Fizyolojik Sarılık Ve Patolojik Sarılık Arasındaki Fark Nedir?

0 568

Merhabalar,

Bu yazımda sarılık konusunda bilmemiz gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Çünkü sarılık hastalığının görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmak hem sizi hem bebeğinizi koruyacaktır.

Sarılık Nedir?

Sarı turuncu renk içeren bilirubin pigmentinin deride ve skleralarda birikmesi sonucu oluşan zamanında doğmuş bebeklerin %60 ila %80’inde, zamanından önce doğmuş bebeklerin tamamına yakınında ilk haftada görülebilen klinik bir tablodur.

Yenidoğanlarda bilirubin değerinin 5 mg/dl ‘nin üzerinde olduğu durumlarda gözle görülür biçimde sararmalar görülebilir. Genellikle atlatılabilir geçici bir durum olarak adlandırılsa da ciddi düzeylere yükselerek beyin hasarına neden olabilir.

Fizyolojik Sarılık Nedir?

Yenidoğan bebeklerde eritrosit sayısının fazla olmasına bağlı daha çabuk parçalanması nedeniyle fazla miktarda eritrosit yıkımına bağlı, karaciğerin henüz tam olarak olgunlaşamamasına bağlı olarak bilirubin tutma, taşıma ve konjugasyonundaki yetersizlikle ilişkili ve yaşamın ilk günlerinde yetersiz beslenmeye bağlı enterohepatik dolaşımın artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Daha fazla içerik

İlk 24 saatte görülmemekle birlikte zamanında doğan bebeklerde 3-4 günde zirveye ulaşırken en fazla 13-15 mg/dl ‘ye kadar yükselmektedir. Birinci haftanın sonunda azalır.

Zamanından önce doğmuş bebeklerde 2-3 hafta sürebilmektedir.

Patolojik Sarılık Nedir?

İlk 24 saatte görülen, kan uyuşmazlığı, eritrositlerin yapısal bozuklukları, enzim eksiklikleri, sepsis, polisitemi, hipotiroidi enterohepatik dolaşımda artma, karaciğer fonksiyonlarında azalma, doğumsal metabolizma hastalıkları, kanın ektravazasyonu sebebiyle oluşan sarılık türüdür.

Serum bilirubin düzeyi > 0,2 mg/dl/saat veya >5 mg/dl/gün değerlerini aşarak hızla artar.

Zamanında doğmuş bebeklerde 2 haftadan uzun sürerken, zamanından önce doğan bebeklerde 3 haftadan daha uzun sürmektedir.

Bilirubin düzeyinin arttığı durumlarda fototerapi yöntemi ve ilerlediği durumlarda kan transfüzyonu uygulanır.

Çoban A, Kaynak Türkmen M, Gürsoy T, Türk Neonatoloji Derneği Yenidoğan Sarılıklarında Yaklaşım İzlem Tedavi Rehberi, Türk Pediatri Arşivi,2018, syf 175-177

Demirgöz M, Canbulat N, Yenidoğanın Işık Tedavisi Fototerapi, Zeynep Kâmil Bülteni,2009, sayı 1,syf 38-40,

Özek E, Bilgen H, Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşireliği Esaslar ve Uygulamalar,1.basım, Ankara, Güneş Kitabevi,2018 ,syf 342-347

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.