Bağışıklık Baskılayıcı Tacrolimus İlacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 100

Tacrolimus, organ (böbrek, karaciğer) naklinde kullanılan bağışıklığı baskılayıcı immünosüpresif ilaç grubuna girer.

Bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar bağışıklık sisteminizin baskılayarak nakledilen organın reddine engel olur. Ancak immünosüpresif ilaçlar vücudumuzdaki T hücrelerinin yapımını azaltarak bizleri enfeksiyonlara açık hale getirir. Bu yüzden reddi engellemek ve enfeksiyona karşı korunmak için Tacro düzeyi ayarı yapılır.

İmmünosüpresif ilaçlar, nakilden sonra da ömür boyu gereklidir ve doktorunuz ilaç dozları ayarlayıp sizin durumunuza göre arttırıp azaltacaktır. Bazı bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar yaşam boyu kullanılırken bazıları sadece red dönemlerini tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Bu ilaçlar verilmediği takdirde, vücudunuz karaciğer, böbrek dokusunu yabancı olarak algılar ve savunmaya geçer. Vücudumuz bu organları nakilden sonra yabancı madde gibi algılayarak savunmaya geçer, ateşi yükseltir, organa kan göndermez ve böylelikle organ reddi meydana gelmiş olur.

Bu gibi durumların olmaması için kandaki tacro düzeyi bakılarak prograf ilacı ayarlanır. Hastanın tacro düzeyine göre ilaç dozu arttırılıp, azaltılabilir.

Tacrolimus (Prograf)

Daha fazla içerik

T-hücrelerinin işlevini bloke eder.

Tacrolimus 12 saat aralarla iki doz halinde alınmalıdır.

Tacrolimus’un 1 ve 0,5 mg’lık ve 5 mg lık tabletleri bulunur.

Tacrolimus için kan düzeyi ölçüleceği zaman, kan önceki dozdan 12 saat sonra, yani tam bir sonraki hap alımından önce verilmelidir.

Yani sabah 08:00 akşam 20:00 Tacrolimus alan bir hasta sabah 08:00’de ilacını almadan önce kanı alınacaktır. Ancak böyle doğru düzeyi elde etmiş oluruz ve doğru ilaç düzeyi uygulanmış olur.

Aksun, S; Öncel, T. (2019), Tacrolimus Düzeyinin Raporlanmasının Önemi. Smyrna Tıp Dergisi. Sayı 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.