Polikistik Over Sendromunun Beslenme İle Bağlantısı Var Mı?

0 2.681

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Daha önceki yazılarımda işlediğim gibi bu yazımda da yine bir kadın sağlığı konusuyla karşınızdayım. Bu yazımda sizlere polikistik over sendromunun ne olduğundan ve kilo ile bağlantısı olup olmadığından bahsedeceğim.

Hadi başlayalım…

Polikistik over sendromu üreme çağında olan kadınlarda en sık görülen ve tanımlanması zor olan endokrin metabolik bozukluklardan biridir. Genellikle hormonal ve metabolik anomalilere bağlı olarak gelişmektedir. Polikistik over sendromu görülme oranı etnik kökenlere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Bu sendromun ailesel, genetik geçişli olduğu da araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.

PKOS tanısı koyulan kadınlarda genellikle akne, androjen hormonlarda görülen yükseklik, düzensiz adet dönemleri ve insülin direnci gibi sorunlar gözlemlenmektedir. İnsülin direnci , hipertansiyon gibi hastalıklar bu sendroma yakalanan kadınların yarısını etkilemektedir.

Polikistik over sendromuna yakalanan hastalarda Tip 2 Diyabet görülme oranı sağlıklı kadınlara göre 2 kat fazladır. Dünyada görülme oranı yüksek olan bu hastalık her 16 kadından 1’inde görülmektedir. Polikistik over sendromu, kadınlarda kiloyla ilgili sorunlara yol açmaktadır(obezite veya kilo almaya meyilli olmak gibi).Obezite, polikistik over sendromu teşhisi koyulmuş hastaların %50’sini etkilemektedir. Bu sendroma yakalanmış hastaların kilolarına dikkat etmesi, sağlıklı bir hayat sürmeleri demektir. Çünkü ağırlık kontrolü semptomların hafiflemesi için büyük önem taşımaktadır.

Polikistik over sendromu teşhisi koyulan kadınlarla yapılan araştırmalarda Omega 3 yağ asitlerinin semptomları azalttığı gözlemlenmiştir. Yine benzer çalışmalarda ise teşhis konulan hastaların bazılarında D vitamini eksikliğine bazılarında ise ileri derece D vitamini eksikliği tespit edilmiştir.

Polikistik over sendromu hastalarının hayatlarına dengeli bir diyet planıyla devam etmeleri gerekmektedir. Günlük alınması gereken kalori aşımı zaten kilo vermesi zor olan bu hastalarda obeziteye kadar varabilmektedir. Uzmanlar polikistik over sendromlu hastalar için glisemik endeksi düşük besinleri tercih etmelerini önermektedir.

Bu besinlerin başlıcaları şöyledir;

  • Kuru fasulye,
  • Nohut,
  • Mercimek,
  • Yoğurt,
  • Elma,
  • Portakal
Polikistik over hastalarına genellikle D vitamininden ve Omega 3 kaynaklarından zengin beslenmeleri önerilir.

Kiloyla alakalı problemler yaşayan bu bireylerin yeme alışkanlıkları ve yaşam kalitelerinin incelendiği bir araştırmada hastaların ideal kiloya gelmek için büyük çabalar sarfettiği ancak sevdikleri yiyecekleri aşırı yeme eğiliminde oldukları, psikolojik problemlere meyilli oldukları ve açlığa duyarlı oldukları tespit edilmiştir.

Sigara ve alkol tüketimi, yüksek kafein alımı, stres ve çevresel faktörler, yaşlanma gibi pek çok faktör infertiliteyi etkilemektedir. Kafein alımı doğurganlığı azaltan bir risk faktörü olarak görülmektedir. Bu nedenle polikistik over sendromu hastalarının günde 500 miligramdan fazla kafein tüketmesi infertilite riskini artırmaktadır.

Polikistik over sendromu görülme oranı gün geçtikçe artmaktadır.

Bu hastalığın kalp hastalıkları, insülin direnci, diyabet, obezite gibi rahatsızlıklarla ilişkili olduğu düşünüldüğünde, hastalığın tedavisi oldukça önem taşır. Gebe kalmak isteyen polikistik over sendromu hastalarına medikal tedavinin yanı sıra kilo kaybı ve verilen kiloyu korumasını sağlayacak bir diyet planı önerilir. Polikistik over sendromu hastaları günlük alınan enerji ihtiyaçlarının %55’ini karbonhidrat,%15’ini protein ve kalan %30’luk enerjiyi de yağdan sağlayacak şekilde beslenmeleri gerekir. Bunun yanı sıra beslenmenin haftada en az 3 gün olacak şekilde fiziksel aktiviteyle de desteklenmesi gerekmektedir.

Aksu, B. M., & Sarıyer, E. T. (2021). Polikistik Over Sendromu ve Ağırlık Yönetimi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. SDU Journal of Health Science Institute, SDÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 12(2).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.