Porto Rikolu Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi

0 1.856

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün sizlerle okuduğumda ilginç gelen bir sendromu paylaşacağım. Bu sendrom kadınlarda görülme olasılığının fazla olması sebebiyle dikkatimi çekti. Tabi kaynaklarda bilgilerin de sınırlı olduğunu görünce, sendromu sizlere tanıtmaya karar verdim.

Şimdi neymiş bu sendrom öğrenelim.

Porto Rikolu Sendromu Nedir?

Öncelikle Karayipler başta olmak üzere Latin ülkelerinde görülme sıklığı yüksek olan İspanyolca ‘sinirlerin saldırısı’ şeklinde tanımlanan ama panik atakla eşlik eden bir sendromdur.

Porto Rikolu Sendromu Belirtileri

Tam olarak karşılığı bulunmayan bu sendromda kayıtlara geçmiş bazı semptomlar yer almaktadır. Semptomların önemli noktası ise her an her yerde olabilecek olması.

Bunlar;

  • Kontrol edilemeyen çığlık ve ağlama hissi
  • Bayılma ve öfke nöbetleri
  • Kontrol edilemeyen hareketler
  • Kalp atışlarında hızlanma
  • Sözlü ve fiziksel zarar verme eğiliminde olma

Porto Rikolu Sendromunda yer alan panik atak durumunun normal panik atak durumundan ayrı değerlendirilmesinin sebebi bu sendroma özgü ortaya çıkan panik atak her ortamda olabilir.

Sendromlar çok çeşitli sebeplerle ortaya çıktığı için bu sendromunda risk faktörlerini değerlendirdiğimizde karşımıza boşanma, şiddet, sosyoekonomik durumda meydana gelen problemler görülebilir. Yani sebepler kadınların toplum tarafından üzerine yüklediği sorumluluklarla ve kültürle de ilgili.

Porto Rikolu Sendromu Tedavisi

Bu sendromun tedavi kısmına gelecek olursak;

Bilişsel Davranışsal Terapiyi sıkça duymuş ve biliyor olmalısınız. Bu sendromda bu terapiyi kültürel bağlamda uygulamak gerekiyor. Kişiye özgü uygulanmasının yanı sıra kişinin geçmişinde yaşadıklarına da özgü olmalıdır.

Bastırılmış duyguların ortaya çıkarılması odaklı olan tedavide kişinin duyguları araştırılmalı ve kişiye özgü duygusal odaklanmalar sağlanmalıdır.

Bireyin biricik olduğu düşünülerek ilerlemesi gereken bir tedavi sürecidir diyebilirim.

Porto Rikolu Sendromundan hariç diğer sendromlar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradaki linkteki içeriklerimi takip edebilir, sağlık asistanı YouTube sayfasından podcastlerimi dinleyebilirsiniz.

Understanding Puerto Rico Syndrome or Ataque de Nervios. (2022, December 1). https://www.verywellmind.com/ataque-de-nervios-2671733 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.