gözünde kaliteli hizmet sunucu haline getirecektir.

Bu konularda eksiklikleriniz olabilir. Bunun için yapmanız gereken eksik olduğunuzu düşündüğünüz alanları Johari Penceresi yapısını kullanarak bir uzman dahilinde kişisel analizini yaptırabilirsiniz. Johari Penceresini kendinizi nasıl analiz edebileceğiniz konusunda yakında detaylı bir yazı yazacağım.

Aynı zamanda iyi bir hekim, iyi bir hemşire, iyi bir ebe, iyi bir diyetisyen vs. olmak için entelektüel olarak kendinizi beslemelisiniz. Çok fazla film izlemek ve roman okumak insan ilişkileri bağlamında ciddi faydalar sağlayabilir.

Son olarak iyi insan iyi hizmet sunabilir. Bu konuda kendi iyilik anlayışınızı kendi kültürünüz çerçevesinde yerel ve dünya insanı olarak da global olarak geliştirmelisiniz.

Umarım bu yazım sizler için bir farkındalık ve merak kapısı açabilir. İyi biri olarak iyi bir sağlık profesyoneli olabilir ve iyi bir hizmet sunabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.