Pilatesin Prensipleri Nelerdir?

0 248

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pilatesin 6 temel ilkesi vardır; konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcılık, nefes ve kesinlik (programlama) tir.

Pilatesi bu ilkelere uyumlu şekilde yapmıyorsanız aslında siz pilates yapmıyorsunuz demektir.

1. Konsantrasyon

Pilates yaparken televizyon izlememeli, gazete okumamalı ve cep telefonunuzla ilgilenmemelisiniz. Sadece yapılan egzersize odaklanmalı her hareketi eksiksiz ve özenle gerçekleştirmelisiniz. Pilates yapan kişinin egzersizleri bedensel farkındalıkla uygulaması, bedenini gözlemleyebilmesi ve hareketlerin tamamını benliğiyle bütünleştirmesi gerekir.

2. Kontrol

Pilateste doğal duruş pozisyonları ve nötr konumlar vardır. Egzersiz sırasında bunu sürekli kontrol etmeli, doğal duruştan çıkmış iseniz düzeltmelisiniz. Örneğin bel ağrıları olan bir kişi karın bölgesini çalıştırırken bel boşluğunu koruyamaz ise bu durum ağrılarının artmasına neden olacaktır. Konumlanma, hareketin yapılışı, nefes alışverişi ve diğer ayrıntıları tüm seans boyunca kontrol altında tutmalısınız.

You Can Do This At-Home Pilates Workout While Social Distancing ...

3. Merkezleme

Diğer egzersizlerde ve spor branşları genellikle büyük kas gruplarınızı veya “aynada görünen” (örn. göğüs, omuz, kalça, kol) kaslarınızı daha çok çalıştırırsınız. Fakat derin kas gruplarınızı maalesef yeterince aktive edemezsiniz. Pilates sizin özellikle derin kas gruplarınızı çalıştırır. Bu durum merkez (core) kas gruplarınızın da çalıştığı anlamına gelir. Omurga bozukluklarının giderilmesine katkı sağlayan en büyük nedenlerden biri de budur. Hareketler merkezde başlar ve yine merkezde biter. Doğru merkezleme esnekliğin artmasını da destekler. İnsan vücudunda tüm hareketler merkezimizden (powerhouse) yönlendirilmektedir. Bu sebeplerle pilates yapan kişilerden ‘’kilo vermedim ama sıkılaştım’’ sözlerini duyarsınız.

İlişkili Diğer İçerikler

4. Akıcılık

Pilateste hareketler “sırtüstü yat – 10 tekrar – şimdi kalk – ayaktayız – şu hareketi yapıyoruz – 8 tekrar – ardından bu sefer de yüzüstü yat – 12 tekrar…” şeklinde ayrık yapılmamaktadır. Bu prensipte, hareketlerin akıcı bir şekilde, ardışık geçişlerle yapılması pilatesi estetik hale getirmekte ve pilatese ahenk katmaktadır. Bu akıcılık vücudumuzda esnekliği sağlamaya yardımcı olur. Hareketler acele edilmeden her ayrıntıya özen göstererek ve aynı zamanda hiç duraksamadan yapılmalıdır.

5. Nefes

Pilateste sürekli olarak derin nefes alıp veririz ve ‘’yatay kostal’’ dediğimiz nefes alışverişini gerçekleştiririz. Yani göğüs kafesini yatay olarak hareket ettiririz. Joseph Pilates diyor ki; nefes alırken karnınızı içeriye çekin, verirken karnınızı daha da içeriye çekin. Nefes alışverişini, nefesi alırken burnunuzdan, verirken de ağzınızdan olacak şekilde yapmalısınız. Hareketi yaparken zorlandığınız bölümde nefes vererek rahatlamalısınız. Nefes, zihin ve beden arasında kurulan köprüdür. Pilates dersleri sonrası kişilerin “bebek gibi hafifledim” demesi veya dingin ve berrak bir zihinle çıkması pilates seansı boyunca uygulanan nefes tekniğiyle ilişkilidir. Nefes, hareketin hızıyla uyumlu olmalıdır. Bu nedenle pilateste nefes nefese kalma durumu yoktur.

Pilates nefesi... - HTHayat

6. Kesinlik (Programlama)

İnşaat işçilerinin uzun süreler ağırlık kaldırdığını bilmekteyiz. Fakat buna rağmen istenilen bir vücuda sahip değiller. Yani istediğiniz kadar ağırlık kaldırın, istediğiniz hareketi çok yüksek tekrar sayılarında yapın, eğer ki bir düzen içinde yapmıyorsanız istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Antrenman bilimlerinde antrenman normları vardır, bunların her birine bağlı kalarak programlama yapılması gerekmektedir. Yani yapacağınız seansta hareketlerin dirençleri, tekrar sayıları, dinlenme süreleri programlanmış olmalıdır. ‘’İlk hafta bir gün gittim, ikinci hafta hiç gidemedim, üçüncü hafta her gün gittim’’ gibi düzensiz bir katılım ile sonuç elde edemezsiniz. Bu ilke doğrultusunda pilatesin kurucusuna kulak verelim.

10 seansta farkı hissedecek, 20 seansta farkı görecek, 30 seansta ise farklı bir bedene sahip olacaksınız.

Joseph Pilates Pilatesin Kurucusu

Iulian-Doru, T., Vasilica, G., Maria, T., & Claudia-Camelia, B. (2013). Pilates Principles-Psychological Resources for Efficiency Increase of Fitness Programs for Adults. Procedia-Social and Behavioral Sciences, 84, 658-662.

Latey, P. (2001). The Pilates method: history and philosophy. Journal of bodywork and movement therapies, 5(4), 275-282.

Andrade, L. S., Mochizuki, L., Pires, F. O., da Silva, R. A. S., & Mota, Y. L. (2015). Application of Pilates principles increases paraspinal muscle activation. Journal of bodywork and movement therapies, 19(1), 62-66.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.