Pilates Zayıflatır Mı?

0 115

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

“Pilates zayıflatır mı?” sorusu, bu doğrultuda isteği veya ihtiyacı olan tüm bireylerin aklına sıkça gelen bir sorudur. Sağlıklı beslenme veya egzersiz kelimelerini duyduğumuzda içeriğinden önce zayıflatıp zayıflatmayacağını sorgularız. Pilates de bu kavramlardan birisidir.

Fizyolojik olarak şöyle bir gerçek var ki, kilo vermemiz için enerji açığı oluşturmamız gerekir.  Enerji ihtiyacı hesaplanırken de beslenme düzeniniz, günde kaç saat uyuduğunuz, yaptığınız egzersizle kaç kalori harcadığınız, yaşınız, cinsiyetiniz, günlük aktiviteniz gibi birçok etken vardır.

Bu fizyolojik gerçeğe baktığımız zaman, enerji kaynağı olarak yağlarınızı kullanabilmeniz için kardiyovasküler sistemin yoğun çalıştığı aerobik egzersizler (örn: yürüyüş) min. 20 dk. olmak üzere önerilir. Pilates’in ise aerobik bir egzersiz olmadığı için direkt olarak kilo vermenize yönelik bir metot olmadığı düşünülür.

Fakat Pilates’e yeni başlayan birisi bile çevresinden “Kilo mu verdin?” sorusunu duymaya başlar ya da kıyafetlerinin ona bol geldiğini görebilir. Tüm bunlara rağmen, tartıya çıktığında kilosunda belirgin bir değişiklik göremeyebilir, peki bu nasıl oluyor?

Pilates kasların uzatılarak çalıştırıldığı bir egzersiz metodudur. Bu sayede esnekliğinizin artmasına ve postürünüzün düzelmesine yardımcı olur. Vücudun şekle girip sıkılaşması bedeninizi daha zayıf gösterir.

İlişkili Diğer İçerikler

Pilates düzenli yapıldığında, kişilerin kilo vermeden incelebildiği gözlenebilir. Bunun sebebi yağ kütlesinin azalması ve kas kütlesinin artmasıdır. Bu yüzden daha formda bir görünüme kavuşursunuz.

Pilates, hipertrofi antrenmanları gibi (örn: fitness, vücut geliştirme) yüksek ağırlıkla yapılan hareketlerden oluşmasa da kas tonusunu, kas boyunu uzatarak ciddi derecede arttırır. Bu sayede kas kütlesinde artış gerçekleşir. Yani kardiyovasküler egzersizler gibi direkt kalori açığı oluşturmanıza ve zayıflamanıza sebep olmaz ancak kardiyovasküler egzersizle beraber yapıldığında kilo verme sürecini hızlandırdığı, kilo verirken vücudunuzun sıkı olmasında, sarkıklıklar olmamasında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Fiziksel uygunluk mutluluğun ilk şartıdır.

Joseph Hubertus PİLATES

Şunu bilmelisiniz ki Pilates de dahil olmak üzere hangi egzersizi yaparsanız yapın spor ve beslenme ilişkisi olmadan, belirli bir beslenme düzenine sahip olmadan maalesef sağlıklı bir şekilde kilo veremezsiniz.

Baylan N. (2008) Pilates egzersizinin değişik yaş gruplarında bazal metabolizma ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi

Kılıç T. Ve ark (2018) Reformer Pilatesin orta yaş sedanter kadınlarda; Vücut Ağırlığı, Vücut Yağ yüzdesi ve Esneklik üzerine etkilerinin incelenmesi /Akdeniz Üniversitesi spor bilimleri dergisi

Mc Ardle, DW, Katch, 1F, Katch, LV, Exercise physiology, Canada 1986

Morris A. Ve ark. (2005) Muscle Use During Exercise: A Comparison of Conventional Weight Equipment to Pilates With and Without a Resistive Exercise Device

Obesity: preventing and managing the global epidemic: report of a WHO consultation. WHO technical report series; 894. Geneva: WHO, 1999.

Tatar O., Turgut A. (1996) Değişik egzersiz türlerinin zayıflamaya etkisi/ Beslenme ve Diyet Dergisi / J Nutr and Diet 25(1): 4 3 -47,1996

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.