ABD’li Hemşireler, Grev Eyleminden Sonra %19 Maaş Artışı ve Özlük Haklarında İyileşme Elde Etti

0 42

Dünyanın her yerinde yaşanan ekonomik belirsizlikler çervesinde tüm meslekler gelirlerinde azalma ve özlük haklarında kayıplar yaşıyorlar. Bu mesleklerden biri de hemşirelik mesleği. Dünya genelinde yaklaşık 35 milyon hemşire bulunmaktadır.

Neredeyse her ülkede hemşireler özlük haklarında iyileşme ve maaş artışları için grev yapmakta. Bu durumların genellikle hemşirelerin lehine sonuçlandığını görülebiliyor. Çünkü sağlık sistemi hemşirelik içinde en fazla sayıya sahip meslektir.

İngiltere Sağlık Bakanlığı 2023-2024 mali yılı için sadece %2’lik artış oranı öngörmüştü. Bu oran hemşireler tarafından hoş karşılanmamış ve ülke genelinde grevleri tetiklemişti. ABD’deki hemşireler, yalnızca üç günlük grev eyleminin ardından %19’luk devasa bir maaş artışı kazanmıştı. Bu durumun yine İngiltere’de grevlerin artacağını göstermektedir.

New York Eyalet Hemşireler Derneği (NYSNA), koronavirüs pandemisinin zirvesinde çalışanların artık doldurulmamış boş kadrolar nedeniyle çok zayıf olduğunu iddia ederek, güvenli personel seviyelerini önemli bir endişe kaynağı olarak tanımladı.

Hemşireler ayrıca olması gerekenden iki kat daha fazla hastaya baktıklarını ve sıklıkla öğünleri ve hatta dinlenme molalarını atladıklarını söylüyorlar.

Daha fazla içerik

Maaş anlaşmasına ek olarak, sadece kâğıt üzerinde değil, güvenli hasta bakımı sağlamak için hasta başında her zaman yeterli hemşire olacak şekilde sıkı yaptırımlarla tüm yatan hasta birimleri için güvenli personel oranları kazandılar.

Değişiklikler hemen uygulandı ve grevdeki hemşireler hızla işlerine döndü.

NYSNA Başkanı ve kayıtlı hemşire Nancy Hagans, “NYSNA hemşireleri, COVID-19 salgını boyunca gece gündüz hayat kurtararak imkansızı başardılar ve şimdi kahraman hemşireler için hiçbir şeyin imkansız olmadığını bir kez daha gösterdik.

Bayan Hagans, “Bugün, zaferimizin hastalarımız için daha güvenli bakım ve mesleğimiz için daha sürdürülebilir işler anlamına geldiğini bilerek, başımız dik olarak işimize dönebiliriz.”

https://nursingnotes.co.uk/news/international/us-nurses-win-19-pay-rise-and-safe-staffing-levels-after-just-three-days-of-all-out-strike-action/ Erişim Tarihi: 24.01.2023

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.