Bir Hemşire Gözüyle Belçika Sağlık Sistemi ve Hemşirelik Eğitimi

3 14.074

Merhabalar,

Size bu yazımda Belçika’da staj yaptığım süre zarfında, Belçika’daki sağlık sistemini bir hemşire gözünden anlatacağım.

Öncelikle size Belçika’nın genel durumundan bahsedeyim. Belçika federal bir devlet olduğu için; güneyi Valon kesimi, doğuda küçük bir alan Alman, kuzeyi de Flaman bölgesidir.

Ben stajımı; Felemenkçe konuşulan Flaman bölgesinde, Gent ve Aalst şehirlerinde 2 farklı hastanede yaptım ve size oraya ait sağlık düzeninden bahsedeceğim.

Belçika’da Hemşirelik Eğitimi Nasıldır?

Hemşirelik eğitimlerinden başlamak istiyorum.

Hemşirelik eğitimleri 4 yıllık lisans düzeyinde (A1) ve 3 yıllık (A2) diye ikiye ayrılıyor.

Hastanede de herkesin yaka kartlarında da ne mezunu olduğu A1/A2 şeklinde belirtiliyor. Bizler Türkiye’de Lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi görenler, genel olarak Avrupa Kredi Standartlarına (AKTS) göre eğitim gördüğümüz için A1’e denk kabul ediliyoruz.

Ülke olarak sağlık sistemlerine önem verdikleri, yaşlı bir nüfusa sahip oldukları ve hastalarına en iyi bakımı vermek istedikleri için, dışarıdan hemşire alımlarına daima açıklar. Orada da gözlemlediğim kadarıyla birçok ülkeden hemşireler hastanelerde çalışmaktadır.

Tek yapmanız gereken hastanelerin boş kadrolarına sitelerinden girip bakmak ve başvurmak..

Hemşirelerin görev ve sorumlulukları aslında aynı, ama ülkemizdekinden biraz daha yoğun çalışıyorlar. Hastanın her şeyinden sorumlular.

Refakatçi yasağı olduğu için; serviste de yoğun bakımda da her gün hastalara vücut banyosu (silme şeklinde olmayacak şekilde; immobilse yatakta, mobilse banyoda duşun altında), kıyafetlerinin dolap içi düzeni, yatak çarşafı değişimi (her gün) hastane içinde transfer, hasta bezi değişimi ve perine bakımları, üriner sonda takımı ve bakımı, NG takımı ve bakımı, diğer IV girişimler ve tedaviler takiplerden hemşire sorumludur.

Belçika’da Hemşire Başına Kaç Hasta Düşmektedir?

Her hemşireye 10-12 hasta düşmektedir. Yoğun bakımda ise 2-3 hasta.

Ve şunu da eklemek isterim, bizim ülkemizden farklı olan bir şey; hemşirelerin hasta yakınlarına hasta hakkında bilgi vermesi. Bunu orda hekimler yapmıyor ve günün her saati hastayla en çok vakit geçiren kişi hemşire olduğu için; hasta hakkında bilgi vermesi gereken kişinin hemşire olduğunu düşünüyorlar.

Hastanelerde malzeme odaları olduğu için, hasta yakınlarından herhangi bir ürün talep edilmiyor (underpad, yara bakım örtüleri vs). Hastane her gün hastalar için temiz çarşaf, duş lifi gibi ürünleri; hemşireler içinde üniformalar getiriyor. Ve kullanılanları da kirli sepetine atıp, personeller tekrar temizleme ünitesine götürüyor.

Her şey elektronik ortamda kaydediliyor.

Tedavi arabalarında her hastanın ordera göre ilaçları, bir sonraki vardiya için, bir önceki vardiyadaki hemşire hazırlamaktadır.

Hastane hemşirelerin yemeklerini vermez, herkes kendi yemeğini getirir fakat kahve ve çaylarını hastane karşılamaktadır.

Birazda bulunduğum hastanelerdeki çalışma saatlerinden bahsedeyim.

