Pilatesin Kısa Tarihçesi ve Pilates Nasıl Ortaya Çıktı?

0 486

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pilates ilk kez 1900’lü yılların başında Kontroloji adı altında ortaya çıkmıştır. Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilen bu egzersiz sistemi ölümünün ardından Pilates adıyla anılmaya başlamıştır. Pilates aslında bir spor dalı değil egzersiz çeşididir.

Joseph H. Pilates 1880 Yılında Almanya Düsseldorf’da doğmuştur.  Çocukluk zamanında astım, raşitizm ve ateşli romatizma hastalığına yakalanmıştır. Bu hastalıkları aşma güdüsüyle birçok spor branşı yapmasının yanı sıra egzersiz çeşitleri üzerine de çalışmalarda bulunmuştur. Yapmış olduğu farklı branşlar ve egzersizler sayesinde ileri düzey anatomi bilgisine ve iyi bir fiziki yapıya kavuşmuştur.

Birinci Dünya Savaşı başlarında Joseph İngiltere’deyken diğer alman vatandaşları ile birlikte esir kampına götürülmüştür. Bu süreçte sürgün edilen kişilere her gün egzersiz yaptırdığı bilinmektedir. 1918-1919 yılları arasında ise tüm dünyayı sarsan grip salgını (İspanyol gribi) sürecinde onun egzersiz ve diyet programını yapanların hastalığa karşı daha dirençli olduğu fark edildi. Bunu fark eden kamp sorumlusu, Joseph’i hastanede görevlendirdi. Hastanede sorumlu olduğu hastalara her gün egzersiz yaptırarak hastalarda kısa sürede iyileşme sağlanmasına katkıda bulundu.  Hasta sayısının giderek artmasının ardından hasta yataklarına yaylar takarak Cadillac aletini icat etmiştir. Kamp sonrası Almanya’ya dönen Joseph 1926 yılında New York’a taşındı ve ilk Pilates stüdyosunu açtı. Günümüzde kullanmış olduğumuz tüm Pilates aletlerini (Reformer, Wunda Chair, Cadillac, Ladder Barrel, Spine Corrector ) J. H. Pilates tasarlamıştır.

İlişkili Diğer İçerikler

Pilates zihin ve beden bütünlüğünü sağlar, duruş bozukluklarını giderir, eklem hareket açıklığınızı (range of motion) arttırır, denge ve koordinasyonunuzu güçlendirir. Daha çok ‘’powerhouse’’ denilen ‘’core’’ bölgesini çalıştırıp derin karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kardiyovasküler sistemi düzenler.

Dengeli bir sıralamada düzgün bir şekilde uygulanan birkaç iyi tasarlanmış hareket, saatlerce yapılan özensiz egzersizlere veya zorlu esnetmelere eşdeğerdir.

Joseph H. PİLATES

Pilates, Joseph (1998) [1945]. Pilates’ Return to Life through Contrology. Incline Village: Presentation Dynamics. ss. 12–14. ISBN 978-0-9614937-9-0.

Philip Friedman and Gail Eisen (2004). The Pilates Method of Physical and Mental Conditioning. ss. 13–16.

Fernández Rodríguez, E., Santana Pérez, F., Merino Marban, R. Joseph Hubertus Pılates; Anatomía De Un Gıgante Olvıdado Joseph Hubertus Pılates; Anatomy Of A Forgotten Gıant.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.