Bir Hemşirenin Gözünden Okul Sağlığı Hemşireliğinin Tüm Yönleri

0 86

Merhabalari

Öncelikle bu yazıma kendimi tanıtarak başlamak isterim ben İncinur akifoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi hemşirelik bölümü mezunuyum. Sizlere mesleki deneyimlerimi aktarmak istediğim için bu içeriği yayınlıyorum.

Öğrencilik hayatım boyunca stajlarımı hastanenin farklı bölümlerinde tamamladım, daha sonraki süreçte bir süre hastanede çalıştım ve son olarak özel bir kolejin revirinde okul sağlığı hemşiresi olarak mesleğimi icra etmeye devam ediyorum.

Son yıllarda birçok meslektaşım daha öğrencilik yıllarından itibaren hemşireliğin gelişmesiyle,  hemşireliğin çalışma alanlarının arttığını bilerek ve duyarak yetişiyorlar. Bu durum hemşirelerin birçok alanda kendi mesleğini icra edebileceği anlamına geliyor. Aslında okul sağlığı hemşireliği de halk sağlığı hemşireliğinin bir alt bölümü olarak tanımlanıyor .

Toplumda kabul gören ve bilinenin aksine okul sağlığı hemşireleri hastanede ya da bir klinikte çalışmıyorlar. Aynı zamanda okul sağlığı hemşireleri sadece iğne yapan, tedavi edici sağlık hizmetlerinde görev alan hemşire profiline de hizmet etmiyor.

Gelin okul sağlığı hemşireliğini daha net tanımlayalım…

Okul Sağlığı Hemşireliği Nedir?

Ulusal Okul Hemşireliği Birliği’nin tanımına göre öğrencilerin hayat boyu kazanımlarını, akademik başarılarını ve sağlığını geliştiren profesyonel hemşireliğin bir uygulama alanıdır. Aynı zamanda bu alanda çalışan hemşireler öğrencilerin gelişimine farklı meslek grupları ile koordineli çalışarak katkı sağlamaktadırlar. Okul sağlığı hemşireleri öğrencilerin ve okulda çalışan personelin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumludur.

Okul sağlığı hemşiresinin çalışma alanında kısaca bahsettikten sonra gelelim hastane ve okulda hemşirelik yapmak arasındaki farklara…

Daha fazla içerik

Hastane ve Okul Arasındaki Farklar

  • Hastanede çalışan hemşireler shift sistemi sebebiyle gece ve gündüz karışık olacak şekilde bir çalışma programına sahiplerdir. Aylık olarak değişen listeler, hastalık durumları ve hastanenin yoğunluğuna göre çalışma gün ve saatleri değişim gösterebilir. Ayrıca sık sık gece nöbetlerine gitmeleri gerekmektedir.
  • Okulda çalışan hemşireler gece nöbeti tutmazlar. Sadece gündüz nöbetlerinde okulun belirttiği saatlerde örn:(08.00-17.30) arasında çalışırlar. Millî bayramlar, törenlerin düzenlendiği ve ekstra durumlar hariç çalışma saatleri ve günleri değişiklik göstermez. Ayrıca okulun izin verdiği durumlarda ara tatil ve yaz tatillerinde izin kullanabilirler.
  • Hastanede daha fazla vaka gören bakım sunma fırsatı olan ve birden fazla klinikte görev yapmış hemşireler gerek ilaç bilgisi gerekte hemşireliğin ana parçası olarak bilinen bakım konusunda daha fazla bilgi ve beceriye sahip olurlar. Daha fazla invazif işlem yapma fırsatı bulacaklarından pratik becerileri daha fazla gelişmektedir.
  • Okul sağlığı hemşireleri genellikle çocuk sağlığına dair genel sağlık problemlerine yönelik ve acil durumun yönetimiyle ilgili bölümlerde kendilerini geliştirebilirler.
  • Hastanede özel ve devlet hastanesi fark etmeksizin nöbet usulüyle çalışan hemşireler okulda çalışan hemşirelere göre daha fazla maaş kazanabilirler. Okul sağlığı hemşirelerinin çalışma sistemi devlet memuru gibi olduğundan gece nöbetleri, döner gibi ek gelirleri olmamaktadır. Sadece milli bayramlarda ek olarak mesai ücreti alabilirler.
  • Hastanelerde fizyoterapist, doktor, personel, diyetisyen gibi meslek gruplarıyla çalışan hemşirelerin aksine okul sağlığı hemşireleri okul müdürü, müdür yardımcısı , öğretmen, rehberlik öğretmeni, öğrencilerin velileri ile koordineli çalışarak öğrencilerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde görev alırlar. Okulda sağlık açısından acil durumlara müdahale etme yetkinliği olan tek meslek grubu hemşireler olduğundan sorumluluğun hemşirede olduğu bilinmelidir.

Benim gözümden hastanede çalışan klinisyen hemşire ile okul sağlığı hemşiresinin farklarını bu şekilde özetleyebilirim. Bir hemşirenin mesleki açıdan mutlu olması ise kendini tanıması ile ilişkili bence bir hemşire şunu sormalı.

Ben nasıl çalışmak istiyorum?

Maaş olarak beklentim ne?

Hafta sonu izinli olmak benim için önemli mi?

Vardiyalı sistemle çalışmak bana uygun mu?

Ben çocuklarla çalışmak istiyor muyum?

Bu sorulara vereceğiniz cevapların yolunuza ışık olması dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.