Şunu belirtmek isterim ki, her hastanesinin saatleri farklı olabilmekte fakat hepsi üçer shift çalışmaktadır.

Servisten bir örnekle başlayayım;

V: 06:30-14:12

Bu vardiyada her hastanın kişisel günlük bakımları, tedavileri, vital takipleri (EWS sistemine göre) yapılır.

Daha fazla içerik

L: 13:30-21:45

Bu vardiyada tedavi, takipler ve hastaların akşam yemekleri dağıtılır.

N: 21:30-06:45

Bu vardiyada gerekmedikçe tedavi ve takipler planlanmaz. Hastaların uyku düzenlerine dikkat edilir. Klinikte 1 hemşire vardır. Ve gerektiğinde hastanenin gezici ekibinden destek istenir.

D: 08:15- 16:42

Bu vardiya V-L vardiyalarına yardım etmek için vardır. Primer hasta bakılmaz. Günde bir tane D vardiyasıyla gelen hemşire vardır. Daha çok hastaların bakımlarından sorumludur.

**Vardiyalar arasındaki her biri en az 15 dakikalık zaman farkı vardır. Bu teslim süresidir ve böylece kimsenin hakkı da yenmemiş olur.

Belçika’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Birazda maaşlardan bahsetmek isterim.

Her hastanenin imkanları farklıdır.

Ücret konusunda saatlik ücret ödenir. Yaklaşık Brüt 17 Euro’dur.

Haftada 37:30 / ayda 150 saat çalışılır. Böylece ayda brüt 2550 Euro’dur. Vergilerle yaklaşık net olarak ücret 1700 Euro’ya denk gelir. Hafta sonu ve gece nöbetleri ekstra mesai ücretleri ödenir (yaklaşık %50). Yani bu ücret yaklaşık olarak 1900-2000 Euro’yu bulabilir.

Bir hafta içinde aynı tip çalışmaya ve aynı hastalar verilip, primer bakıma önem verilir. Yani; 5 Sefer V, 5 sefer L ya da 4 sefer N shifti üst üste gidilir.

Hastane personelinin hastaneye ulaşım giderleri karşılanır ya da bisikletle hastaneye gelmek isterse; evinin uzaklığının gidiş dönüş km başı 0,24 cent ödenir. Örneğin evi 7 km mesafede, gidiş dönüş 14 km ve günlük 3,36 Euro hesabına yatar.

Belçika’da Hemşire Olarak Yaşanır Mı?

Peki bu en az 1700-1800 Euro ile yaşanır mı sorusunu merak etmiş olabilirsiniz. Evet, yaşanır.

Çünkü yaşam standartları yüksek, her yere bisikletle gidilip gelindiği için maliyet azalıyor. Ev kiraları da kalmak istediğiniz eve göre değişmektedir. Eğer öğrenci odası gibi bir yerde kalmak isterseniz, 400 Euro civarı bulunabilirsiniz. Ama, ev gibi olsun derseniz en az 650 Euro’dan başlamaktadır.

Genel olarak Belçika ile ilgili yorumumu paylaşmamı isterseniz.

İnsanların birbirlerine güleryüzleri, hastaların bakım kalitesinin yüksekliği ve çalışma şartlarından ötürü gününün sana kalması iş doyumunu çok fazla arttıran şeylerdendir.

Ayrıca çok fazla Türk vatandaşı olduğu için adaptasyonunuzda kolay oluyor.

Şu anda Belçika ve Almanya’da çok fazla hemşire açığı var.

Belçika için yapmanız gereken belgelerinizi toplayıp, Felemenkçe öğrenip, hastanelerin personel ihtiyaç bölümüne girip (VACATURES) açık pozisyonlara bakmak.

Sürekli personel alımları var. Önemli olan dil bilmek..

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

3 Yorumlar
 1. Serhat diyor

  Teşekkürler bilgilendirme için

  1. Sağlık Asistanı diyor

   Yazarımız adına teşekkür ederiz 🙂

 2. Betül diyor

  türkiyedemi hemşire olup gittin yoksa üniversite ve fakülteyi orda mı okudun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.