Böbrek Alıcı Hastalarında Ameliyat Sonrası Hemşirelik Bakımı

0 114

Böbrek nakli, canlıdan veya kadavradan gerçekleşebilen, zor cerrahi operasyonlardır. Bu hususta ameliyattaki başarıdan ziyade ameliyat sonrası takipte oldukça önemli olmaktadır.

Hastalar servise CVP kateteri, sonda, korse ve varis çorabı ile gelir.

CVP kateterinden bütün ilaçlar uygulanır ve kan alınır.

Sonda ise hastanın durumuna göre ameliyat sonrası 4 veya 5. günde çıkarılır.

Mobilizasyon sırasında korse hastaya takılır. Varis çorabı immobil durumdaki hastalarda kan dolaşımına yardımcı olur ve ödem oluşumunu engeller. Hekim istemi ile post-op 3 veya 4. gün çıkarılır.

Böbrek reddi olmaması için hastaya 5 doz ATG, her gün birer doz olacak şekilde grafalon IV şeklinde saatte 63’ten gidecek şekilde 250 ml İzotonik Sodyum Klorür içerisinde uygulanır. ATG alacak hastalara önden Avil ampul 100’lük İzotonik içinde verilir.

Her sabah hastadan kan alınıp tacro düzeyi bakılarak prograf, cellept dozu ayarlanır. Hastanın tacrosu yüksek ise prograf dozu azaltılır. Düşük ise artırılır. Bu düzey her gün değişir ve bakılır.

Prograf, cellept gibi böbrek reddini önleyici ilaçlar, immün sistemi baskılayarak vücudun böbreği reddini engeller. Hastanın bu ilaçları her gün aynı saatte alması oldukça önemlidir. Bir gün bile unutulursa Red olabilir. Bunlar hastaya taburculuk eğitiminde detaylı anlatılır.

Daha fazla içerik

Post op hastalar 0 ve 1. gün sıvıdan ayrılmaz yani 1000’lik boş İzotonik sıvısı hastanın idrar çıkışlarına göre ayarlanır. Saatlik idrar çıkışları takip edilen hastaya, örneğin 400 idrar çıkışı varsa saatte mayi 400’den açılır. Hasta defekasyona çıksa dahi sıvı ayrılmaz. Mobilizasyon da sıvı ile sağlanır.

Hastalar ikinci gün mobilize edilir. Mobilizasyonda korse olması şarttır.

Pansumanı hekim tarafından yapılıp duruma göre karar verilir.

Enfeksiyon oluşumunu engelleyecek tablet ilaçlar verilir.

Post-op 3. günden sonra en az 2,5 litre sıvı alması sağlanır. Ve idrar çıkışları saatlik takip edilir. İdrar çıkışları az ise böbrek reddi söz konusu olabilir.

Sonda çıktıktan sonra 4 saatte bir idrar çıkışı takip edilir ve ilk idrar çok önemlidir. Rengi ve miktarı hekime iletilir.

Hastanın tansiyonu düzenli aralıklarla takip edilir.

Triflow çalışıp, mobilize olması ve bol sıvı alması sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.