Fizyoterapist Kimdir Ve Ne İş Yapar?

0 273

Fizyoterapist; vücutta meydana gelen yaralanma, fiziksel hastalık, doğumla beraber gelen özür ve engel, kas ve iskelet sistemi bozuklukları veya birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan ağrı ve fonksiyonel bozukluklarda; bireylerin fonksiyonel kısıtlılıklarını, ağrılarını, engel ve yeteneklerini özel olarak fizyoterapiye özgün yöntemlerle değerlendirip hekimin tanısına göre, fonksiyonların ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesi için fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarını planlayan, uygulayan ve belli aralıklarla tekrar değerlendirip rapor eden, sağlıklı kişilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik egzersiz ve koruyucu programları planlayan sağlık personelidir.

Fizyoterapist Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Daha fazla içerik

ÖSYM’nin yaptığı yükseköğretime geçiş sınavında fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazanıp okuyup bitirmek gerekiyor. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü üniversitelerin bünyesinde olan sağlık bilimleri fakültesi veya sağlık yüksekokulu bünyesinde eğitim vermektedir.

Üniversitede Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

Üniversite bünyesinde anatomi, fizyoloji, dahiliye, romatoloji vb temel tıp derslerinin yanında fizyoterapide temel ölçme değerlendirme, nörofizyolojik yaklaşımlar, kinezyoloji, pediatrik rehabilitasyon vb. mesleğe dayalı dersler okutulmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.