Bypass Operasyonu Geçiren Hastalar İçin Hemşirelik Bakımı Neden Önemlidir?

0 122

Bypass operasyonları, kalbe giden damarların tıkanması sonucu gerçekleşir. Vücuda gerekli damarlarda değişim sağlanır. Amaç, kalbe giden damarları açmaktır.

Bypass operasyonu olan hastalar, enfeksiyon riski açısından yüksek riskli grupta yer almaktadır. Sternum+femoralde insizyonu olan bu hastalara düzenli aralıklarla pansuman yapılması gerekmektedir.

Mesane sondası ve cvp kateteri mevcut olan hastaların pansumanları düzenli aralıklarla yapılması enfeksiyon riskini azaltmakla beraber morbiditeyi hızlandırdığı görülmüştür.

Hastanın mobilizasyonu en erken sürede sağlanmalı ve hastanın immobil döneminin son gününde kendi yaşam aktivitelerini yerine getirmesini desteklemek amacıyla mesane sondasından ayrılmalı ve idrarın hissetmesi ve inkontinans durumunun değerlendirmesi gerekmektedir.

  • Mobilizasyonuna yardımcı olunmalı ve düşme riskini azaltmak için zemin önlemleri alınmalı,
  • Kaygan zemin olmamalı,
  • Hastaya destek olarak birlikte mobilizasyonu sağlanmalıdır.

En önemlisini son aşamaya saklamak istedim.

Daha fazla içerik

En önemli hemşirelik bakımı bu hastalarda, operasyon meydana geldiği süre zarfında akciğerler narkozun etkisiyle kapanmaktadır. Bu durum şöyle de denebilir. Vücutta bir operasyon olacağı zaman o esnada akciğerler kendini koruma altına almak için kapatır ve daralmaya gider. Ameliyat sonrası dönemde ise akciğerleri açmak için solunum egzersizleri gerekir.

Bu aşamada hemşirenin rolü çok büyüktür.

Triflow dediğimiz solunum egzersizleri hastaya ve yakınına öğretilir ve saat başı yapılması istenir.

Solunum egzersizini yeterli yapmayan hastalarda bu tablo değişmekte olup, akciğerler açılmadığı için, enfeksiyon oluşma ihtimali artar ve böylelikle yatış süresi uzar, çeşitli antibiyotikler başlanır. Akciğerler açılmadığı için ödem oluşma ihtimali vardır ve akciğerlerde sıvı birikir. Bu sıvıyı almak gerekir ve bizlerin karşısına çok farklı bir tablo olarak döner.

Bu gibi neticelerin doğmasına izin vermemeliyiz, hastayı yakından takip etmeli ve solunum egzersizini desteklemeliyiz.

Bypass hastaları emboli olmaması için kan sulandırıcılar ile desteklenir. Ve gün içinde bol mobilizasyonu sağlanır. Bir süre varis çorabını yatarken dahi çıkarmaması söylenir. Varis çorabı ödem oluşma riskini ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulamadır.

Birazda bypass demişken, Kalp ve damar sağlığına değinecek olursak, kalp krizi esnasında kalp damarları açık kişilerin bunu tolere edebilme durumu daha iyi iken ve mortalite oranı çok az iken, kalp damarları tıkalı kişilerde kalp krizi esnasında kalp bunu kaldıramaz ve mortalite oranı yüksek gözlenir. Bunun için sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Kolesterolü olan kişiler de dahil sağlıklı kişilerde beslenmemize, yaşam koşullarımıza dikkat etmeli ve sigaradan uzak durmalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.