Anket Doldurmaktan Bıkan Meslektaşlarıma!

2 506

COVID-19 döneminde sıklığı ve miktarı artmakla birlikte, birçok kez anket çalışmalarına katılmanız istenmiştir. Yine mi anket bıktık deyişlerinizi duyar gibiyim.

Ya da siz anketi hazırlayan ve doldurulması için gönüllü arayışında olanlardan biri olmuşsunuzdur.  Alacağınız tepkilere önden hazırlık sürecine girmişsinizdir ve çalışmanızın gerekliliğini nasıl daha iyi aktarabilirim diye düşünüyorsunuzdur. Sizlerin de halinden anlıyorum tabi ki damdan düşen anlar misali..

Ne de zor süreçler değil mi?

Peki bu kadar zor mu olmalıydı?

Olmamalı diye düşünüyorsanız, katılıyorum size.

Peki telefonumuza gelen online anket formlarının sayısı bunca artmışken nasıl motive olacağız bu anketleri doldurmaya derseniz size birkaç önerim olacak. Neden mi anketlere gönüllü katılmalıyız.

Mesleğin görünürlüğü buna bağlı

Özellikle bilimsel anlamda,  sahada ve sosyal hayatta sağlık profesyonellerinin sorunları ve mevcut durumlarının konuşulabilmesi sesinin duyurulabilmesi için bu tarz anket çalışmaları ve sonuçlarına ihtiyaç duyuluyor. Halen konuşulması gereken, yaşadığımız durumlar ve şartlar varken bunları tespit etmiş, bilimsel anlamda kanıt oluşturup, sesimizi duyurmaya çalışan arkadaşlarımıza yardımcı olmalıyız.

Kanıta dayalı uygulamalar için çok fazla veriye ihtiyaç var.

Bazen gelen anketlere karşı hep aynı konu, yine mi aynı sorular diyebilirsiniz. Ancak kanıta dayalı bir yaklaşımın oluşabilmesi için bir konunun birden fazla açıdan irdelenmesi ve o konuda fazlaca çalışmaya ihtiyaç duyulmakta. Sizin alanınız muhtemel o konu ile alakalı olduğu için, bilginize, tecrübenize ihtiyaç duyulduğundan katkılarınızın oldukça değerli olduğunu unutmayın.

Daha fazla içerik

Bilime katkı sunmak her aşamada gerekli

Genelde bilime katkı sunması gereken kişilerin lisansüstü eğitim alanlar, üniversite hocaları gibi kişiler olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Aslına bakarsak bilime katkı sunmayı ekip işi olarak görürsek , bilimsel çalışmaları planlayanlar ile bir de bu çalışmalara katılanların birlikte katkı sunduğunu unutmamalıyız. Her gün bakım kalitemiz ve mevcut durumlarımızın gelişmesi için bilime katkı sunma alanımızdan biri olan anket doldurmayı o kadar da basit görmemeliyiz.

Akademik alanda meslektaşlarımızın başarısına katkı sağlamak

Nadir olmakla birlikte, çalışmayı yürüten kişilere karşı, yaptığı çalışma ile başarı sağlamasını istememe gibi kötü bir histe bizi anket doldurmaktan alıkoyabilir. Burada da şunu ifade etmek isterim ki , güzel bir konuya değinen çalışmayı hazırlamak yürütmek oldukça güç bir süreçtir. Eğer anketine katıldığınız kişinin hangi aşamalardan geçip bu sürece geldiği konusunda genel bir yaklaşımınız olursa , emeğe saygı kabilinden bile olsa hakkaniyetli biriyseniz bu anketlere katılacağınızı düşünüyorum.  Ve eğer bu tarz çalışmalarda aktif kendinizde bulunmak isterseniz emin olun sizinle çalışma ortaklığı yapacak fikirdaşlar bulacaksınızdır.  Hatta biraz araştırma yaparak konuyu tespitte bile mesleğe çok büyük katkılarınız olabilir.

Vatan millet aşkına..

Şimdi burada bu sloganın ne anlamı var ki diyebilirsiniz ama her bir anket doldurduğumda ya da bir çalışmaya katılmam konusunda davet edildiğimde bu düşünce benim motivasyon unsurumu oluşturur.

Neticede güzel bir çalışmaya katkı sağladığınız zaman ülkeniz adına da online platformlarda dahil olmak üzere güzel başarılara imza atılmasına katkı sağlıyorsunuz. Sizin ülkenizden çıkan güzel bir yayın uluslararası ses getirebiliyor. Bu bile biraz daha motive olmak için bir sebep olabilir.

Yukarı da bahsettiğim ve bahsetmemiş olduğum birçok etkenden dolayı gelin dolduralım online ya da basılı anketleri, bilgi havuzumuzu genişletelim. Hem kendimiz hem mesleğimiz hem de geleceğe dair güzel izlerin oluşmasında bir katkımız olsun..

Bilime ayrılan 10 dakika inanın çok şeyler değiştirir…

Ve şimdiden, bundan önce ve sonra karşılaştıkları çalışmalara gönülden katılanlara çok teşekkür ediyorum.

2 Yorumlar
  1. Pınar diyor

    Çok teşekkür ederim. Farklı bir bakış açısı kazandırmak adına güzel bir yazı olmuş

  2. mehtap bolat diyor

    Mesleğimize katkı sunacak bir yaklaşım oluşturma da istifadeli olması temennisiyle …teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.